16 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

BENCE ÖNEMLİ BİR ADIM

Hayrullah Demiray

04 Eylül 2012 tarihli yazısı

Son dönemlerde gerçekten de demokratikleşme anlamında önemli adımlar atılıyor. Türkiye de her geçen gün biraz daha her konuda ilerleme kaydediyoruz bunlar bazen de suiistimalde edilse bunlardan vazgeçilmemeli ama en son atılan adım bence önemli. Neden derseniz? Zaman zaman her konuda bizler polise ulaşıyoruz. Bazen de polislerin yapmış olduğu davranışlardan şikayetçi oluyoruz ama ulaşabileceğimiz bir merci bulamamaktan yakınıyorduk. Bununda önlemi alındı ve İstanbul pilot bölge olarak seçildi. İçişleri Bakanlığı İmdat Polis Hattı Kurdu.

 İşte bu önemli adım sonucunda polisin zaman zaman yaptığı hatalı davranışların, bu hat vasıtasıyla incelenebileceği ve direk bakanlık vasıtasıyla çözüme kavuşturabileceği ortaya çıktı. İşte bence bu da demokratikleşme konusunda atılmış adımlardan bir tanesidir.

Bakanlığın bünyesinde kurulan  İmdat Polisi 444 155 9 numaralı hat aranarak İstanbul’un  her yerinden tek bir numarayla ulaşılacak ve Polis hakkındaki şikayetler anlatılacak. Bu uygulama eğer başarılı olursa daha sonra Türkiye’nin geneline yaygınlaşacak ve bence bu önemli adımlardan bir tanesidir.

Bu adımlarla birlikte Türkiye aslında bir yandan da Dünya standartlarında bir devlet olma yolunda da ilerleme kaydediyor,  İşte önemsenmesi gereken aslında bu.  Çünkü, artık Türkiye bence her şeye rağmen Dünyanın önde gelen devletlerinden bir tanesi. Onun için de bu tür adımlarla içeride oluşan ve ihmal edilmiş her konuya bir çözüm getirilmeli. Bu konuda da polisin son dönemlerde bazı yerler de vatandaşa karşı göstermiş olduğu davranışlar ve karakollardaki görüntülerin basına sızmasından sonra hızlı bir şekilde bu konuda adım atılması gerekiyordu. Hükümet yetkililerini tebrik etmek gerekir diye düşünüyorum.

Nasıl ki yaşanan olumsuzluklar konusunda eleştiri de bulunuyorsak, böyle vatandaşın faydasına atılan adımlar konusunda da takdir edilecek bir şey ise takdir etmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Çünkü basının görevi aslında bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olmalı. Yani üstlendiği görev gereği, aslında kamu yararına ve toplum yararına işler yapmalı. Yapılan bu işleri en doğru ve iyi bir şekilde kamuoyuyla paylaşmalı ve faydasız olan şeyleri eleştirmeli.  Çözüm üretilmesine yardımcı olmalı. Oluşturulan çözümde halkın faydasına ise onu da yine tebrik etmeli. İşte bugün aslında bu hattında kurulmasında aslında basın ve yayın organlarının payını da unutmamak lazım.

Olan biten her şeyi kamuoyuyla paylaşılmasa belki de bu konuda atılacak adım gecikebilirdi.  İşte bundan dolayıdır ki yaşanan her olayın sonucunda aslında alınan önlemler demokrasi için atılmış önemli birer kazanım olmalı, kayıp değil.

El bette Polis Teşkilatımız artık kanunların da yüklemiş olduğu görev gereği eskisi gibi değil ama yine de zaman zaman yaşanan aksaklıkların ve kişilerden kaynaklanan bazı şeylerin önüne de bu şekilde geçilmiş olur.

Bu konuda İçişleri Bakanlığının Bünyesinde kurulmuş olan İmdat Polis hattının tekrar Hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla…

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem