21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Hayrullah Demiray

30 Ekim 2012 tarihli yazısı

 

Cumhuriyet Bayramı milli birlik ve beraberliğimizin aslında simgesi. Çünkü u vatan kurulurken atalarımızın birlik ve beraberliği ve birbiri ile olan dayanışmalarının sonucunda kurulmuştur. Büyük bir imparatorluktan geriye kalan bu vatan toprakları düşmanın onca silahına karşı iman gücüyle geri alınmış ve düşmandan bu yurdu temizlemiş ve ardından da bugünün armağanı olan o bayramı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk Milletine armağan etmiştir. Bugün kutlansın mı, kutlanmasın mı? tartışmalarının had safhaya ulaştığı bir dönemde bana göre bu günün anlam ve önemi ve bugün maalesef ki ülkemizde o günlerde olan birlik ve beraberlikten eser yok.

 

Baktığınızda bugün bu bayramı bile bir çok kişi siyasi malzeme yapmak için savaş veriyor. Oysa bu güzel ve anlamlı günlerimizi neden bu şekilde davranış içerisine girmek yerine halkımızın istek ve dileğine bırakılmıyor. Çünkü halkımız her şeyi daha güzel bir şekilde ve birlik ve beraberlikle kutlamayı bilir.

 

Bu tür günlerin siyasi malzeme yapılması bence hem çok çirkin hemde ülkemizin birlik ve beraberliğine oldukça zarar veriyor ve dışarıdaki imajını da zedeliyor.

 

Bu halk bu gün nelerle uğraşıyor ama baktığınızda sanki herşey güllük gülistanlık. Acaba nasıl yapsakta bundan kendimize bir pay çıkarsak diye düşünen siyasiler oldukça daha çok. Bizim insanımız bir birine şüpheyle bakmaya ve insanlarımız arasındaki birlik beraberliğin sağlanması için uğraş veririz, ama ne zamanki bazı hırslar bir tarafa bırakılır işte o gün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi Milli bayramlarımızıda özüne uygun bir şekilde kutlamış oluruz.

 

Bence herşeyden önce Cumhuriyet Bayramının anlam ve ehemmiyeti önemli. Cumhuriyet idaresi insanların kendi kendilerini yönetme biçimi değil midir? Ee o zaman neden herşeyde bu güne kadar birileri baskı uygulamış, neden bundan sonrada baskı uygulansın. Bırakın insanımız, kendi değerlerine sahip çıkacak kadar akla ve ilme sahiptir.

 

İşte yaşanan onca şeye rağmen bu anlamlı günümüzün ülkemizin Birlik ve Beraberliğine vesile olması dilek ve temennilerimle. Böyle günlerin tekrar birlik ruhumuzu en yüksek seviyeye çıkaracağı günlerin yakın olması temennisiyle. Herşeyden önce Çanakkale ruhunun yeniden yeşermesi için var gücümüzle dua ediyorum. Çünkü bu ülke öyle kolay kazanılmadı. Bugün baktığınızda her türlü teknoloji elimizin altında ve en lüks arabalara binerken o günlerde dedelerimiz yaya olarak birçok yere gidip savaş veriyorlardı da sırtlarında en ağır yükleri taşıyorlardı. Kadın erkek ayrımı gözetmeksizin herkes bu vatan için yüreği ve kalbi çarpıyor ve canının seve seve bu ülke için veriyordu onların arasında hiçbir ayrım yoktu. Bu gün ise bizler neyin mücadelesini veriyoruz.

 

Bu ülkenin her karışında atalarımızın kanıyla sulanmış ve atalarımız canı pahasına bu ülkenin kurulmasında emek vermişler. onlar asla aralarında bu günkü nefret kin ve nifak olsaydı bunları yapamazlardı. İşte bugün oturup kahve önlerinde ülkeyi yeni baştan kuran yıkan bir zihniyet olduğu sürece, Cumhuriyet Bayramını esas gönüllerde kutlamak yani insanımızın yeniden birlik ve beraberliğini tesis etmek gerekir. Sonra da zaten bizler nice bayramlar kutlarız. O zaman da bu bayramların gerçekten kutlanmasını sağlamış oluruz.

 

İş olsun ya da kendimize siyasi bir kariyer elde etmek için bundan bir şeyler kazanma derdimiz olmadığında, o zaman gerçekten en güzel bayramları yaşamış olacağız.

 

Ümidim odur ki herkesin bir birine güven duyduğu şucu bucu değil, sadece insan olduğu için birbirine saygı duyduğu günleri hep birlikte yaşamak ve yaşatmak için çaba sarf eden hem yöneticilerimiz hem de insanların var olması dileğiyle…

 

Bu vesileyle Gerçekten birliğimizin simgesi olacak Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun…

 

Saygılarımla… 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem