16 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Muharrem ayınız mübarek olsun

Hayrullah Demiray

28 Kasım 2012 tarihli yazısı

Muharrem ayı… Hicri yılbaşının ilk ayı… Kerbelâ’nın acı veren zamanı… Adem atanın tövbesinin kabul edildiği gün. Nuh Peygamber'in gemisinin karayı bulduğu gün. İbrahim Peygamber'in Nemrut’un ateşinden kurtulduğu gün. Musa Peygamber'in kavmini Firavun’ un şerrinden kurtardığı gün. Yunus Peygamber'in balığın karnından kurtulduğu gün. Eyüp Peygamber'in dertlerine şifa bulduğu gün. Saymakla bitiremeyeceğimiz bütün peygamberlerin refaha, kurtuluşa ve başarıya ulaştıkları gündür.
Onun içindir ki Nuh Peygamber dahil ondan sonra gelen bütün peygamberler, Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) ve Halifesi Hz. Ali (R.A.) de 10 Muharrem Aşure günü şükür ve senalarını ifade ederek, oruç tutmuşlar. Nuh Peygamber'in kurtuluş çorbasını pişirip fakir fukaraya yedirmişler, hayır ihsan yapmışlar. Bütün tarihler o güne kadar olan, Muharrem ayının kutsallığı ve özelliğini böyle anlatırlar.
Matem Farsçadan gelen bir kelimedir. Türkçede anlamı: Çok sevilen değerli bir varlığı veya yakını kaybedildiğinde bu insanın günlük yaşamını etkiler; insanlar kederlenir, üzülür ağlar ve uzun bir zaman üstünden atamaz, eğlenemez, gülemez, neşelenmek istemez, hep günlerini üzüntü ile geçirdiği zaman dilimine Yas veya matem tutmak, demektir. Hz. Muhammed’in Hakk’a yürüyüşünden 48 sene sonra, bütün peygamberlerin kutsal kabul ettikleri, oruç tuttukları Hicri 10 Muharrem 61 Cuma günü Miladi 10 Ekim 680 tarihinde, Kerbela denen Fırat Nehri’nin kenarında, kurda kuşa sebil olan Fırat suyunu, Hz. Muhammed’in torunlarına, Ehl-i Beyt’ten de tek kalan Hz. Hüseyin’ine ve onun mahzun yavrularına vermediler. Dünyada bugüne kadar bir eşi benzeri olmayan, insanlık aleminin yüz karası, görülmemiş susuz bir zulüm ve katliam işlendi.
Kerbela.. Hz. Hüseyin Peygamber Efendimizin (S.A.V.) torunu ve Hz. Ali (R.A.) ile Hz. Fatıma’nın ikinci çocuğu idi. O zamana kadar Araplar arasında pek rastlanmayan bu adı ona Hz. Muhammed (S.A.V.)  vermiş idi. Bazı kaynaklarda Hüseyin doğduğu zaman Hz. Muhammed’in kulağına; ‘O cennet çocuklarının efendisi (Seyyid)dir’; diye seslendiği yazılıdır. Peygamber Efendimiz (S.A.V.), Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin’i çok severdi. ‘Bunlar benim oğullarımdır, kızımın oğullarıdır; Allah’ım ben onları seviyorum, sen de onları sevenleri sev.’ dediği bir çok kaynakta yazılıdır.
İmam Hüseyin’in çocukluğu Efendimizin (S.A.V.)  derin sevgi ve şefkati içinde geçti. Ancak bu durum kısa sürdü. Daha 5 yaşındayken dedesini yani Hz. Muhammed’i ve kısa bir süre sonra da annesi Hz. Fatıma’yı zahiren kaybetti. Bu durumun onu oldukça etkilediği muhakkaktır. 
Hz. Ali Efendimizin (R.A.) şahadeti sonrasında abisi Hz. Hasan’a itaat etmeyi yeğledi. Çünkü babası ona abisine uymasını vasiyet etmişti. Ancak abisinin Muaviye’nin hileleriyle zehirletilerek şehit edilmesinden sonra yaşanan gelişmeler onun o zaman kadar ki durumunu değiştirdi. Yezid’e biat etmemekteki kararlılığı onun bu yolda sonuna kadar gideceğini gösteriyordu.
Bu satırlarda yazamadığım, hüznümün ve kederimin ağır bastığı mâlum hadiseyi biliyorsunuz. Kerbela İmam Hüseyin’in şehadetinden bu yana İslam Dünyasında özellikle Anadolu halkı için büyük bir kutsiyete sahip olmuştur. İran ve Türk Edebiyatlarında Maktel-i Hüseyin adı altında bir edebi türe de yol açan bu facia yüzyıllardır hafızalardan silinmemiştir. Ve silinmeyecektir. Kerbela Şehri, Bağdat’tan 80 km. ve Fırat’ın 25 km. batısında bulunmaktadır. Hem Şah İsmail hem Kanuni Sultan Süleyman, Necef’le birlikte Kerbela’yı ziyaret etmişler ve İmam Hüseyin’in türbesine karşı çok saygı ve bağlılık göstermişlerdi.
Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (S.A.V.) yüce şefaatleri hepimizin üstüne olsun.
Muharrem ayının ilk haftası nedeni ile böyle bir yazıyı kaleme almak istedim.
Sevgiyle kalın…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem