20 Temmuz 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Hayrullah Demiray

29 Ekim 2012 tarihli yazısı

 

Bayramlar insanların kaynaşması ve birbirleri aralarında ki dostluk ve kardeşliğin pekiştiği günler, ayrıca insanların birbirlerine olan yakınlığı ve kaynaşmasını tesis eden günlerdir. İşte bu bağlamda Kurban Bayramı’nın Müslüman Alemi’nde ayrı bir anlamı daha va. Kurban Allaha yakınlaşmaktır. Ayrıca çünkü bu zamanda insanlar sadece Allah rızasını gözeterek kestikleri kurbanları eş dost ve ihtiyacı olan insanlara bölüştürerek, insanların arasındaki kardeşliğin pekiştiği ve sosyal dengeninde bir anlamda sağlandığı günler olarak yıllardan beri devam eden dini bir vecibedir. Aynı zamanda ve hali vakti yerinde olan herkesin mutlaka yerine getirmesi gereken bir ibadettir.

 

Bugün insanlar arasındaki dostluğun ve kardeşliğin sadece maddiyatla ölçüldüğü bir dönemde manevi hazları yaşadığımız ve dostluk ve kardeşliğin manevi hazların yaşanacağı bir güne daha Rabbim bizleri kavuşturmuş bulunuyor. İşte bu günlerin ve elimizde olan herşeyin kıymetini ve değerini ne kadar biliyoruz acaba diye kendimizi sorgulamamız gerekmez mi? Bence zaman zaman insanın kendisini mutlaka bazı konularda hesaba çekmesi gerekmektedir diye düşünüyorum.

 

Toplumumuz aslında en çok ta birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu ve dünya toplumlarının bile en çok ihtiyaç duyduğu ve ihtiyacımız olan barış huzur ve kardeşliği aslında islam dini her yönüyle bizlere sağlamış. İşte bunun sosyal yönü olan kurban bayramı sadece aslında hayvanların kesildiği gün olarak algılanmamalı ya da et yenilen gün olarak bilinmemeli. Asıl olan o günün ruhuna uygun birşeyler yapmalı ve o gün insan kendi ruhunun derinliklerine inebilmeli.

 

Bu günleri aslında fırsat bilip bugünlerin ruhunu hala toplumumuzda ne kadar yaşatabiliyoruz? Bugün Dünya üzerinde baktığınız da gönül elçileri Dünyanın her tarafında bu geleneği yaşatabilmek için bir çok insan ailesinden, çoluk çocuğundan uzak kalarak Dünya genelinde Kurban Bayram geleneğini yaşatmak ve yaymak için çaba sarf ediyorlar. Onları da buradan tebrik ediyorum.

 

Bu hassas konuda herkesin duyarlı olması, bugünlerde aralarında dargınlık ve kırgınlık olanların mutlaka kırgınlıklarının giderilmesi için çaba sarf edilmeli diye düşünüyorum.

 

İnsanımızın yeniden birbirini anladığı ve yeni baştan her türlü huzur ve güvenin tesis edildiği bir toplum olmayı ve Dünya’ya barış ve huzur gelmesini istiyorum. Dünyanın her tarafında insanların birbirini anladığı ve insanca yaşam hakkına saygı duyulduğu bir Dünyanın tesis edilmesi için adımların atıldığı, bir anlayışın yerleşmesi için ümitlerin yeşerdiği bir Dünyada yaşamak dileğiyle. Tüm İslam Aleminin ve Tüm Kocaelilerin Mübarek Kurban Bayramını en içten duygularımla tebrik eder, saygılarımı sunarım…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem