18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başiskele'nin kaderi AKP'ye bağlı

Hayrullah Demiray

05 Ekim 2012 tarihli yazısı

AKP Kocaeli İl Başkanı oy oranlarının bile düşmesine tahammülleri olmadığını ve böyle bir durumda Genel Merkez tarafından başarısızlıkla suçlanacaklarını açıkladı.

Bu durumda Başiskele’nin kaderi AKP’ye bağlı oluyor. Yaptıkları çalışmaları göz doldurucu, doyurucu ve tatmin edici yaptıkları sürece sorun çıkmayacağa benziyor.

Yerelin yereli olan ilçeler aslında tüm il için çok önemli sonuçlar doğuran etkenler. Yerelin yerelini kaybedenler, ayrı bir oy oranı yaratan il merkezi için etkili olmasının yanı sıra ili belirleyen unsur olarak ta düşünülebilir.

Yani ilçeleri kaybetmesi durumunda partilerin illeri de kaybedebilecekleri endişesi bundan. Çalışmaların hem yoğun hem de kısa aralıklarla yapılmasının baylıca nedeni de budur. Arayı soğutmadan hemen herkesi olayın içine katarak sonucu daha şimdiden garanti altına almak çok önemlidir.

İster AKP isterse CHP olsun ülkenin iki büyük partisi olarak,  ABD başkanlık sisteminde olduğu gibi çarpışan iki parti olacakları kesinleşmiş görünüyor. Bunu yerele de genele de uygulayabilirsiniz. Yani her iki seçenek içinde geçerli iki parti vardır. Biri AKP diğeri CHP’dir.

İşte bunu görmek için AKP’nin planlarını yakından takip etmek ve at gözlüklerini çıkarak olaylara bakmak çok büyük önem kazanmaktadır.

AKP Başkanlık sisteminin sözünü etmeye başladığından beri, ülkenin gidişatı hep bu yönde olmaya başladı. Ama herkesin bunu görmesi ve anlaması için biraz daha dikkatlice olayları incelemesi ve izlemesi gerekiyor.

AKP’yi dilinden düşürmeyen CHP; CHP’yi dilinden düşürmeyen bir AKP var. Bu durum da sadece iki partinin adı geçtiği bir arena da üçüncü bir ismin var olamayacağı da kesin gibi görünüyor. MHP’liler belki bana kızacaklar ama durum sanki oraya gidiyor gibi.

Ülke de siyasal yelpazeyi oluşturan partilerin adımlarını dikkatle atmalarında fayda var. AKP’nin kendi jargonunda ki partileri bünyesine katmaya çalışmasının ya da katıyor olmasının önemini fark etmeyenler bu yarışta geride kalacaklardır. Benden söylemesi ve uyarması.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem