26 Nisan 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Toplumda Bireyler Arasındaki Dostluk

Hayrullah Demiray

17 Ekim 2012 tarihli yazısı

 

Geçmişten günümüze aslında bir çok şey değişti diyoruz ya değişen ne zaman ne de bir şey aslında. Tek değişikliğe uğrayan her şeyini maddiyat kaplayan, her şeyin gözümüzü kör ettiği, insanı insanlığından çıkaran, aslında ne zaman, ne de mekan, her şeyi yapan da, yıkan da, her şeyi bozan da insan.

 

Aslında yaratılan en yüce varlık olan insanoğlu, yaptıklarıyla kendisini küçültüp, aşağılayıp, en üst varlıkken bir anda en alt varlık olabiliyor.

 

Nasıl oluyor demeyin. Bakın insanlar adeta kendisini yaratanı unutmuş. Kula kulluk ediyor. Adeta herkesi kendinden aşağı görme gayreti içerisine giriyor.

 

Şöyle dönün bir bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Uzaklar da bir yerlerde bir şeyler aramanıza gerek bile yok. Kendi ekseniniz etrafında dönerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Yani insan yeri geldiğin de en yüce varlık, yeri geldiğin de nasıl olur da en aşağı varlık olur dersiniz olur mu? Olur. Yaşadığımız dünyada her şeyin suçunu zamana atmaya alışmışız nasıl olsa. Dili yok ya konuşup kendisini savunamayacak zaman. Bizim ağzımızda biraz laf yapıyorsa tamam diyoruz. Herkesi her şeyi alt etmeye çalışıyoruz. İşte aslında bütün sıkıntının kaynağı da buradan başlıyor.

 

İnsanların kendini beğenmiş tavırları hareketleri toplum içerisinde birazda sözü geçiyorsa kimseyi tanımıyor. Adeta dün başkalarını suçladığı şeylerin daha kötülerini bugün kendisi yapıyorsa, bu toplumdan ne huzur nede sükûnet beklenebilir.

 

Herkesin birbirine karşı samimiyetsiz tavırları, herkesin birbirine üstünlük taslama gayretleri ve toplumda ki dejenere olmuş kişiler, öncelikle toplumun kanayan yarası haline gelmiş. Dedi kodu kültürü gitgide toplumla özdeşleşir hale geldi. İşte bu da aslında bizim toplumumuz ve insanımızla hiç mi hiç bağdaşmayan bir durum. İşte bu da her geçen gün toplumun bireylerinin arasındaki dostluk temellerinin kökünden sarsılmasına vesile oluyor.

 

Bizler zaman zaman diyoruz ya ülkemiz neden bugün bu durum da? Neden ülkemizde yaşanan onca şeyin sonu gelmiyor? İşte öncelikle son yıllar da ve son dönemler de aslında bireylerinin arasına kardeşlik, dostluk tohumları ekileceği yerde, ne kadar nifak tohumları varsa onları ekmekten geri kalmıyoruz.

 

İşte bunun sonucunda da bu toplumdan kardeşlik ve dostluk bekliyoruz. Bir şey ekmeden bir mahsul alma şansımız yoksa o zaman ekmeden bir şeyi biçemeyeceğimize göre, o zaman toplumlardaki dengeleri sağlamak ve huzurlu bir toplum oluşturabilmenin de bir tek yolu var. O da, o toplumdaki insanlar arasına uçurumlar meydana getirmemek.

 

Maksadımız ne olursa olsun, düşüncemiz ne yönde olursa olsun, insanların bir birine karşı olan davranışlarının daha güzel ve iyi olabilmesi için gayret sarf etmemiz gerekir.

 

Toplumu oluşturan bireylerin arsındaki dostluk her geçen gün yok olurken, toplumda dengeleri yeniden sağlamak için hassas davranılması ve tekrar toplumdaki güvenin tesis edilmesi için eğitim gerektiğini ve ailelere bu konuda büyük görevler düştüğünün bilinmesini isterim.

 

Saygılarımla…

           

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi