17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yavaş yavaş yok oluyoruz

Hayrullah Demiray

19 Kasım 2012 tarihli yazısı

Amerikan kültürünü yaşam standardı haline getiren toplumumuzda, kaybolan değerlerin farkına varılamaması insanları kimliksizleştiriyor. Kimliği ve kişiliği kaybolmuş bir neslin komuta edilmesi de son derece kolay bir psikolojik yöntemdir.

Pavlov’un koşullanma yöntemiyle davranış oluşturması deneyinde, köpeklerin beyinlerindeki algı mekanizması şartlandırılmış birer kompüter gibi dışarıdan kumanda edilir hale getiriliyor. Bu yöntemin insanlara göre uyarlanmış hali maalesef bizim gibi gelişmesini tamamlamamış üçüncü dünya ülkelerinde çok başarılı bir şekilde uygulanıyor. Yıllarca farkında olmadan topluma enjekte edilen Amerika’nın popüler kültür öğeleri, şimdi insanlarımızı onlar gibi düşünür ve yaşar hale getirdi.

Şarklı toplumların duygusallığını tespit eden bilim insanları, bu toplumlarda neyin ne kadar etkili olduğunu bildiklerinden dolayı, bu alanlarda yetiştirilmiş insanlar eliyle, modeller çıkarıp içimizden birilerine kendi menfaatlerini korumak üzere görev yüklüyorlar. Bizlerde gayet güzel uyum sağlayıp bu akış içinde yerimizi alıyoruz.

Şarklı toplumun “DİN” üzerine hassasiyetini bilen emperyalist materyalistler yıllarca bu alanda hep değişik argümanlar ile toplumları yönlendirdiler. Max Weber’in inancın inananları şekillendirdiği gibi inananlarında inancı şekillendirdiği iddiasını Hıristiyan toplumda uygulamaya çalışmış batılılar, bu anlayışlarını şimdi İslam toplumu üzerinde de uygulamaya kalkışıyorlar.

Fakat Hıristiyanlıkta sağladıkları başarıyı İslam da sağlayamayacakları ortada. Zira İslam dini ve kitabımız Kur’an Allah’ın koruması altındadır. Fakat Hıristiyan yaşamın kurallarına “Hoşgörü” adına uymuş ve diyalog ile onlarla dost olmuş bir takım Müslümanlar eliyle, sanki Amerikan modeli bir İslam’ı da ülkemiz üzerinden bütün İslam âlemine dikte etmek istiyorlar.

Gayet planlı ve profesyonel çalışan bu insanlar, yüzyıllar önce hazırladıkları stratejileri hayat geçirmek için her fırsatta kendilerine uygun figüranlar buluyorlar. Toplum için o kadar cazip modelleri geliştiriyorlar ki, bu konuda bilinçli olan kesimin bile inanması söz konusu oluyor.

Kimilerini döverek, kimilerini severek, kimilerine de imkânlar sunarak büyütüyorlar. Global hedefleri için ARGE çalışmalarına ulaşma adına hiçbir imkândan kaçınmıyorlar. Fakat şarklı toplum en zayıf yönünden duygusal alanından yararlanılıp istedikleri şekilde koşullandırılıyorlar.

 İşte toplum bunu görmeli. Aksi takdirde kınadığımızı yaşamadan ölmeyiz. Gelişiyor gibi göründüğümüz her zaman kayıplarımızın farkına varamıyoruz.  Evrimleştirdikleri için biz değişiyor ve gelişiyor zannediyoruz..inanmıyorsanız  başınızı iki elinizin arasına alıp bir düşünün bakın neler gidiyor…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem