17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Adalet yavaş mı işliyor?

Hayrullah Demiray

16 Eylül 2012 tarihli yazısı

 

Son dönemler de olayların oluş biçimi ve polisiye olayların bir şekilde ölümle noktalanması farklı soruları akıllara getiriyor.

 

Bakıldığında Emniyet ve güvenlik kuvvetleri olaylara Müdahale ediyor anında çözüme kavuşturmak için çalışmalar yapıyor ve teknolojiden yararlanılarak ta hızlı bir şekilde sonuca ulaşabiliyor.

 

Sonrasında Suçlu ya da suçlu olduğu iddia edilen kişiler. polis eliyle adalete teslim ediliyor. Adalete teslim edilen kişiler ya bir kişiyi ölümle tehdit etmiş, ya hırsızlık yapmış ya da başka bir konudan dolayı bir suç işlediği veya teşebbüs ettiği için bu konuda sorgulanması gerekiyor. Ondan dolayıdır ki emniyet kuvvetleri bu konu da gayret göstererek ve görevi olanı yapıyor. Adli makamlara kişiyi teslim ediyor sonra da adalet gerekli incelemeyi yapıp sonrasında bir çok kişiyi serbest bırakıyor.

 

Bıraktıktan sonra tahkikatları yaparak ve belki de o kişiyi izlemeye alması gerekirken bunu yapmadan sokağa salması riskleri de beraberinde getiriyor. Kişi sonrasında gidip tehdit ettiği kişinin yaşam hakkını gasp edip dönüp bu sefer adaletin karşısına bu sefer tam bir suçlu olarak çıkıyor. Bu durumda bile suçu sabit görülmediği için zanlı olarak gündeme geliyor ve sonrasında uzayıp giden mahkemeler ve en nihayetinde insanların yaşam hakkının elinden alınmasına sebep olunuyor.

 

Birkaç kez üzerinde konuşuluyor ama daha sonra olan bitenler unutuluyor. Kimse bunun hesabını sormuyor ya da soramıyor. Kimse bu olaylara bir dur demiyor. Nasıl yani diyeceksiniz. Belki de olan olayları hepimiz hep birlikte yaşıyoruz. Her gün cinayet haberlerini, sokak ortasında vurulan insanların haberlerini izlemek, okumak ve bunları yayınlamak zorunda kalıyoruz.

 

Diyelim ki birisine yapılan bir tehdit var. Kişi savcılığa gider şikayetini yapar ve savcılık tehditi yapanı bulur içeri alır, ifadesini alır ve mahkemeye sevk eder. Zanlı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılır.

 

Sonrasında ne mi olur? Onu da zaman zaman izliyoruz, duyuyoruz. Serbest bırakılan zanlı bunu fırsat bilerek hemen yarım bıraktığını düşündüğü ya da mutlaka bitirmesi gereken bir iş varmış gibi daha da ileri giderek bir insanın hayatına kast eder..

 

 Sonrasında hepimizin malumu ağır yaralanan vatandaş, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

 

Yakınlarına baş sağlığı, ölene Allahtan Rahmet diliyoruz denir. Bu konu bir iki kez gündeme gelir ama çabuk unutulur. Aynı şeyler sürekli olarak ülkemizde tekrarlanıyor. Acaba yasalarımız insanlarımızı korumak için yeterli değil mi ? Yoksa bizler insan hayatına gereken önemi vermiyor muyuz? Aksaklık, eksiklik nerededir?

 

Bizler zaman zaman satırlarımız da ya da gazetemizde bu tür olaylara yer vermeyi bile arzu etmiyoruz ama olan olaylar gerçekten biraz oturup düşünmemize neden oluyor.

 

Herkesin bu konu da oturup biraz düşünmesi gerekir. Bu konu çok  önemli bir konu. Sonuçta insan hayatının her şeyden önemli olması gerekir.

 

İnsan hayatının bu kadar ucuz olmaması gerekir ve yapılan kimsenin yanına kar kalmamalıdır. Bu tür olayları engelleme şansımız varken, neden engellemiyoruz?

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem