22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK PARTİ SEÇİME NASIL GİRECEK (BAŞİSKELE)

Hayrullah Demiray

12 Eylül 2012 tarihli yazısı

Kocaeli de seçim erken başladı gibi. Çünkü iktidar partisinin belediye başkanı olmak için adeta herkes birbirleriyle yarışıyor. Dolayısıyla şu an da mevcut belediye başkanları da bu konuda mutlaka rakip olacaklardan daha fazla çalışmaları gerekmektedir.

 

İşte bu nedenle, Kocaeli de Siyaset Bu dönem Her zamankinden Hareketli olacak. Elbette bütün herkes bu şekilde yorumlar yapıyor. Bende aynen bu yorumlara katılmakla birlikte daha farklı bir şey de söylemeden edemeyeceğim. Geçtiğimiz günlerde de bunları dile getirmiştim. Bu sefer yarış iktidarla muhalefet arasında değil de İktidarla iktidar olmak isteyen kendi ani AK Parti’nin içerisindekilerle geçecek.

 

İşte Kocaeli’nde siyasetin aslında en hareketli olduğu yerlerden bir tanesi de Başiskele olacak. Neden Başiskele derseniz. bunun aslında birkaç sebebi var.  Bunlardan bir tanesi de Başiskele AKP’nin ağır toplarının siyasi aktörlerin tercih yeri olması. Dolayısıyla önemli bir yer haline geliyor ve son dönemlerde göstermiş olduğu gelişmeyle de herkesin yaşam merkezi olarak seçmek istediği bir yer. Çok fazla fabrika vs olmamasına özen gösteriliyor ve adeta güzel bir yaşam merkezi haline gelmesi için çalışmalar yapılıyor.

 

Şimdi burada, hem doğal güzellikleri bakımından hem de İlçe olduktan sonra gerçekten de yatırımların Başiskele’ye gelmesi için Başiskele Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Ayaz ve Belediye Meclisi oldukça önemli kararlar aldı. Oteller, özel üniversite, ardından da İl Emniyet Müdürlüğü’nün de ilçeye gelmesi yönünde çaba gösterilmesi de bence önemli adımlardı. Bunlar gerçekten de ilçeye değer katacak gelişmeler diye görüyorum. Bunların ilçeye kazandırılması da ilçedeki siyasetin daha da hareketlenmesine sebep oluyor.

 

Bu da Başiskele ile ilgili düşünceleri ve siyasi olarak Başiskele’nin önemini ve değerini arttırmış oluyor.  Bu konuda da herkes Başiskele Belediyes’ni anlamında her siyasi Partinin iştahını kabartıyor. Lakin Başiskele de AKP dışında Başka bir partinin hangi adayı aday gösterirse göstersin alabileceğine ihtimal vermiyorum. Neden derseniz, iktidar partisinin önde gelenlerinin yaşadığı ilçe olması hasebiyle, eğer burada seçim kaybederse diğer yerlerdeki seçimlerin çok fazla anlam ifade etmediğini düşünüyorum.

 

İşte bu nedenle Seçimlerden önce Hem AKP içerisinden Yaklaşık 10’a yakın aday çıkmak isteyecek. Ya da bazı kişiler bu adayların gösterilmesi konusunda şu an da bile kulis çalışmalarına başlamış durumda. Daha da yoğunlaşacak Yalnız burada şunu da unutmamak lazım. Mevcut belediye başkanı Hüseyin Aya’ın kolay kolay pes etmeyecek bir yapıda olduğu da unutulmamalıdır.

 

Başiskele de belediye başkan adaylığı için partinin de çok değişik bir karar ve yol izleyebileceği belki mümkündür.  Ama şunu da göz ardı etmemek gerekir. Yeni ilçe olmuş ve eski alışkanlıklarını devam ettirmek isteyen farklı insanları da bir arada ve en güzel bir şekilde idare etmek, orada belediye yönetmek kadar zor bir işte yoktur bence.  Bu konuda seçim sürecine kadar geçecek süre aslında çok önemli. Çünkü atılacak adımlar ve yapılacak hizmetler Başiskele’nin Yeni döneminde önemli bir etken oluşturacak.

 

AKP’nin içerisinde son zamanlar da oluşan gruplaşma her ne kadar hissedilmese de Başiskele’de de mevcut. Yalnız bu gruplaşmalar aşikâre. Bazı şeyleri yapmıyor, belli kapalı kapılar ardında yapıyor. Bazıları ise aşikare yapıyor ama sonuç değişmiyor. Neden diyecek olursanız. Bunlar seçimden önce her dönem mutlaka yaşanır ama seçim sürecine girildiğinde herkes bir şekilde partinin verdiği kararın karşısında duramıyor.  Onun için partinin vereceği karar çok önemli. Benim öngörüm Başiskele de bir dönem daha Hüseyin Ayaz Bu koltukta oturacak. Neden derseniz, bunun da bazı sebepleri var.  Başiskele’de muhalefe belediye başkanlığı kazanma gibi bir ihtimal dahı verilmiyor. İktidar partisi de her ne kadar kendi içinde belli muhalif guruplar oluşsa da bu seçim sürecine girildiğinde bir şekilde son buluyor.  İşte bu nedenledir ki Başiskele de AKP sürpriz yapma gibi bir şeye girişebilir de ama Başiskele de zaten belli bir nokta da oyları üst seviyede olduğu için yeni birisini aday gösterme gibi bir şeye başvurmayadabilir.

 

Ben daha önce de söyledim Başiskele’de bu dönem en kritik dönemlerden biriydi. Bu dönem de bu ipi Hüseyin Ayaz göğüslediyse, bir dönem daha Başiskele’de olma ihtimali %80. Bunu da bir köşeye yazmak gerekirse yazalım.

 

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi