18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Seçim değil, geçim derdi var insanlarda!

Hayrullah Demiray

05 Eylül 2012 tarihli yazısı

Seçim süreçleri Türkiye de hep ön plandadır ve sürekli olarak bir seçim olsun derdimiz vardır. Seçim olur biter, ertesi gün yine aynı şeyleri konuşmaktan sıkılmayız. İşte bu durumda insanlar da zaman içerisinde olayı farklı algılıyor ve seçimlere gösterilen ilgi her geçen gün azalıyor.

 

İnsanların öncelikle bir şeye inanması gerekir. Mutlak surette inanmalılar çünkü bugün bakıldığında seçimler yaklaştıkça senaryolar artmakta ve adaylar ortaya çıkıp, partiler kendilerine aday bulma en iyi adayı çıkarma yarışına girişirler. İşte bütün bunlar yaşanırken bir taraftan da partiler üyelerine ve yandaşlarına yarışı kazanacaklarına inandırmaya çalışırlar.

 

Seçim Sürecine 1 yıldan fazla zaman var ama şimdiden seçimlere hazırlık yapmaya başlıyor. Partiler seçim tarihinin öne çekilmesiyle daha da hareketlenecek fakat ondan önce aslında daha da önemli bir durum var bence. Siyasi Partilerin bu sürece inanması gerekir ki ondan sonrada yandaşlarını inandırsınlar. Ama maalesef Partilerin kendileri, yöneticilerinin seçimi alabileceklerine inanmıyorlar ki onlara oy verenlerde inansın. Aslında insanlar son dönemlerde eskisi gibi seçimlere fazla rağbet etmiyor. İnsanların geçim gibi bir derdi var. İşte bu da Türk siyasetine farklı bir hava kazandırıyor. Her geçen gün siyasete ve siyasetçiye olan güven azalıyor.

 

Kimin doğru söylediğine insanlar inanmakta insanlar zorlanıyor. Dolayısıyla bu durum Partilere de yansıyor.  Son dönemler de Partilerin hemen hepsinde belli hareketlenmeler yaşanıyor.  Bu iktidar partisinde de yaşandı fakat Başbakan ve Ak Parti Lideri Recep TAYYİP ERDOĞAN iyi bir hamleyle bu konuda da bence ustalığını gösterdi.  Şimdi CHP kendini sürekli olarak yenilemeye çalışıyor fakat toptan bir yenilik yapamıyor.  Bir lider sıkıntısı hep var oldu ve böyle de giderse CHP yerinde Saymaya devam edecek. Bana göre insanlar bu konuyla hiç ilgilenmeyecek. Bana Göre CHP nin başına geçebilecek ve lider olarak kitleleri peşinden sürükleyecek bir isim var.  O da herkesin üzerinde birleştiği Mustafa SARIGÜL.  Dolayısıyla CHP’nin başına geçmesi durumunda, CHP kitle partisi olabilecek bir durumdayken bugün bundan bana göre çok uzak kalacak iç hesaplaşmalarla uğraşıyor  ve de partinin lider sıkıntısı hep devam ediyor. İşte buda seçim derdi değil insanların geçim derdine yönelmesine sebep oluyor.

 

MHP’de ise Devlet Bahçelinin Karşısına Koray AYDIN çıktı. Belki de MHP’nin bu konuda bir değişim yaşaması partinin daha farklı bir şekilde Türk Siyasi hayatında kendine yer bulması konusunda önemli bir adım olabilir.  Zaten siyasette en büyük sıkıntımız, yıllardır kalıplaşmış siyasetten bir türlü uzaklaşmamış olmamız  siyasette kaliteyi de düşürüyor. İnsanların ilgisini de azaltıyor.  Durum böyle olunca insanların seçim değil, geçim derdine düşmüş olması çok da makul bir durum  oluyor.

 

 

Aslında seçim insanların kafasında bir anda bitmektedir.  Çünkü insanlar bir yandan seçime hazırlanırken aslında kafalarındaki plan partimiz kazanabilir mi düşüncesidir. Bu durum bir kez oluştu mu o siyasi partinin kazanma şansı zaten hiç yok.  Son yıllarda özellikle siyasi partiler seçim yarışına girmeden önce bir sıfır mağlup başlıyorlar.  Çünkü kazanabileceklerine hem kendileri hem de taraftarlarını inandıramadıkları için bugün bunlar yaşanıyor.

 

Bugün insanlarımız gerçekten de seçim değil geçim derdine düştükleri için bir şekilde seçimler eski zamanlar gibi geçmediği ve herkesin malumudur insanlarımızda artık o eski seçim heyecanları yok.  O eski alışkanlıklarımız o neden, neyi, ne için yaptığımız günler çok uzakta kaldı.  Bakıldığında insanlarımızın sürekli olarak hayat standartlarını nasıl ve ne şekilde daha üst seviyeye taşıyabileceklerini düşünmeleri gerekiyor. Kendilerinden başka her şeyi yok saydıkları ve dolayısıyla da kendileri başarabilmek için başkalarının omuzlarına basma alışkanlığı hat safhada olduğu için ve birilerini sürekli olarak ötekileştirmeye çalışarak kendilerine pirim yaptıran insanların sayısı her geçen gün artıyor. Bugün seçimlerin eski tadı yok bu gidişle de olmadığını her geçen gün daha iyi görmekteyiz.

 

Türkiye ekonomisine getirisinden çok kaybı olan seçimlerin, sürekli olarak bu şekilde zamanının değiştirilmesi insanlarda seçime olan ilginin azalmasına ve seçim derdi olan insan sayısının azalmasına neden oluyor.  Geçim derdine insanların yönelmesi de Türkiye de Artık Seçimlere farklı bir boyut kazandırmıştır.

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem