19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Emniyet neden duyarsız ?

Hayrullah Demiray

11 Eylül 2012 tarihli yazısı

 

Geçtiğimiz Cumartesi Günü Saat 13:20 sıralarında Başiskele’de ki  Gazete binamızdan Karamürsel’e doğru Haber Müdürümüz Aybey Kahramanlı ile yeni atılımlar yapmak ve gelecek günlerdeki planlarımızla ilgili görüşmeler yapmak için yola çıktık. Yola çıkıldığında bilirsiniz herkes Trafik Canavarlarından Şikayet eder. Hele bir de bu araçlar büyük ve Ağır tonajlı araçlarsa istisnalar kaideyi bozmaz, adeta küçük araçları görmezden gelirler.

 

Bizler de seyir halinde iken Gölcük girişinde ışıklarda araçlar durduk. İki Tır üzerlerinde konteyner olduğu halde dikkatimizi çekti. Biri sağ şeritte, diğeri sol şeritte bekliyorlardı. Zorunlu haller dışında Sol şeritten ağır tonajlı araçların gitmemesi gerekiyordu. Son kurallar değişmediyse belki yanlışlıkla geçmiştir düşüncesiyle yeşil ışık yandı devam ettik. O da ne yanlışlık falan yoktu. Harekete geçen Tırların ikisi de aynı firmaya ait ve yolda ralli yapıyorlardı.

 

Eee şimdi belki diyeceksiniz; bunlar her gün yaşanıyor, ne var bunda? Tamam. Orası da doğru fakat her gün Trafik kazalarında o kadar da canlarımız gidiyor. Hala bizler ders almamakta ısrar ediyoruz. Buraya kadar her şey normal. Bundan sonra ne oldu dersiniz? Haberimizde de yer verdik bunlara. Bizler biraz ilerdeki yol çalışmasını da dikkate alarak normal hızda ilerlerken deyim yerindeyse iki Trafik Canavarı bir sağa bir sola kendilerini atarak ilerlemeye devam ediyorlardı. Bunlar inşallah bir kazaya sebebiyet vermez derken o anda bir aracı nerdeyse altlarına alacaklardı. Araçtakiler son anda kurtuldular.  O anda biz de görevi 155 Polis İmdat hattını 13.27’de aradık ve olayı bildirdik. Sürücünün yaptıklarını eksiksiz ve abartmadan telefonda tam iki kez anlattık

 

Hem ilerliyer hem de polisin ne zana müdahale edeceğini bekliyorduk. Arkalarından ilerlerken Haber Müdürümüz olayları kare kare resimliyordu. Bende aracı kullanıyordum ama şaşkınlığımız onların yaptığı her hareketle bir kez daha katlanıyordu. Asıl merak ettiğimiz ise Trafik Polisleri ne zaman ve nerede müdahale edecekti. Biz görevimizi yaptık. Emniyetimizden de görevini yapmasını beklemek hakkımız diye düşünüyorum.

 

İşte orada yanılmışız.  Karamürsel’in çıkışına kadar olayı bizzat izledik. Ne yolda bir ekip arabası vardı ne de müdahale eden oldu. Sonra araçlar bizlerin onları resimlediğini görüp hızlarını yavaşlattılar. İşte bundan sonra bizde c mecburen işimize geri döndük. Sonrasında TIR’lar gözden kayboldular. Kimse kusura bakmasın. Şehrin orta yerinde araba bozulunca ona bile yanlış park cezası kesen Trafik ekiplerimizin gerçekten de görevini en iyi şekilde yaptığını görmek isterdik ama göremedik. Bilemiyorum sorun nerde? Ama bu konuda bir açıklama yapılması gerekir. Allah Korusun, ya o Araçlar birilerinin canına, malına kastetseydi bunun hesabını kimler verecekti?

 

Bizler sürekli olarak Emniyetimizin güzel işler yaptıklarında hep onları destekliyor ve bu konuda hep övgüler yağdırıyoruz. Ama son dönemlerde gerçekten de bazı bu şekilde durumlarda meydana gelince, bunun sebebini sormakta görevimiz diye düşünüyorum.

 

Çünkü sürekli olarak bizlere vatandaşlık görevimiz ve yapmamız gerekenler söyleniyor. Ben de bunu bir vatandaşlık görevi olarak düşündüm. Çünkü bana ya da bir başkasının canına kastedecek olan bu canavarları, emniyete ve gerekli yerlere bildirmek görevimiz.

 

Şimdi sormak isterim. Bu konuda teknoloji bu kadar gelişmişken ve bir anonsla bu olaya müdahale edilebilecekken neden bu vurdum duymazlık?  Ya da yaklaşık yarım saat süreyle o araç ilerledi ve hiçimse neden dur demedi veya bir teşebbüste bulunmadı?

 

Bunun cevabını hem bizler hem de kamuoyu elbette merak ediyor.

 

Bundan sonra yaptığımız vatandaşlık görevimizi dikkate almadığınızı anladığımızda bir daha nasıl bu konuda bir şeyler yapmamız beklenir bilemiyorum ben bizzat canlı şahidi olarak bundan sonra düşüncelerim değişti.

 

Lütfen bizler sizleri duyarlı olmaya davet ederken sizlerde biraz daha özen gösterin. Çünkü bu sizin asli göreviniz. Onun için yakalama iş bizlerin görevi olmadığı için sadece vatandaşlık görevimizi yerine getirmek istedik.

 

Yorum sizlerin

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem