19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ticaret odasında yenilikçi hareket çalışmalara başladı !...

Hayrullah Demiray

07 Eylül 2012 tarihli yazısı

 

Yıllardır ticaretin içerisinde olan birisi olarak Ticaret Odaları’nın işlevi konusunda sürekli olarak herkes gibi benimde meraklarım var ve bu konuda zaman zaman görüşlerimi ve eleştirilerimi sizlerle paylaşıyorum.

 

Ticaret odası Başka illerde de var buna benzer meslek odalar Dünyanın hemen hemen her yerinde mevcut fakat bizdeki gibi hantal bir yapıya sahip olan pek az var. Neden diyecek olursanız, bu konu üzerinde ufak bir araştırma yaptım. Ticaret odalarının üyelerine yönelik ne gibi çalışmalar yaptığını ve neler yapılabilir diye üzerinde aslında çok fazla bile çalışmaya gerek de yokmuş. Yani zaten Ticaret odaları aslında bu yapıyla değil de daha farklı yapılarla idare edilebileceğini gördüm.

 

İşte bu sebeple Kocaeli Ticaret Odası’nın yapısının ve işleyişinin yıllardan beri süregelen alışkanlıkla idare edildiği aşikar. Üyelerine yönelik ne bir çalışması ne de Tüm Kocaeli’yi kucaklayabilen bir yapıya sahip. Neden diyecek olursanız,  adı Kocaeli Ticaret odası ama Körfezde ve Gebze de Ayrı Ticaret odaları var.  Bildiğim kadarıyla bu Ticaret odalarıyla da pek araları yok. İşte siz buradan pay biçin ve üyelere yönelik yapılan da bir şey yok. Sadece aidat almak dışında ve geriye ne kaldı siz hesap edin. Bankadaki paraları sadece nereye harcayacaklarını düşünen bir anlayışla böyle bir kurum ne kadar idare edilebilir.

 

İşte bu nokta da aslında Ticaret odası üyelerine de önemli görevler düşmektedir. Neler yapabiliriz diye sorarsanız çok şey. İdareye katılabiliriz ve en azından orada olan seçimlere ilgi gösterip bu konuda Her dört yılda bir yapılan seçimlerde oradaki o hantal yapının değişmesi ve ticaret adına yapılması gerekenler le ilgili söyleyeceklerimizi ve projelerimizi oradaki yetkililerle paylaşabiliriz. Fikir alışverişinde bulunabiliriz.

 

Şimdi bu konuda Yenilikçi bir ekip bu konuda çalışmalara başlamış. Akademisyenler, Üniversite den öğretim üyeleri, esnaflar ve bir çok meslek grubundan kişiler bu konuda üyelerin de oda yönetimine katılabilmesi ve aktif olarak projeler hazırlamak ve Ticaret odasının gerçek işlevliğini kazandırmak için çalışmalara başlamışlar. Bu konuda da gerçekten bir şeyler yapılabilmesi gerekiyor. Aslında Ticaret odaları Kocaeli’nde ki önemli kurumlardan bir tanesi ve her konuda mutlaka bir çalışması olmalı. Ama son dönemlerde yapılan ihtişamlı bina dışında ben her hangi bir şey göremiyorum. Gören duyan varsa bunları bizimle paylaşmasını arzu ederim.

 

Bu yenilikçi Ekibin gerçekten projelerini dinlemeden önce birkaç fikrimizi söylediğimizde aslında baktık ki düşüncelerimiz eş değer. Çünkü yapılması planlanan ve bunların da çevremizdeki iller de örnekleri olan ve bizlerin de daha önce dile getirmiş olduğu bazı konularla örtüşmesi ve Ticaretle uğraşan insanların Tepeden değil de Tabanla beraber yönetilmesi gerekir diye düşünüyorum.

 

Ticaret Odası üyelerine yönelik çağın gereklerine uygun teknolojik bir yapıya kavuşturulması ve bazı konularda bürokrasinin ortadan kaldırılması gerekmektedir.  Bu konuda yenilikçi hareketin ciddi çalışmaları olduğu konusunda Murat ÖZDAĞ ve ekip arkadaşlarıyla sohbet imkânımız oldu.  Düşüncelerini de gerçekleştirebilirlerse eğer bu konuda Ticaret Odası’nın bu yapısından uzak, üyelerine yönelik bir yapıya kavuşur. Bu da gerçekten Ticaret açısından Kocaeli önemli bir kent ve onu taşıyabilecek bir Ticaret odasına Kavuşmuş olur.  Kocaeli Ticaret Odası bu kent için bence Önemli.

 

Yapılacak böyle geniş kapsamlı bir çalışmanın bugüne kadar olmaması da aslında Büyük bir Talihsizlik. Çünkü Türkiye için Bu kadar önemli bir kentin Ticaret odası’nın daha güçlü ama Ticaret odasını üyelerine de daha faydalı, Türkiye ve Dünya ile entegre olan Ticaret erbapları meydana getirmek ve onlara da destek olan bir anlayışla idare edile bilse gerçekten de güzel olur diye düşünüyorum.

 

Bu çalışmalarla ilgili Yenilikçi Ekibe başarılar diliyorum.

Saygılarımla…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem