20 Temmuz 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kıyafet serbestliğinin artıları ve eksileri

Hayrullah Demiray

06 Aralık 2012 tarihli yazısı

Gündemimizde yer alan okullardaki kıyafet serbestliği önemli bir konu. Bu konu bana göre enine boyuna tartışılmalı.

 

Bu güne kadar hükümetin uygulamaları konusunda birçok konuya değindim. Doğru bulduklarımda oldu, tavsif etmediklerimde… Doğruya doğru demek kadar yanlışında karşısında olmak durumundayız. Biz gazetecilerde bu ülkenin halkıyız. Halkın menfaatine olmayan kararlarda eleştirilerimizi açıkça belirtmeliyiz.

 

Elbette bu devleti idare edenlerde ülke insanını düşünüyor, lakin bugün acele verilen bu karar da bir şey göz ardı ediliyor.  Nedir diyeceksiniz? Belki halkın faydasına gibi görünse de bu karar bir yanlışlığı ortaya çıkarmış gibi. Toplumdaki sosyal ve ekonomik dengesi eşit değil. Okullardaki kıyafet serbestliği bu dengesizliğin dahada net görülmesine neden olabilir. Tek tip kıyafet giyen öğrencilerin ekonomik durumları kıyafetlerine yansımıyordum Peki ya bundan sonra ne olacak…

 

Bu yönetmenlikten sonra bazı çocuklarımızın kıyafet konusunda sıkıntı çekeceği aşikar. Aile ye ek külfet getireceği göz ardı edilerek alınan bu karar beklide çokta yerinde bir karar değil. Okul formaları fakir ile fakir olmayan çocukları ayırt etmiyordu ama şimdi her gün aynı elbiseyle okula gitmek zorunda olan çocuklarımıza rastlayacağız.  Alınan kararın gerekçesini merak ettiğim kadar, aynı kıyafetle beş gün boyunca okula gitmek zorunda olan çocuğun psikolojisinide çok merak ediyor.

 

Ben olaylara birazda insani yönünden bakıyorum, bazıları gibi deyim yerindeyse “At gözlükleriyle” değil.  Olaylara dar çerçeveden bakmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

 

Birde olaylara bir yaklaşım gösterirken ya da olayın yanlış olduğunu söylüyorsanız bana göre de bu konuda çözüm üretecek bir şeyler de ortaya kona bilmeli işte bu doğrultuda eğer böyle bir karar alınıyorsa onun sonucunda da ihtiyacı olan öğrencilere Devletin sosyal Devlet olma özelliği devreye girmeli ve o fakir ve yoksul öğrencilere sene boyunca giye bilecekleri kıyafetler verilmeli devlet bunu ister kendi eliyle ister se de iş adamlarını bu konuda teşvik edecek işler yapmalı diye düşünüyorum.

 

Yoksa yapılan işin elbette artıları eksileri belki de düşünülmüştür ama kimi zaman evdeki hesap çarşıya uymuyor.

 

Uygulama başladığında sadece çocuğundan sorumlu veli, eski kıyafetlerle okula gitmek zorunda olan öğrenci değil, öğrenci kıyafetleri imal eden tekstil firmaları da sıkıntı yaşacak. Bakanlık danışmanlarının bu noktaları görmemesi biraz ilginç, birazda tuhaf…

 

Yılda 60-70 TL ödeyerek aldığı önlük ve pantolonu bile zar zor çocuğunun üzerine giydiren dar gelirliler, bu saatten sonra çocuklarının kıyafet masraflarını nasıl karşılayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, “iz sosyal bir devletiz, gerekirse durumu iyi olmayan ailelere giyim yardımında bulunuruz” der mi?

Bana göre diyemez…

Elbette ki çocuklarımız asker yada polis değil. Tek tip kıyafetler giymesi belki onlara haksızlık. Ancak ülkenin durumu ortada, asgari ücretlinin cebindeki para ortada…

 

Toplum kaygı duymakta, bu yasayı ortaya atanlar gerekli önlemleri almıştır inşallah. Bundan yıllar sonra insanlar okul anılarını anlatırken, “Bir yıl boyunca aynı pantolon ve kazakla okula gitmiştim Çok zor şartlarda okudum” demesin. Bunu dedirtmemek bizi idare edenlerin elinde.

Bana göre herkesin bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmeli.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem