23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Olanlar bugüne yakışmadı

Hayrullah Demiray

31 Ekim 2012 tarihli yazısı

 

89 .ncu yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramı’nda şık olmayan görüntüler sergilendi. Bazı yerlerde bu güne yakışmayan çelenk krizleri güne damgasını vurdu. Ardından kutlamalar yapıldı. Birçok yerde halkın katılımı yok denecek kadar azdı. Bu vesileyle kutlamalarda yapılan etkinlikler açısından sadece protokol ve okullardan gelen öğrenciler yerlerini aldı.

 

Lakin yapılan etkinliklerin içerisinde yaşanan bazı şeylerde, bence bu güne uymadı. Çünkü bizlerin uğraşacağı daha farklı konular var. Ondan dolayı bu tür konularla uğraşmak aslında kimseye bir şey kazandırmaz. Onun için herkesin biraz daha duyarlı olması gerekmektedir.

 

Önceki gün çelenk koymada yaşanan krizin hala devam ettiğini gözlemledim. İlçelerde ve ilde yapılan etkinlikler de de bazı konular gözümden kaçmadı. Her yıl çelenk koymadan farklı olarak, bu yıl yeni yürürlüğe koyulan genelgeler uygulanmaya başladı ve bu uygulamada bazı tepkileri beraberinde getirdi. İşte bunlar aslında Cumhuriyetin hem kuruluş ruhuna aykırı hem de Milletimizin en çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bu günlerde bunların oluyor olması da ayrı bir üzüntü verici bir durum bana göre.

 

İşte bakıldığında törenlerde bunlar olurken ve insanlar arsındaki soğukluk, sen ben kavgası otomatikman günün anlam ve önemine de gölge düşürmüş oldu.

 

Cumhuriyetin kuruluşundaki resimlere baktığınızda gerçekten insan hem gurur duyuyor hem de bir taraftan bugün yaşadıklarımızla kıyasladığımızda gerçekten de insanın sinirleri bozuluyor.

 

  Maksat ne olursa olsun yapılanlara herkes açısından bir anlam veremiyorum,Hükümetin almış olduğu çelenk koyma genelge kararına da ,diğer siyasi partilerinde bu konuda halkın arasına nifak sokulma çalışmalarına alet olmalarına da bir anlam vermiş değilim doğrusu.

 

Bu ülke gerçekten geçmişte çok acılar yaşadı ve yaşamaya devam ediyor ama kimse bunlardan bir ders almamış gibi görünüyor. Kutlamalara baktığınızda ana muhalefet parti temsilcilerinin bile olmadığı gözlerden kaçmıyor. Diğer siyasi partilerin bazılarının temsilcileri tören alanında diğerleri yine yoktu. İşte bu tür görüntüler ve yaşanan onca gereksiz polemiklerin böyle bir zamanda anlamı olmadığını düşünmekte haksız değilim her halde.

 

Bana göre herkesin maksadı üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek olduğu için bütün bunlar yaşanıyor ve yaşanan onca şey varken bu kadar detayla uğraşmak kime yarar sağlıyor hiç düşünmüyor muyuz?

 

Bir de sürekli gündeme gelen bir konu daha var. Öğrencilerin gereksiz yere tören alanında uzun süre bekletilmeleri ya da organizasyon eksikliğinden dolayı yaşanan rahatsızlıklar ve törenlerde öğrencilerin baygınlık geçirmesi. Dün bizlerde Başiskele’de ki törenlerde yerimizi aldık ve protokolün gelmesini bekledik dolayısıyla öğrencilerde oradaydı ama bayağı bir süre bekleyince kız öğrencilerden iki tanesi baygınlık geçirdi .

 

Ardından sağlık ekipleri olaya müdahale etti fakat orada yaşanan ufak ve tatsız bir durum bazı şeyleri bilmeyen insanların her şeye müdahale edebileceğini ya da kendi üzerine vazife olmayan konulara karıştığını gösterir nitelikteydi. Orada ki öğretmen arkadaş sendika da da görevli olduğunu söyleyip haberci arkadaşamıza “Siz bu resmi şimdi gözümün önünde sileceksiniz” diye bir emir vermesi doğrusu bazı insanların üzerine vazife olmayan durumlarda olaylara müdahale edip ortalığı germekten başka işlerinin olmadığını gösterdi. Bizim işimiz haber yapmak, onların da eğitmenlik. İşte bu yaşadığımız olayların gölgesinde bir Cumhuriyet bayramını daha kutladık!

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi