23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Balyoz davası ve normalleşme süreci

Hayrullah Demiray

25 Eylül 2012 tarihli yazısı

Son dönemlerde Türkiye’nin normalleşmesinden çokça söz edildi ve normalleşme sürecine girildiği ve bu konuda önemli adımlar atıldığı ve hatta birçok konuda açılımlar vs yapıldı. Herkes kendine göre bazı açılımlar gerçekleştirdi. Hatta olmaz denen şeylerden bir tanesi de rahmetli Adnan Menderes’in kabrini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ziyaret etti ve daha başka gelişmeler de yaşandı. Bana göre bu demek değildir ki bu ülke de bazı şeyler normalleşiyor veya normale dönüyor.

 

Aslında tam tersi işliyor. Olaylara baktığınızda süredir üzerinde konuşulan ve bir türlü uzlaşılamayan Balyoz darbe planı, bir kısım insan buna inanmıyor bir kısım insan da tam tersi inanıyor. Hatta inananların oranı bu konuya karşı çıkanlardan da oldukça fazla ama işleyiş biçim ve tarzı tartışılabilir.

 

Yıllardır askerin siyaset üzerinde fazlaca etkileri olmuş ve belli aralıklarla bu ülke de darbeler olmuştu. Darbe denemeleri yapılmış şimdi burada askerin içerisinde bulunan bazı kişilerin bu konuda farklı düşüncelerinin olmadığını kimse söylemez. O zaman şimdi bu konuda herkes bir şeyler söylüyor.

 

Ama en çokta siyasiler bu ülkeyi geriyor ve gerdiklerinin belki de farkında bile değillerdir.

 

Her şeyi bıraktık onca şehidimize rağmen en çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan bu dönemde, acaba balyoz neydi ne değildi bunları tartışmalı mıyız? Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çıkıp mahkeme var, hakim var. savcı var ama adalet yok diyor. Şimdi bunları tartışmak bizim görevimiz değil. O adaletçilerin görevi ama şunu sormak gerekir. neden Adalet istediğimiz gibi hüküm verdiğinde Adalet var diyoruz da neden istemediğimiz şekilde karar verildiğinde bu kadar bağırıyoruz?  O zaman bu ülke de nasıl gerçek adaletin yerleşmesini bekleyebiliriz diye sormazlar mı insana.

 

Çünkü bu konuda karşı çıkanların söylediği şey ne? Adalet hükümetin istediği yönde karar verdi ya da veriyor iddiasında bulunuyorlar. Adaletle hükmetmesi gereken insanların etki altında olduğu iddiasında bulunuyorlar. Şimdi bu şekilde düşünen insanlara sormak isterim.  Adaletin etki altında olduğunu söylerken aslında adaleti kendi etkiniz altında bırakmak istediğiniz apaçık ortadayken, insanların size nasıl inanmasını bekliyorsunuz?

 

Kemal Kılıçdaroğlu, her konuda bir şeyler söylediği ya da söyleme gereği duyduğu için bir örnek. Sadece bu aynı dava da MHP nin de Milletvekili Engin ALAN da ceza alınca MHP de aynı benzer şeyleri söylerken aslında Adalete müdahale değil midir?

 

Sadece siyasiler değil, yeten yetişen herkes bu konuda bir şeyler söylüyor. Bazen de hükümet yetkilileri de her hangi bir konuda adalet farklı bir karar verdiğinde onlarda sancılı sözler ediyor. Yani bu ülkede hemen hemen herkes aslında bir şekilde adaletin bağımsız olması gerektiğini söylüyor ama uygulamaya gelince, herkes kendine doğru yontuyor. Bu da bana göre adalet dağıtan kişilere en büyük haksızlıktır.

 

Şimdi eğer ki bu ülkenin gerçekten normalleşmesini istiyorsak o zaman bir kere adaletin verdiği her karara saygı duymalıyız. Adalet üzerinden herkes siyaset yapmayı bırakacak. Ülke de olan ve son dönemlerde çığırından çıkan terör belasıyla birlik beraberlikle mücadele edilecek. Bunun üzerinden siyaset yapmayı bırakacağız.

 

İşte o zaman ülkede normalleşmeden söz edebiliriz.

 

Yoksa gerçek anlamda ve manada hiçbir zaman ülkenin normal sürece girmesi beklenemez. Hele hele birde Yerel seçim sürecine doğru yaklaşıldığında, bu iş çığrından daha fazla çıkar ki asıl tehlike de bence orada başlar.

 

Yalnız siyasilerin gözden kaçırdığı bir şey daha var ki oda halk artık çok daha fazla konuda bilgi sahibi. Hele yeni kuşak her şeyi daha yakından takip ediyor ve toplum bilinçlendikçe de siyasilerin işi zorlaşıyor. Artık insanlar eskiden olduğu gibi takım tutar gibi parti tutmuyor. İstediği ve yanlış gördüğü ya da yanlış yaptığına inandığı an partisini bırakıyor.

 

İşte bu nokta da Balyoz davası sadece bir örnektir. Şimdi sonuç ne olur, nereye gider bilemem. Ama bu iş bana göre henüz bir üst mahkemeye gitmeden bu şeklide bir tepki doğru değil. Herkes bana göre konuşmak için üst Mahkemenin de kararı beklemelidir.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi