17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Karaosmanoğlu ve Sirmen arasındaki dostluk

Hayrullah Demiray

24 Ekim 2012 tarihli yazısı

 

Geçtiğimiz günlerde bir etkinlik vardı ve o etkinlikte insanlarımızın pekte alışık olmadığı bir resim dikkatimi çekt.i Kocaeli nin büyükşehir eski belediye başkanı Sefa SİRMEN’le Şimdiki Kocaeli Büyük Şehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU yanyana ve samimi bir şekilde sohbet edip, hemde etkinliği izliyorlar. Kimileri bundan başka bir anlam çıkarabilir ama ben biraz daha farklı bir anlam yüklüyorum. Artık zannedersem normalleşme sürecine girdiğimizin resmidir bu. Bence insanların görüş ve düşüncesi ne olursa olsun bir arada bulunabilir, samimide olabilirler.

 

Onun için bu tür görüntülere ihtiyaç var. Belki de şöyle bir şey de denebilir. Bu insanları kimimiz eleştirebiliriz. Bulundukları makam gerçekten de kolay bir makam değil. Herkesin gözünü diktiği ve herkesin o koltuğa oturmak için bin takla attığı bir makam. İşte bundan dolayı da makam da bulunanlara herkesin dost olduğu kadar da içten içe düşman da oldukları bir gerçektir. Bunu en iyi anlayanlardan biri bana gör eSayın Sefa Sirmen’dir. O makamda olduğu dönemlerde yanından ayrılmayan kişiler, ona yakın olmak için takla atanlar, onun arkadaşı dostu olmak için ve öyle görüntü vermek için bin takla atanlar vardı. Bugün farklı şekillerde önünü kesmek ve ticaretini engellemek için var güçleriyle çalışır duruma gelmiş olmaları aslında bir anlamda başkaları ıçinde bir örnektir.

 

İşte belkide bu konuda her iki başkan da o makamın ne kadar iyi olduğu kadar da kötü olduğunu da biliyorlar. Bana göre onlar en iyi birbirlerini anladıklarından dolayı son zamanlarda sık sık bir araya geliyorlar ve bu konuda bana göre başka anlam yüklemekte doğru değil. Çünkü biz alışmışız herşeyin altında bir şey arıyoruz. Maalesef yaşadığımız ortamda bunu çok yaşıyoruz. Bu da buna en güzel örnektir.

 

Birileri bir araya gelmediğinde neden gelmiyorlar, düşmanmı bu insanlar diye sorarız ama geldiler mi de altında mutlaka bir şey vardır diye de yaygara koparmadan edemeyiz.

 

Bana göre ülkemizin bunlara da ihtiyacı var. Aslında ilimizin de en çok ihtiyacı olduğu görüntü belki de budur. Hatta daha da ötesi keşke daha güzel görüntüleri ile yaptıklarıyla insanlarımıza örnek olsalar ya?

 

Halkın görüş ve düşüncesinden dolayı insanların birbir aralarında ayrımcılık olmasa hatta bana göre bu görüntü farklı siyasi görüşte olan insanların aslında tek farklılıklarının görüşleri olduğunu bilmek için de bir fırsattır.

 

Kocaeli’nde son dönemlerde özellikle dikkatimi çeken bir başka konu da bölgesel ayrımcılıkların çok fazla gündeme getirildiği bir dönem de yaşıyoruz. Aslında birileri ısrarla böyle bir ayrımcılık yapıp aradan menfaat sağlamayı umut ediyor. İşte bu tür ilimizin önde gelenleri bu tür yaklaşımlarda bulunanların aksine bu tür görüntü ve davranışları daha sık sık tekrar etmeliler diye düşünüyorum.

 

Bu konuda sadece pirim yapma uğruna, reyting yapma uğruna insanların arasını bozarak değil de halka gerçekleri anlatarak bu mesleğin yapılabileceğini, aslında kendi adıma da göstermek ve bu konuda bence olumsuz şeyleri gördüğümüz kadar olumlu olanları da görmek durumundayız diye düşünüyorum.

 

Her geçen gün ülkemiz deki insanların ayrıştırıldığına şahit olduğumuz bir dönem de herkesin bu konuda biraz daha dikkatli olması gerektiğine inanıyorum.

 

İnsanlar adeta bir araya gelip oturduğunda, nedir bunun iç yüzü diye araştırmak yerine bana göre bu insanların bir araya gelmesinde ne gibi bir kötülük vardır diye düşünenlerin onu neden düşündüğünü aslında araştırmak gerekir.

 

Çünkü insanların açık olmasından menfaat elde eden bir çok insan tipleri her devrin adamıdırlar. Asıl bu durumdan onlar rahatsız olurlar.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem