23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hırsızlık bürosunun life operasyonu

Hayrullah Demiray

17 Kasım 2012 tarihli yazısı

Bugün bir yaşıma daha girdim.

20 yıllık meslek hayatımda ilk kez bir polis operasyonunun, ev sahibi- misafir ilişkisi içinde gerçekleştiğini gördüm.

Polis muhabiri arkadaşımız Nuri Akcaharman’ın bu sabah haber merkezimize ulaştırdığı konu ilginç, ilginç olduğu kadarda garipti. Haberi incelediğimde, ağzım açık kaldı.
4. Sınıf Emniyet Müdürü Uğur Eldemir yönetimindeki Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube dedektifleri, tarihi bir operasyona imza attılar. Hırsızlık Büro Amiri Faruk Çakmak’ın bizzat yürüttüğü operasyon, 3 ilçede aynı anda gerçekleşti.

6 aylık bir takibin mahsulü, birkaç gün önce yapılan bu operasyonla sona alındı.

Nefes kesen bir operasyonla olmasa da, sessiz ve centilmenlik kuralları içinde bir operasyonla sonuca varıldı.

Milyonlarca lira değerinde altın, bilgisayarlar, fotoğraf makineleri, cep telefonları ve benzer birçok çalıntı mal sahiplerine iade edildi.

Ayrıca 33 hırsızlık olayı bu operasyon sayesinde çözüldü.

Haber merkezimize ulaşan fotoğrafları gördüğümde ise biraz irkildim. Nedeni ise  Hırsız, girer eve çalacağını çalar ve kaçar” deriz ya hep. Bu şebekenin evinde sadece çalınanlar bulunmadı, bunun yanında 5 adet ruhsatsız tabanca, 3 adet kuru sıkı tabanca, 312 uyuşturucu hap, 2 adet av tüfeği, çok sayıda fişek, çok sayıda bıçak,  mermi ele geçirildi.

Bu da evimize ve iş yerimize giren hırsızlar “BOŞ” olmadığını gösteriyor.

Gelelim operasyonun en ilginç kısmına. Düzenlenen operasyonu köşeme taşımamdaki neden de bu ilginçlik.

Gülmeyen, kaba-saba ve sert olarak bildiğimiz polis, operasyonun Körfez ayağında “Hırsızlara” takındıkları tavırla, olumlu eleştirileri üzerine çekti.

Sivil ekipler, sabaha karşı yaptıkları operasyonda, bu kez kapı kırmadı, ev içindekilere “Yat, yat, yat…” diyerek kepçe takmadı.

Gayet nazikçe evin zili çalındı. Kapıyı açan zanlıya, “Bu bir operasyondur. Evdeki bayanları uyarır mısınız, arama yapacağız” denildi. Eve girdiklerinde, evin küçük çocuğuna çikolata hediye edip, çocuk sevilip öpüldü. İlk defa bir çocuk, polis tarafından basılan evde ağlayarak değil, gülerek ve mutlu bir şekilde çıktı. Haliyle psikolojisi de etkilenmedi.

Polisler, kibarca ev arandı. Suç aletleri ve çalınanlar toplandı. Ev halkına hakları sayıldıktan sonra, geldikleri kibarlıkla, gözaltına aldıkları kişilerle birlikte şubeye geri dönüldü.

Yapılan bu operasyon beklide Türkiye’de hatta dünyada bir ilkti. Hırsızlık bürosunu candan kutluyorum.  En çokta, günahsız o çocuğun psikolojisini bozmadan görevlerini yapabildikleri için…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem