20 Temmuz 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

SİYASETTE HERKES OLMALI

Hayrullah Demiray

14 Eylül 2012 tarihli yazısı

Kocaeli’nde seçim erken başladı gibi bu yüzden de farklı senaryolar yazılıp çiziliyor. Herkes farklı senaryolarla ortaya çıkıyor. İşte iktidar partisi elinde bulunan mevcut belediye başkanlıklarını kaybetmemek için uğraş verirken muhalefette mevcut belediye başkanlıklarından hangilerini kazanabilir. Bu konuda uğraşlar veriyor. İşte bu nedenle de siyaset yarışı hızlı bir şekilde devam ediyor.

 

Aslında bu seçimin sadece iktidar açısından değil muhalefet partilerinde de parti içerisindekilerin hesaplaşmasıyla geçeceği aslında görünen bir gerçek. Sadece iktidar partisinde değil muhalefet partilerin de de bu gerçeği görmemek mümkün değil. Herkes aslında birbiriyle yarışıyor ve kendisine bir yer edinmek için kendi dava arkadaşını gözü bile görmüyor.

 

Artık herkes olayı kişiselleştirmiş durumda ve olaylar artık öyle insanların bir birlerini saydığı sevdiği ve bir birlerine yardımcı olduğu ve dava dedikleri cinsten değil. Artık insanlar bireysel olarak her olaya yaklaşıyor. Bu tür olaylar gün geçtikçe de halkın siyasete katılımını azaltıyor. Bunun başlıca sebebi de, insanlar sadece seçim dönemlerin de hatırlanıyor. Onlar yedek kulübesinde oturtuluyor ve sonra da seçim zamanı onlar oyuna dâhil ediliyor. Yine yedek kulübesine 5 yıl boyunca mahkum edilen futbolcuların durumuna düşürüyorlar halkı. Sonrada her şey farklı olacak deniliyor ama bu vaatlerin sonu olmuyor.

 

İşte Türkiye’nin gerçeği bu. Gerçekten bir türlü kurtulamıyoruz bunlardan. Sonra da neden bunlar yaşanıyor diye haykırıp duruyoruz.

 

Burada siyasiler suçlu da bizlerin halk olarak suçumuz yok mu? Bizim ki kolaya kaçmak.  Bizler kolay olanı yapıyor yani eleştirmeyi seçiyoruz ama çözüm önerisine gelince elimiz de hiç bir öneri yok.

 

Yani kısacası halk olarak sadece seçimden seçime oy kullanmak için sandık başına gidiyoruz. Neden seçme hakkımızı sürekli olarak güncel tutmuyoruz. Aslında gerçeğini ararsanız mutlaka bence herkesin kendi siyasi görüşünde olan bir partiye üye olması gerekir. Neden derseniz, çünkü eleştiri yerine yönetime katılsak ya da bizlerin de bu ülkenin idare edilmesin de neden bir sözümüz olmasın. Hep birileri idare edecek, bizler idare edilenler mi olacağız? Elbette idare edenler de bu halkın içinden çıkıyor.

 

Lakin halkın içinden çıktıktan sonrasına baktığınız da bir kalburüstü sınıf oluşu veriyor. Kendiliğinden hemen anında etraf çevre genişliyor ve o dairenin içerisine kimse giremiyor. Araya kaynak bile yapılamıyor.

 

Herkes konuşurken mangalda kül bırakmıyor. İşte Türkiye’de seçimlerden önce de bu hareketliliğin sürekli olarak yaşanması gerektiğini düşünüyorum. Sadece birkaç ay değil, 12 ay, her gün, herkesin bu ülke için söyleyecek bir sözü mutlaka olmalı.

 

Siyasetçilerimiz nedendir bilinmez ama o koltuklara geldikten sonra değişiyor. Belki de o koltuklar da bir şeyler var ama aslında bence her şeyden önce olay insanın nefsinde bitiyor.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem