19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanının tavrının önemi

Hayrullah Demiray

19 Ekim 2012 tarihli yazısı

 

Cumhurbaşkanı Seçimlerle ilgili çıkarılması muhtemel yasayı tekrar görüşülmek üzere meclise iade etti ve referandum konusu da en azından şimdilik ortadan kalktı. Nihayetinde mantıklı olan da buydu. Seçimlerin erkene alınmasını isteyen siyasi partiler propagandaların kış aylarına denk gelmesi konusunda, olumsuz koşullardan dolayı istediklerini beyan etmişlerdi. Dolayısıyla da Cumhurbaşkanı da aslında bu düşünceye bir anlamda tercüman oldu.

 

   Hem referandum ülke bütçesine yüktü hemde seçimin erkene alınması isteğinin ruhuyla bağdaşmıyordu. Şimdi bir kez daha meclis bu konuyu görüşecek. Sonuç ne olur bilinmez ama bana göre bu süreçten hem AK Parti hemde MHP şanslı çıkan ve karlı çıkan iki parti olacak. Dolayısıyla CHP’nin bu konu da göstermiş olduğu tavır sanki seçimden kaçar gibi bir görüntü sergilediği için, hem AK Parti hem de MHP bana göre bu konuyu çok iyi işleyecekler. Dolayısıyla o zaman da konuyu en iyi işleyen ve en iyi propaganda yapan parti en çok kazançlı çıkan olacak.

 

Burada Meclisin Çalışmaları konusunda Cumhurbaşakanı’nın da olaylara yaklaşımı ve bakış açısı bence çok önemli. Neden derseniz? Herkes hatırlayacaktır. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşakanı olmasını belli çevrelerin istemediği bir tarih te, o dönemler bir dergi çıkarıyorduk ve o zaman daha herkes olamaz derken bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumnurbaşkanı Abdullah Gül diye başlık atmıştık. O makama en çok yakışacaklardan bir tanesi olduğunu düşünmüştük ve öyle de oldu. Bana göre hem o makamı doldurması bakımından hem de işi gereği göstermiş olduğu yaklaşımlar bana göre çok doğru. Neden derseniz? Daha önceleri birçok şey yaşadı bu ülke. İşte bütün geçmişte yaşananlardan bana göre önemli dersler çıkarmış olmalıyız.

 

Meclis bazı konularda belli çalışmalar yapmakta. Lakin bunların Cumhurbaşkanı’nın önüne geldiğinde eğer ki farklı gerekçelerle sırf iş olsun diye ya da belli görüş ayrılıklarından dolayı meclisin çalışmasını engelleyecek birisinin o nokta da olduğunu düşünmek bile istemiyorum. En nihayetinde 550 milletvekilini halk seçip o meclise göndermişse, o vekillerin seçtiği bir Cumhurbaşkanı’da elbette halktan yana tavır almalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Gül’de bu konuda bana göre doğru adımlar atıyor ve halkın da bu konuda teveccühüne mazhar oluyor.

 

Bugün bakıldığında Cumhurbaşkanı’nı o makamda görmek istemeyen çevreler, sayın Gül’ün o makamda olmasından dolayı ve yaptıklarından dolayı memnuniyet duyuyorlar.

 

Bana göre asıl olan ülkelrin devamında ve ülkeyi idare eden idarecilerde aranması gereken vasıflar dürüstlük, beceri, herşeyden önce insanlara saygı ve anlayıştır. Yoksa siyasi görüş ya da dünya görüşü bir anlamda insanların idarecilikte ki kabiliyetlerini etkileyecek unsurlar olarak görülmemelidir.

 

Meclisin bazen kendisini kilitleyecek davranışlarını da buna eklersek bugün bakıldığında meclis aritmediği aslında dört partinin olduğu bir meclis, birçok konuyu ortak mutabakatla çözebilmelidir.

 

Bu durumda elbette Cumhurbaşkanı’nın göstermiş olduğu tavır ve sergilemiş olduğu tutumun önemi de büyüktür. En nihayetinde bu ülkenin her zamankinden daha özverili çalışmalara ihtiyacı var. Birlik ve beraberliğin korunması konusunda herşeyden daha öneli adımların atılması gerekmektedir.

 

Bu vesileyle umarız ki yüce meclis öncelikle kendilerinden önce bu milleti düşünüp kendi egolarını tatmin etmek için bir şeyleri mahkum etmezler.

 

Saygılarımla…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem