18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Caniler ortada gezerken, biz ne yapıyoruz?

Hayrullah Demiray

18 Ekim 2012 tarihli yazısı

 

Televizyon ekranlarında bazen haberleri işimiz gereği izliyoruz ama bazen de bu konuda gerçekten de insan nefret ediyor. Neden derseniz? Daha önce ki gün televizyonu izlerken henüz yirmi yaşında bir genç kızın vahşice öldürülmesine tanıklık etmek gerçekten de insanın kanını donduruyor.

 

Yüzsüzün birinin söylediği lafa bakın, caninin “kafayı taktım ondan dolayı öldürdüm” demesi bardağı taşırıyor. işte bu kadar basit bir açıklama ve insanın kanını donduruyor. Nasıl donmasın. İnsan olanın, vicdanı olanın kanı işte. Yetiştir, büyüt sonra okutmak için onca çileye katlan ve gözünden ırağa gönder bir çile. Daha sonra birisi gelsin Allahın verdiği cana kast etsin. Sonrasında göz yaşları sel olup aksın, o cani ise bunu insanların gözünün içine baka baka itiraf etsin.

 

Bu kadar basit mi? Bu ülkede hemen hemen hergün bunlar yaşanıyor. Kimsede kardeşim ne oluyor demiyor. Diyeceksiniz ki ne diyebiliriz? Bu ülkede ölüm cezası yok ama birileri birilerinin canına malına, yaşam hakkına kastedebiliyor. Ya o öldürülen insanların yaşam hakkı nerede? İşte bazen siyasiler boşyere mangalda kül bırakmıyorlar. Asıl olan bence bu konuda ne yaptıkları. Ama maalesef kimsenin böyle bir derdi yok galiba. Çünkü bu konu da kimsenin bir çalışma yaptığını göremiyorum.

 

İşte bu nedenle basın ve yayın kuruluşlarında hergün cinayet, vahşet ve insanların hayatlarına bir vesileyle kasteden insanlarla dolu haberlere rastlamak mümkün. Bu hayatlara kastetme olayları, aslında trafik kazaları ya da zil zurna sarhoş olup hem sivillerin hemde güvenlik güçlerinin hayatına kasteden insanlar son dönemlerde artmaya başladı.

 

Ama her nedense bu konuda kimsenin bir adım attığı yok. Söyler ya atalarımız, ölene yazık olur diye kalana hiç bir şey olmaz. İşte aynen öyle oluyor ve geçtiğimiz günlerde İstanbul’un göbeğinde evinde bir cani tarafından öldürülen daha 20 yaşındaki üniversite öğrencisi buna bir örnektir. İşte ben o ekranlarda o haberleri izlerken, bir kezdaha yetkililerin bu gerçeği nasıl olup ta görmediğini anlamıyorum. Bunu aklım almıyor ve bazen hayıflanıyorum. Acaba bizler de birgün o makamlarda olsak, onlar gibi mi düşünürüz diye? Ama bence, bu bir vicdan meselesi. Bu konuda herkesin yapabileceği birşeyler var. Yoksa aksi takdirde toplumda ki bu başı boşluğun önüne geçilmezse durumumuz Avrupa toplumlarındaki duruma dönecektir.

 

İşte bu da bu ülkenin başına gelebilecek en büyük felakettir.

 

Sonra birde bakmışsınız, o cani çok kısa bir süre sonra elini kolunu sallaya sallaya toplumun arasında dolaşıyorsa da hiç şaşırmamak gerekir. İşte bu nokta da aslında toplumun değerlerini korumak için çaba sarfetmeliyiz ve bu konunun siyasi görüşü, ocu bucusu olmaz bence bu toplumda birlikte yan yana yaşıyorsak hepimizin çoluk çocuğu var ve bu konuda onlar için birşeyler yapmalıyız.

 

Toplumun değer yargıları hergün yok olurken, buna seyirci kalmamalıyız. Buna seyirci kalmanın kötü sonuçlar doğurduğunu hep birlikte gördüğümüze göre, daha özverili bir şekilde bu konunun üzerine gidilmeli ve yaşanan onca şeyden ders alınmalıdır. Sadece işte konu araştırılıyor, çözüm bulunacak değilde bu işin kalıcı çözümü neyse onun yapılması gerekmektedir.

 

Sadece başsağlığı dilemek yada bunu siyasi malzeme yapmak, bana göre bu işin en kolay tarafı. İşte çözüm üretmezsek yarın birgün aynı şeylerin kimin başına gelebileceğini kim nerden bilecek?

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem