20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başiskele'de Muhalefet, Seçim İttifakı Arayışında Mı?

Hayrullah Demiray

15 Eylül 2012 tarihli yazısı

 

Başiskele çok farklı ve değişik bir ilçedir. Geçenlerde de yazmıştım herkesin üzerinde bazı düşünceleri olan ve her siyasi partinin belediye seçimlerini almak istediği yerlerden bir tanesi olma hasebiyle önem arzetmektedir. Bu anlamda da her siyasi partinin iştahını kabartıyor. Bir dönemler Milli görüşün kalesi durumunda olan ilçe, şimdiler de de Ak Partinin önemli kalelerinden bir tanesi.

 

 Hal böyle olunca da Muhalefet Partilerinin hiçbir tanesinin tek başına gözüne kestiremediği bir Başiskele var. Ondan dolayı seçimlerinde öne alınması gündeme geldikten sonra, ilçe de ittifak arayışlarının sinyalleri verilmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde MHP nin Saadete Partisiyle görüşmesinde İlçe başkanlarının soruya, önceki gün MHP’nin ilçe Başkanı Halit BAYHAN ve yöneticilerinin CHP ilçe Başkanı sezai SOLAK ı ziyaretlerinde cevabını vermiş oldular.

 

İşte bu noktadan sonra şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, Muhalefet Partilerinin hepsi özellikle Başiskele konusunda bana göre yenilgiyi baştan kabul etmiş durumdalar. Bana göre ilçe de birlikte hareket etmekten ya da ilçe de ittifaktan söz etmekte bunun bir işaretidir.

 

Tabiki bu konuda ilçe başkanları ile bire bir bir görüşmem olmadı. Bu konuda ne düşündüklerini ve nasıl bir yol izleyeceklerini önümüzdeki günlerde öğreneceğiz ama verdikleri sinyal bu doğrultu da.

 

Bana göre de Başiskele’de bir dönem daha en azından iktidar partisi AK Parti asla ve asla seçimi kimseye kaptırmamak için elinden gelen bütün çalışmayı yapacaktır. AK Partinin ileri gelenlerinin oturduğu bir ilçe olması hasebiyle AK Parti için de önem taşımaktadır.

 

AK Parti yetkililerinin bu konuda Başiskele’nin rahat bir şekilde yine kendi partilerinin açık ara farkla kazanacağı konusunda bir şüphelerinin olmadığını her ortamda dile getiriyorlar. Dolayısıyla diğer ilçe başkanlarının birbirlerini ziyaretlerinin hızlanması da, bu durumu bana göre daha da kuvvetlendiriyor.

 

Seçimler yaklaştıkça siyasette oldukça hareketli geçecek. Kıyasıya bir yarış olması belki de hayatımızı biraz daha renklendirmiş olacak. Yalnız burada birşeye dikkat çekmek isterim. Siyasilerin zaman zaman yaptıkları bu tür ittifaklar partilerin misyon ve vizyonu görüşünün her hangi bir şekilde önemini yitirdiğini seçimi kazanma uğruna herşeyin mübah olduğunu gösterir ki, bu da artık insanların birza durup düşünmesini sağlar.

 

Geçtiğimiz günlerde CHP Milletvekili Hüseyin AYGÜN PKK tarfından kaçırıldı ve sonrasında yaptığı açıklamalar MHP yetkilileri tarafından da bizzat eleştirildi. Yani anlayacağınız bana göre siyasi parti yetkililerinin birlikte hareket etmek istemeleri, tabandan ne kadar ilgi ve alaka görür onu bilemem ama bana göre pek imkan dahilinde görünmüyor.

 

Çünkü MHP nin farklı bir misyonu var. CHP’nin ise daha farklı bir yol takip ettiği herkesin malumudur. Ondan dolayı ben pek bu konuya ihtimal vermiyorum,en azından tabandan böyle bir şey fazla rağbet görmez.

 

Dolayısıyla ilçe başkanlarının bu konuda önümüzdeki günlerde her halde yetkili organlarıyla yapacağı görüşmeler neticesinde, kesin bir şekilde bu konuda mutlaka bir açıklamaları olacaktır.

 

Onun için böyle bir konu da, her iki siyasi partinin mensuplarının neler düşündüğününde bilinmesi gerekiyor.

 

Bence böyle bir hareket AK Partinin işine yarar. AKP bu konuyu evirir çevirir ve her iki parti olan MHP ve CHP aleyinde kullanır. Yine her zamanki gibi ittifakçılar kaybeder. Zaten tabanlarının da bu durumda nasıl bir tepki verecekleri aşikardır. Kabul ettiremezler.

SAYGILARIMLA…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi