18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ticaret odasına yenilik gerek

Hayrullah Demiray

11 Ekim 2012 tarihli yazısı

 

Ticaret odasına yenilik gerek derken bina ihtişamı değil, bence önce yönetim yapısı ve kafa yeniliği gerek. Kocaeli’nde aslında çok önemli kurumlardan bir tanesi Kocaeli Ticaret odası ama bugüne kadar hep saltanat sürülen bir yer olarak görüldü. İşte bu konuda konuştuğumuz herkes aynı konudan şikayetçi. Kocaeli Ticaret Odası yönetimin en son yapmış olduğu ihtişamlı bina belki de bardağı taşıran son damla oldu. Çünkü Ticaret Odası’nın binlerce lirasını bu işte kullanması oldukça fazla tepki çekti. Çünkü esnafın zorda olması falan Ticaret Odası’nı bugüne kadar hiç ilgilendirmedi ve hep kendi saltanatlarını sürdürdüler. Bu yapı bugüne kadar kırılamadı. Geçtiğimiz günlerde de bahsetmiştim, yenilikçiler diye bir hareket var diye. Bu konuda gerçekten de ciddi bir çalışma içerisine girmişler ve bu ekip her ayrıntıyı tek tek inceleyerek grubun içine her kesimden insan yer alıyorlar.

 

Çok olumlu gördüğümü söylemek istiyorum. Çünkü bugüne kadar yıllardır ticaretin içerisinde olan bir insan olarak Ticaret Odası’nın içinde bulunduğu durum da ne işe yaradığını anlamış değilim. Bunu sürekli söylüyorum ve bu konuda yapılan çalışmanın belli kalıplaşmış konulara bir son verilerek gerçek anlamda sonuca ulaşacağını söylüyorum. Ticaret erbaplarının hepsinin temsilcisi olacak ve belli projeler üretilecek. Yeni bir yapılanmaya herşeyden daha fazla ihtiyaç olduğunu ve bu konuda da bir şeylerin yapılması gerektiğini söylüyorum. Bu konuda birilerinin elini taşın altına koyacak olmasından gerçek anlamda mutluluk duyduğumu ve bu değişim gerçekleşecekse bu konuda her zaman destek vereceğimizi açıkça söylüyorum. Bir kez daha bu konuda yapılacak bir şeyler varsa sonuna kadar yapılmalı ki bence aslında çok fazla şey var.

 

İşte bu noktadan bakıldığında gerçekten de yeni bir hareketin bu konuda aslında başarılı olması için çok neden var. Mevcut yapı bugüne kadar hangi üyenin yanına gidip ya da ticaret odası üyelerini toplayıp ta bu konuda ne bir bilgi verdi ne de yapmış oldukları çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. İşte sadece Ticaret Odası’nın belli dönemlerde üyelere gönderdiği şu grupta yer alıyorsunuz ya da aidatınız şu kadardır şeklindeki yazılarından başka yazı görmedim. Gören varsa mutlaka benimle paylaşmalarını isterim.

 

İşte mevcut yapı içerisinde yer alan kişiler büyüklerimiz de çıkıp diye bilirler mi? Yanlış düşünüyorsun, böyle değil. Bizde şu çalışmaları yaptık diye diyemezler. Çünkü yapılan her hangi bir proje de yok, bir çalışma da. İşte bu durumda ticaret odasına yıllardır aidat ödeyen ama ticaret odasında kağıt almaktan başka bir işi olmayan üyelere seslenmek istiyorum, bence değişim adına ve yeni bir şeyler yapılabilmesi için bence bunun için katılım şart ve bizimde elimizi taşın altına koyma zamanımızdır diye düşünüyorum.

 

Sadece bir şeyleri eleştirmek yetmez. Bence eleştirdiğimiz kurum ya da işlerin değişmesi ve yeni bir şeyler yapıla bilmesi için çözüm üretmemiz gerekmez mi?  Bizler bazen aslında başkalarını suçlamayı seviyoruz.  Her halde o yüzden başkaları yapsın biz de görelim mantığını bırakmamız gerekir. Bu kurumun hantal yapısından kurtulup daha işlevsel bir hale gelmesi için uğraş vermemiz ve oraların aslında saltanat yerleri değil de hizmet yerleri olduğunu hatırlamak ve hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum.

 

Bu vesileyle bu konuda atılan adımları yakından takip ediyor ve her zaman iyinin ve doğrunun yanında olacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem