23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Siyaset mi politika mı?

Hayrullah Demiray

02 Eylül 2012 tarihli yazısı

 

Siyaset ve Politika. Bu iki terimden bizler ne anlıyoruz? Her ikisi de acaba birbirinin aynısı mı? Siyasetin Türk Dil Kurumu’nun sözlüğündeki karşılığı ise, “Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş ve anlayış.” şeklindedir. Bilindiği gibi ‘siyaset’ kavramının yaygın olarak kullanılan karşılığı ise ‘politika’dır. Politika kavramına batı menşeli olmasından dolayı menfi bir işlev yüklenmeye çalışılsa da umumiyetle anlam ve işlevi itibariyle siyasetle aynı olduğunu ifade etmek mümkündür.

 

Yalnız her şeyimiz de olduğu gibi bir yabancılaşma söz konusu olduğundan bu konuda da yabancılaşma adeta kemiklerimize işlemiş vaziyette. Bugün ki haliyle siyaset yerine politikayı kullanmayı tercih etmişiz ve onu da yozlaştırmışız. İşte onun içindir ki bugün yapılan tamamıyla siyasetten uzaklaşmış ve politik yani aslında bana göre çalım atmayı çok anımsatan ve insanların birbirlerine karşı düşmanca tutum sergilemesine neden olan bir sözcük ve uygulama gibi geliyor.

 

Neden diyecek olursanız günümüzde insanların birbirlerine karşı bakışları, davranış ve tavırları gerçekten de hoş değil. Siyasi görüş ve düşüncesinden dolayı insanların farklı şekillerde adlandırılmaları ve düşüncelerinden dolayı ağır şekilde hakaretlere uğraması bana çokta doğru gelmiyor. Neden diyecek olursanız. Benim yıllardır hemen hemen görüş ve düşüncem bu konuda çok fazla değişmez ve konuşurken ağır ithamlarda bulunmamaya dikkat ederim. Her ne kadar siyasetçi olmasam da insanlar gün gelir konuştukları şeyleri yutkunmaması gerekir. Bugün partiler birleşebilir, geçmişte de bunları yaşadık, bizden daha eskileri bu konulara daha fazla bilgiye sahiptir.

 

Neden bunu söylüyorum eğer ki sırf yaptığınız işten dolayı başkalarını eleştirecekseniz eleştirin ama ağır hakaretlerde bulunmayın ki gün gelir o insanla yan yana aynı safa gelebilirsiniz. Siyaset bence iyi konuşmak ve iyi işler yapmak için öneriler zinciri iken yozlaşmış halde. Politika bugün ki haliyle yalan dolan, başkasını en ağır bir şekilde kötüleyen başkasına deyim yerindeyse sövmeyi gerektiren bir hal almış. İşte her konuda yozlaştığımız gibi bu konuyu da yozlaştırmışız.

 

Yani siyaset ve politika belki kelime anlamıyla birbirinin eş anlamlı kelimeleri de olsa bugün uygulanış biçimiyle birbirine çok yabancı iki ayrı kelime gibi durması da normaldir.

 

Politik oyunların ve politik senaryoların belki de bu kadar farklı yaşandığı başka bir ülke yoktur. Şimdi bu konuda ki değişik görüşleri de sizlerle paylaşmak isterim. 

 

Geçmiş çağlarda mezkûr mefhumlara filozoflar, ilim ve fikir adamları, liderler tarafından özü itibariyle benzeşen anlamlar atfedilmiş, pek çok tanım yapılmıştır. Teitschke “Politika ilim değil, sanattır” derken, Jellinek “Politika, icraatı şenlendiren devlet ilmidir.” Şeklinde bir tarif yapmaktadır. Bismark “Politika müspet bir ilim değildir, mümkün olanı yapabilme sanatıdır.” Derken, W. Curchill ise,“Politika gerçekleri inkâr edip yalan söylemek değil, gerçeklerin istediğiniz yanını göstermesidir.”der.

Doğu’da ise çok çeşitli tarifler yapılmıştır siyaset hakkında. Özellikle İslam Fıkhı’nın büyük alimlerinden olan İBN-İ ABİDİN siyaseti, ‘Adil siyaset’ ve ‘Zalim siyaset’ şeklinde ikiye ayırır. İslam alimlerinden İBN-İ KAYYIM EL CEZVİYYE siyaset hakkında şu tanımı yapar: “İnsanları iyiliğe ve doğruluğa ulaştırmak için, onları kötülüklerden kurtarabilmek için takip edilmesi gereken en güzel yola siyaset denir.” Bu tanım İBN-İ ABİDİN ’in‘Adil siyaset’ tarifine de uymaktadır. Yine İslam bilginlerinden İBN-İ TEYMİYYE ‘Adil siyaset’ hakkında,“Adil siyaset; emanetleri ehline vermek ve insanlar arasında adaletle hükmetmenin neticesinde meydana gelmiş olan siyasete denir.” Demektedir. ‘Zalim siyaset’ ise genel olarak ‘halkın maslahatına zarar veren siyaset’ olarak anlamlandırılmaktadır. Merhum Üstad Necip Fazıl, “Vâkıa, kurnazlık zekâ olmadığı gibi, politika da tefekkür değildir.” diyerek konunun başka bir boyutuna işaret etmektedir.

İnsanoğlu nerde yaşıyorsa orada mutlaka çok önemli olumlu gelişmelerin yanında garip zaafların doğurduğu toplumu sarsan yanlış icraatlar da vardır. Bu tür olumsuzlukların, halka zarar veren icraatların en çok yoğun olduğu saha ise siyaset alanıdır. Özellikle kişisel çıkarların ülke menfaatlerinin önüne geçmesi, toplumda derin yaralar açmakta, toplum düzenini gelecekte tedavisi çok zor hastalıklarla sarsmaktadır. Son devir İslam büyüklerinden BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİ “Menfaat üzerine dönen siyaset, canavardır.” diyerek bu durumu çok veciz bir şekilde açıklamaktadır.

Siyasetin fazileti üzerinde ısrarla duran meşhur batılı düşünce adamı Montaigne, “Siyasi fazilet, nefis ferâgatine dayanır. Bu fazilet, umûmun menfaatini tercih ettiren bir büyük sevgiden kaynaklanır. Hürriyet ve vatan sevgisi... Bütün mesele cumhuriyete bu sevgiyi hâkim kılmak; eğitimin işi de bu sevgiyi aşılamaktır. Fakat sevgi eğitimi önce ailede başlamalıdır ki çocuklara aşılanabilsin. Aile bozulmadan gençler bozulmaz; aile sevgi aydınlığına kavuşturulmadan gençlere ulaşılamaz.” İfadeleriyle konunun çok mühim bir tarafına değinir.

Aslında bu görüşlerden de anladığımız ortak bir fikir var Siyaset insanların yararına olması gerekir zararlı olan her şey yozlaştırılmış tutum ve davranışlar olur.

Saygılarımla…

      

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem