17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

30 Ağustos Zafer Bayramını gerçekten yaşayabilmek

Hayrullah Demiray

01 Eylül 2012 tarihli yazısı

 

Dün Kurtuluş Savaşı’mızın 90. yılı idi ve bizlerde 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladık. Fakat içimiz buruk bayram havasından uzaktık. Bununla ilgili sizlere çok neden sayabilirim. Ama en büyük neden ise bugün hala ülkemiz üzerinde oynanan oyunları bitirememiş olmamızdır. Her yıl teröre verdiğimiz yüzlerce şehitten sonra acaba Kurtuluş Savaşı’mız sonucu kazanılan, şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu vatan toprağının üzerinde her fırsatta dile getirdiğimiz kardeşliği, birlik ve beraberliği sağlayamadıktan sonra yirmili yaşlardaki ana kuzularını bir hiç uğruna hainlerin kurşunlarına hedef olmaktan kurtaramadıktan sonra ne anlamı var bayramların.

Bir hiç uğruna dememdeki sebep, eğer bir ülkeyle savaşa girsek ve bu uğurda herkes seve seve canını feda eder. Ama bu ülkenin içerisindeki hainlerle, ülkemiz üzerinde gözü olanların birlikte hareket ettiği hainler topluluğuna fidan gibi evlatlarını vermek insanların artık yüreğini acıtıyor. İşte bu bağlamda ne zaman birlik ve beraberliğimizi gerçekten sağlarsak bence işte o gün bizler için gerçek zafer bayramını kutlayacağımız gündür.

Hep atalarımızın yaptıklarıyla övünürüz ama bizler sadece bizden öncekilerin omuz omuza verdikleri mücadeleleri, Çanakkale’de ve ülkenin dört bir yanında yazılan destanları hala konuşuyor, onların birlik ve beraberlik mücadelelerini dilimizden düşürmüyoruz. Ya bizlerden sonra gelen nesil acaba bizlerden nasıl ve ne şekilde bahsedecek ya da çocuklarına bizim ülkeyi nasıl bir buhrana sürüklediğimizi mi anlatacaklar, bunu kestirmek çokta zor değil.

Bizler bugün elimizde bulunan bu kadar güzel ki her yanıyla, belki de dünyanın en güzel ülkelerinden birinde yaşamanın kıymetini bilemiyoruz. Gerçekten de bugün dünyanın bir çok yerinde insanlar hala sömürülürken bizlerin hür bir şekilde bu ülkede yaşamasıu bile büyük bir nimet, bunu unutmamak gerekir.

Bizler hele ki son dönemlerde yaşanan onca olaya rağmen bazı durumlardan hala ders almıyoruz. Düşmanlarımıza karşı ortak mücadele ruhunu bir türlü yakalayamıyoruz.

İşte zannediyoruz ki toplum içerisinde herkes birbirine karşı, artık şüpheyle bakar olmuş ve birisinin düşman edindiğini diğeri dost olarak görüyor. Kendisini mutlu ve bahtiyar olarak addeder olmuş. Artık insanlar bu durumda insanların birbirlerine olan güvenini kaybetmekte ve dolayısıyla ülkemiz üzerinde oyun oynamak isteyenlere de ekmeğine yağ sürmektedir.

Diğer yandan içimizi acıtan bir şey daha var oda bu ülkenin ekmeğini yiyen, bizim verdiğimiz vergilerden maaş alan ve bu ülkenin tüm imkanlarını kullanıp ondan sonrada bu ülkenin askerine, siviline kurşun sıkan, hainlik yapanları kucaklayan zihniyet ve sonrada milletin gözünün içine baka baka, milletle alay eden sözde milletin vekillerinin olduğu bir meclis…

Daha yazacak o kadar çok şey var ki aslında. Ama bunları yazmaya ne benim mecalim var ne de zaman yeter. Çünkü ülkemiz son 35 yılını bu mücadelelerle geçirdi. Daha ülke kurulalı 100 yıl bile olmadı. İlk yılları düşmanlara karşı mücadele verildi. Sonra yine hainler durmadı ve son 35 yılı da terörle mücadeleyle geçti. İşte böyle bir ortamda gerçekten bayramı kutlamak ne kadar içten ve samimi olur bilemem ama bence gerçekten de bizler birliğimizi ve beraberliğimizi sağladığımız gün daha mutlu ve neşeli bir bayram kutlamak temennisiyle.

Kurtuluş Bayramı’mız olan 30 Ağustos’u kutlamak bence iki konuşma ya da iki şiirle geçiştirilebilecek bir destanın sonucu değil. Gerçek kahramanlıkların en zorunu ve mücadelenin gerçeğini veren atalarımıza karşı bir görevimizdir. Ama ne zaman onlara layık torunlar olursak bence o gün hakikaten o bayramı kutlayalım.

Birliğimiz ve bütünlüğümüze kasteden düşmanlarımızı içte ve dışta dize getirdiğimizde aslında bizim için en büyük bayram o zaman olacaktır. İşte o zaman da atalarımızın bize emanet ettiği bu vatanı gerçekten layıkıyla korumuş ve kollamış olacağız.

Bu vatanı bizlere emanet eden Mustafa Kemal ATATÜRK, Silah Arkadaşları, Şehitler ve ahirete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Saygılarımla…    

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem