23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

POSCO ASSAN TST HIZLA YÜKSELİYOR

Hayrullah Demiray

06 Ekim 2012 tarihli yazısı

 Türkiye de ki yatırımlar son dönemlerde hayli fazlalaşmaya başladı. Özellikle Kore firmaları son dönemlerde Türkiye’yi tercih eder oldu ve bunlardan bir kaçı da kurdukları Türk ortaklıklarla Kocaeli’yi tercih ediyorlar. Bunlardan bir tanesi de Posco firması. Türk ortağı Kibar Holding’le birlikte POSCO ASSAN TST’nin Ali Kahya’da oldukça geniş bir alan üzerine kurulmakta olan fabrikanın yapım aşaması ile ilgili Basın Mensuplarına geniş bilgiler verilen bir toplantı tertip ettiler.

Yıllar öncesine dayanan Türk ve Kore Halkı’nın birbirine yakınlığı gerçekten de bizim de gözümüzden kaçmıyor. Çünkü bizlere çok çabuk uyum sağlayabilen bir yapıları var ve oldukça cana yakınlar. Kendilerini belli bir zaman sonra bizlerden biri görmeye başlıyorlar.

Gerçekten de yıllar öncesi Türk Askeri’nin onlar için yaptıklarını asla unutmuyorlar ve o günlerde yapılan bu jesti de karşılıksız bırakmadıklarını her fırsatta dile getiriyorlar. Bunu da bizzat bu yaptıkları yatırımda Kore gazisi yakınlarına öncelik tanıyarak, onlara iş imkanı sağlayarak gösterecek olmaları da bana göre takdire şayan bir davranıştır.

Özellikle fabrikanın Koreli Genel Müdürü konuşmasında hem Türk Askeri’nin yıllar öncesi Kore’de onlar için savaşmalarına teşekkür etmesi ve aynı zamanda Türkiye’nin hızlı bir şekilde yükselişin görmeleri çok önemli. Böyle giderse Osmanlı İmparatorluğu’nun hızının yakalayacağının bir Koreli’nin dile getirmesi bence önemsenecek bir durumdur. Bana göre Jong Won KWON, Ph.D. özel bir alkışı ve teşşekkürü fazlasıyla hak ediyor. Oldukça azimli çalışmalarıyla bilinen Koreli’ler burada da çalışkanlıklarını gösteriyorlar ve bundan sonra da yatırımlarının önemli bir kısmını ülkemizde yapmak istediklerini beyan ediyorlar. İşte bu da Türkiye’nin yakın bir gelecekte daha da önemli bir ülke haline geleceğinin işaretidir.

Bu fabrikaların o bölgeye yapılması ve o bölge de ikamet eden insanlardan orada 300-500 kişinin çalışacak olması bana göre önemli. Aynı zamanda hem Koreli yetkililer hem de fabrikanın Türk Genel Müdür Yardımcısı Selda SEÇKİNLER’in vermiş olduğu bilgilere göre, fabrika hem çevre konusunda oldukça duyarlı bir yaklaşım gösterecek ve sosyal sorumluluk projeleri konusunda da yine elinden gelen tüm katkıları sunacağının müjdesini verdi. Elbette ticari faaliyetler devam ederken insan sağlığı ve hayatınında önemsenmesi gerekir. O açıdan da bu tür girişimlerde çevrenin korunması ve insan hayatına verilen değer önemli.

İşte bu bağlamda düşündüğümüzde elbette sanayi de yapıldığı zaman hem ülke ekonomisine katkıları düşünülmeli hem de bunun yanında çevreye duyarlı bir yapılaşmanın olması ve insan hayatını riske etmeyecek bir anlayışın hakim olabilmesi gerekmektedir.

Bu yapılacak yatırımın 350 Milyon dolarlık bir yatırım olduğunu düşünürsek gerçekten ciddi bir yatırım. Tabii ki yetkililer bu konuda bu yatırımların ardından yeni yatırımlarında devreye gireceği ve bunun arkasının geleceği sinyalini de vermiş oldular.

Bana göre en önemlisi de tabii ki bu yatırımların ülke ekonomisine katkısı da son derece önemli ve olması gereken konularında olması. Elbette bu tür yatırımcıların öncelikli olarak topluma katkısını sağlayacak eğitim kurumlarına gereken desteği vermeleri ve eğitim kurumlarının yenilerinin yapılabilmesi için destek vermeleri konusunda da teşvik edilmelerinin altını özellikle çizmek istiyorum.

Şimdiden Hayırlı olsun…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem