21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli artık yeni sanayi istemiyor

Hayrullah Demiray

29 Eylül 2012 tarihli yazısı

Kocaeli Türkiyenin sanayi kentleri arasında yerini alıyor. Buna paralel olarak da Türkiyenin her yerinden oldukça fazla göç alan ama hiçbir zaman da Türk ekonomisine kazandırdıklarını ger alamayan bir şehir. Ayrıca işte bunun karşılığı alınmadığındandır. Belki de Kocaeli’ndeki yerel yöneticiler artık Kocaeli’nin sadece sanayi ile anılmasını istemiyor ve elinde bulundurduğu belli imkanları harekete geçirerek turizm ve diğer konularda da Kocaeli’nin anılmasını istemeleri gayet doğaldır.

Geçtiğimiz günlerde sanayi odasında yapılan toplantı ile de bu daha da gün yüzüne çıkmış oldu. Sanayicilerinin çıkışlarına karşılık Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU tavrını net bir şekilde ortaya koymuş oldu. Dolayısıyla gerçekten de Büyükşehir belediyesinin zaman zaman yaptığı bazı konular eleştirilebilir. Yapılan hatalar varsa onları da eleştirmeyi de biliyoruz ki amma velakin Başkan İbrahim KARAOSMANOĞLU’na bence Kocaeli’nde yapılan sahil çalışmaları ve yeşil alanlar konusunda teşekkür etmememiz gerekir.

İnsanların elbette çalışacakları alanlara ihtiyaçları var. Mutlaka ama buna parelelde sağlıklı yaşam alanlarının da olması gerekmektedir. İşte bunun içinde son yıllarda Kocaeli’nde hem Büyükşehir belediyesi hem de ilçe belediyeleri gerçekten de önemli çalışmalar yürütmektedir.

İşte bu nedenle artık Kocaeli’nde sanayinin olduğu şekliyle yetinilmesi, turizm alanında ileleme kaydetmesi için buna alanlar da müsait. İşte örneğin Kartepe hem su anlamında hem de kar kayağı anlamında önemli. Başiskele ve Gölcük ortak sınırında olan Kaplıcalar ayrıca Başiskele’ye yapılmakta olan oteller bence önemli kazanımlar ve buraya gelen insanlar harika bir doğa ve denizi ve sahili bir arada görmekteler ve keyifle akşam çaylarını denizin hemen yanı başında yudumlamaktalar.

Bazen bazıları bunları gerçekten de görmezlikten geliyorlar. Aslında bu bence mantıklı bir davranış değil. İnsan ne olursa olsun görünen ve yapılan birşeyi yapılmamış gibi göstermeye uğraşıyorsa bu gerçekten de anlamsız ve bir o kadar da gereksiz bir düşüncenin ürünüdür bana göre.

Eskiden gerçekten de başka illere gittiğimizde özenerek bakardık neden bizim böyle bir sahilimiz yok diye. Ama bugün bazıları hem o sahillerde oturup rahatça çaylarını yudumlarken bir yandan da onları yok sayabiliyorlar. İşte asıl olan bu tezzatın ortadan kaldırılması. Çünkü herşey aslında insanlar için o makamlarda. Yarın birgün başkaları oturacak onun için insanlar sırf birbirlerine görüşlerinden dolayı düşmanlık kin besliyorlar. Ya da ağza alınmayacak laflar ediyorlar. Bunu benim aklım bir türlü almıyor. Sonra da bir araya gelip oturup hiç bir şey yokmuş gibi davranabiliyorlar. Bu sadece farklı görüşte olanların değil, aynı siyasi görüşü paylaşanların da yakalandığı bir hastalık, esas tehlikeli olan da bu.

Şimdi yaşadığımız bu kentin bence önemli olan burada iyi şeyler yapılabilmesi için herkesin katkı sunması ve yaşadağımız bu kentte huzur içerisinde sağlıklı bir çevrede yaşamak için gayret sarf etmek.

Şu anda bu konu da gerçekten bana göre yapılan herşey gelecekte, bu kentin daha iyi olabilmesi adına gelecek nesillere bırakılabilecek en güzel hediyedir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem