22 Nisan 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Seçim, gazete furyasını başlatır

Hayrullah Demiray

21 Ekim 2012 tarihli yazısı

 

Seçimlerin öne alınması konusunda son zamanlarda bütün partilerde bir hareketlilik başladı. lakin en fazla hareketliliğin olduğu partilerin başında da elbette İktidar Partisi geliyor ve  belediye başkanı olmak için birçok kişi de kolları sıvıyor. Mevcut başkanlarda koltuklarını sağlamlaştırmak ve bir dönem daha o koltukta olmak için, elbette var güçleriyle çalışıyor.

 

İşte bu nedenle partilerin içindeki iç çekişme ve iç hesaplaşmanın bir anlamda seçim dönemlerin de de olması muhtemel duruma geliyor. Dolayısıyla Kocaeli’nde malum şu an büyükşehirle birlikte toplamda on üç belediye var. Daha önce hatırlayacak olursanız, 47 belediye vardı ve dolayısıyla Büyükşehir statüsüne kavuştuktan ve yeni ilçeler kurulduktan sonra bazı başkanlar bu makamdan uzak kaldı. Dolayısıyla şimdi yeni bir seçim demek hem yeni bir heyecan hem de bazıları için hayallere kavuşmak demek. Onun için bu süreçte insanlar her şeyi mübah görür oluyor.

 

Dolayısıyla en çok yarış iktidar partisinde oluyor çünkü AK Partinin de gücü orta da. Bütün Partiler den AK Partiye geçişler oldu ve belki de bu seçimden önce de olacak. Ya da tam aksine bazı kişilerin beklentileri karşılanmaz ya da karşılanmayacak gibi olursa o zamanda tersine geçişlerde yaşanabilir.

 

Yani herkes çok değişik ittifaklara hazırlıklı olsun. İttifaktan ziyade buna biz birlikte hareket etmek diyelim. Ya da şöyle desek daha da doğru olacak, siyasette bundan sonra misyonun, görüşün çok fazla önemi olmayacak. Yani herkes bir yer kapma uğruna, her şeyi mübah sayanlarla ortalık dolacak. Yalnız istisnalar kaideyi bozmaz.

 

Şu an herkes gizliden gizliye çalışıyor. Bazıları bağlantılarını Ankara’dan yaptığını kulaktan kulağa yayıyor ve farklı çalışmaların içine giriyor. Hatta bazıları bu konuda sırf seçimlerde başarılı olabilmek için gazete bile çıkarıp, bu şekilde üstünlük sağlayabileceğini tahmin edenler bile var.

 

Şimdi seçimler yaklaştıkça birçok gazete belki de yayın hayatına başlayacak. Sonra da bir daha ki seçime kadar yayın hayatına ara verecek dolayısıyla, yani ortalık şenlenecek diyelim buna biz.

 

Seçim sürecine girilirken, medya da da artık bazı şeyler farklılaşıyor. Kim eline bir fırsat geçirirse gazete kuruyor. Ya da kurduruluyor. İşte bu da aslında bu mesleğin cilvelerinden bir tanesi.  Bana göre kurulan bu gazeteler bu konuda bu işe uzun yıllarını vermiş ve bu işi gerçekten de yapmaya çalışan kurumların saygınlığına da gölge düşürüyor. Bana göre seçim, önce çalışma ve kendini iyi anlatmayla ve kamuoyunu doğru bilgilendirmeyle ve başarılı projelerle olur. Yoksa üç günlük gazete ya da mecmuayla seçim alacağım demek hayalden öte bir şey değildir.

 

Nasıl her elinde keserle dolaşan usta değilse, her elinde kalem olanın da gazeteci olduğuna inanmak ne kadar doğru siz tahmin edin.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi