24 Nisan 2019 Çarşamba
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu hikaye değil gerçek

Hayrullah Demiray

27 Eylül 2012 tarihli yazısı

Devletin sürekli olarak kurumsallaşmasından ve bürokrasinin ortadan kaldırılması için devlet yetkilileri ve Başbakan sözler söylüyor ve vatandaşın önündeki engelleri kaldırın diyor.

Lakin uygulamada hala bazı yetkililer ve belli kademelerde olan insanlar insanların önüne engel koymak için ellerinden geleni yapıyor ya da kimse sorumluluk almak istemiyor.

Ne diyor yetkililerimiz, çocuklarınızı okutun. Hele kız çocukları mutlaka okusun.  Evet öyle söylemesi kolay hatta devlet eskisi gibi de değil. Ciddi anlamda okuması gereken ve ihtiyacı olan öğrencilere burs ta sağlıyor. Aynı zamanda bu hükümetin yapmış olduğu en güzel uygulamalardan bir tanesi artık ders kitaplarını ücretsiz veriyor ve hiçbir öğrencinin ders kitabı yok denmiyor ya da bunun ezikliğini yaşamıyor.

Şimdi size kısa ve öz bir hikaye anlatmak istiyorum. Bir anne düşünün evlenmiş ve bir oğul olmuş ama ilk eşinden ayrılmış. Biyolojik babayla kızının ve kendisinin yollarını ayırmış ve ikinci bir evlilik yapıp velayeti üzerinde olan kızının nüfus kaydını bu kez ikinci kez evlendiği adama geçirmiş.

İkinci evliliği de yolunda gitmeyen anne bu kez de ayrılıp üçüncü evliliğini yapmış. Fakat geçtiğimiz iki yıl içinde yani küçük kız çocuğu 7 yaşındayken, birbirini tutmayan adresler verildiği için çocuğu okula kaydetmemişler.

Aradan tam iki yıl geçmesine rağmen bu çocuk okullara kaydedilmemiş ve bu çocuk iki yıl kaybetmiş bile. Sonra bu yakınlarda bir muhtar ortaya çıkmış ve çocuğu bu yıl nihayet bir okula yazdırabilmiş. Şimdi bu kayıp iki yılın hesabını kim verecek?

Amma velakin gelin görün ki bugünlerde altı yaşında çocukların okula başlaması için mücadele verilirken dokuz yaşındaki bir kız çocuğu okumak istiyor ama sırf bürokrasiye takıldığı için ve adres konusunda sıkıntı yaşıyor. Büyüklerinin hatası yüzünden okula gitmek için çalmadık kapı bırakmıyor.

Dün bir arkadaşımla sohbet esnasında bu konu gündeme geldi ve gerçekten çok üzüldüm. Bu konuda birçok yere gidilmiş ama kimse üzerine düşeni yapmamış. Buradan Kocaeli’ndeki idarecilerimize sesleniyorum. Bu tür sorunlar yaşayan çocuklar, bizim çocuklarımız. Onlara gereken ilgi ve alakayı gösterin. Sorumluluğunuzu hakkıyla yerine getirin ki yarın bir gün o çocuklarımız geleceğimizi emanete aldıklarında akıllarında güzel şeyler kalsın.

Bu olay Kocaeli’nde oluyor doğudaki her hangi bir şehirde ya da Anadolu’nun ücra bir köyünde değil Kocaeli’nde yaşanıyor. Bu konuyu neden ele alma gereği duydum? Yetkililerimizin her şeyde bir bürokrasi engeli mutlaka önümüze çıkıyor da ondan.

Devletin getirmiş olduğu bazı uygulamaları yanlış algılayabiliyoruz. Bazen yapılmaması gereken çok şeyi yapıyoruz ama yapılabilecek ya da yapılması gereken konularda kimse sorumluluk almıyor. Almak istemiyor, topu hep taca atmayı ya da bir üs makamdakine atmayı çok seviyoruz.

Şimdi bu konuda gerçekten takipçi olacağım ve bu konunun halledildiğinde de yine sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eğitim görmek isteyen ve okula gitmek isteyen evlatlarımıza gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini unutmayalım. Çünkü geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımızın, hayatın zorlukları içerisinde yaşadıkları onca şeyden sonra bir de zihinlerinde bu tür saçmalıklar olmasın.

Gelecek nesillere iyi bir gelecek bırakmak istiyorsak mümkün olan en güzel bir şekilde onların geleceğe hazırlanması için ellerine imkân verelim, imkânlarını ellerinden almayalım.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi