19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Devleti hantal yapıdan kim kurtaracak?

Hayrullah Demiray

13 Eylül 2012 tarihli yazısı

 

Bizler nedense devletin hantal yapısından hep yıllardan beri dem vurup dururuz. Hani ya haksız da değiliz. Devlet bir yandan özelleşiyor, bir yandan da bazı kitler oluşturuyor ve bazı kitleri elinde tutmaya devam ediyor. Bunlardan bazıları hayati önem taşımasına rağmen çok daha iyi duruma gelmesi gerekirken bazı konular hariç, bir türlü bu kalıplaşmış durumu aşmanın imkanı yok.

 

Bu gün sağlıkta gelinen nokta gerçekten eskiye oranla çok daha güzel ama gelin görün kiişler doğru gitmiyor. Bir tahlil yapılacak. Hastasınız. Hastaneye gittiniz ve aynı tahlil özel hastanelerde 15 dakikada yapılabiliyorken devlete ait olan hastanelerde 1.5 saat beklemek zorundasınız. Bunun nedenini yetkililere sormak lazım.

 

Bugün artık teknoloji o kadar gelişmiş durumda ki artık herşeyin en ince ayrıntısına kadar inilebiliyor. Herşeye o kadar fazla harcamalar yapılırken nedense bu harcamaların bir çoğunu sağlık alanında yapılmıyor. Bunların hepsi ve daha fazlası yapılabilir. Çünkü özel Hastanelerde aynıları yapılıyorsa devletin hastanelerinde neden yapılamasın. Yani bir engel yok.

 

Gerçekten bugün bakıldığında aslında Devlet özelleşiyor. Yani Devlet bir çok şeyi özelleştiriyor gibi görünse de esasında öyle değil. Devlet herşeyi aslında kendinde topluyor. Bugün bakıldığında yine devlet, memur devleti olmaya başladı. Gerekli bazı alanlarda tam olarak kadro bulunmazken gereksiz bazı alanlara daha çok kadrolar veriliyor.

 

Bu durum biraz garip değil mi? Bana göre tuhaf bir durum söz konusu. Bugün bakıldığında yapılabilecek gerçekten çok şey var ama birileri hala devletin hantal yapısından sanki kurtulmaması için ellerinden geleni yapıyor.

 

Neden derseniz özel sektörde işlerin biraz daha hızlı yürümesinin belki de olaylara ticari yönden yaklaşılmasının payı büyük. Özellikle sağlık alanında hükümetinapmış olduğu atılımları gölgeleyecek durumlarla da karşılaşmıyor değiliz.

 

Yatırımların gerçek anlamda doğru biçimde yapılmadığını düşünüyorum. Hastanelerde sağlık alanında yapılan bir çok yenilikte gerçekten yapılmadı değil. Ama işlerin yine de istenildiği standarta hala neden gelmediğini merak ediyorum. İşte orada sorun var. Bu kadar yapılan yatırımlara rağmen hala sağlık alanında ve diğer bazı alanlarda da kamuda mutlak surette sıkıntıların yaşandığına bizzat şahit oldum. Asla şahit olmadığım ve yaşamadığım konular üzerinde yorum dahi yapmam.

 

İşte Buradan Sağlık İl Müdürlüğü başta olmak üzere, bu kentin idaresinden birinci derece de sorumlu olan sayın Kocaeli Valimiz Ercan TOPACA’nın da gerekli incelemeleri yapmasını arzu ediyoruz.

 

Halkın gerçek anlamda özellikle hastanelerle ilgili zaman zaman şikayetlerine tanık oluyoruz. Bu da insanların özel sağlık kuruluşlarına yönelmesine sebep oluyor. Devletin yapmış olduğu milyarlarca liralık yatırımına yazık oluyor ve insanlar gerçek anlamda hizmet alamıyor.

 

Yapılan onca işe, emeğe yazık değil mi? Hala aşamadığımız keyfi uygulamalardan ya da bu hantal yapıdan neden kurtaramayız devleti anlamış değilim. Milyarlarca lira para harcanıyor ama hala birşeyler düzelmiyorsa o zaman bir yerlerde sıkıntı var demektir.

 

Yıllardır herkesin ortak derdidir. Devletin hantal yapısından uzaklaşması ama bir türlü bu yapıdan uzaklaşamaz. İşte bu yapıdan uzaklaşması için bazı denetimlerin ansızın yapılması gerekmektedir. Bunu neden yapılmaz anlamıyorum. Kimseye işini öğretmek gibi bir derdim yok ama halkın sürekli içerisinde olan biri olarak ve bu sorunları da kendimizde zaman zaman yaşıyoruz. Bazı yerlerdeki görevliler deyim yerindeyse Ali kıran başkesen olmaya gayret ediyorlar. İşte bu da o kurumlara zarar veriyor.

Kocaeli gerçekten de her anlamda önemli bir kent ve gösterdiği gelişmeyle de zaman zaman eleştirdiğimiz, zaman zaman güzel şeylerini de takdir ettiğimiz ve Türkiye açısından da verdiğini alamayan bir kent olarak her zaman içerlediğimiz bir şehir.

 

Bu şehrin insanları hakkettiklerini yaşamak ve devlete sağladığı katkıların karşılığında doğru hizmetleri zamanında doğru biçimde almak istiyorlar.

 

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem