21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Parti seçime nasıl girecek 3 (Kartepe)

Hayrullah Demiray

30 Ağustos 2012 tarihli yazısı

 

  AK Parti diğer ilçelerde olduğu gibi Kartepe ilçesinde de oldukça hareketli zamanlar geçiriyor. İçten içe bir çalışma var. Çünkü Kartepe de artık Şükrü Karabalık’a karşı içten içe bir savaş veriliyor. Karabalık’ın yıpratılması konusunda muhalefetten daha çok diğer yerlerde baş gösteren iç dinamiklerin harekete geçtiğini görmeyen yok. Bu da şunu gösterir iktidar daima tatlıdır.

 

  Şimdi birde AK Parti kendi içerisindeki muhalefetle uğraş verirken, HAS Parti ile birleşme gerçekleştirebilirse yani HAS Parti Kartepe İlçe Teşkilatı eğer AK Parti’ye iltihak eder bütünleşmeye icabet ederlerse, nasıl bir tablonun ortaya çıkacağı belli değil. Çünkü zaten herkes içten içe bir savaş veriyordu, şimdi bir günde her halde muhalefet bitmeyecek. Dolayısıyla HAS Parti’tan gelenlerle AK Parti’nin kendi içindeki muhalefet birlikte hareket etme girişimine başvuracaklar. Dolayısıyla bu konuda benim ön görüm Kartepe’de seçimlere 6 ay kala yarış daha da hızlanacak. Kartepe’nin birleşmesinden sonra on beldeden bir araya gelen bir ilçeyi hem yönetmek hem de bazı çevrelerle mücadele etmek de her baba yiğidin hakkı değildi. bence Şükrü Karabalık bunun üstesinden geldi ve şu an da aslında rakiplerinden bana göre bir adım önde gözüküyor.

 

 Çünkü aslında her ne kadar yıprandığını birçok kişi düşünse de hakkındaki davalardan bazılarının kendi lehine sonuçlanması ve ilerleyen günlerde birkaç davanın da kendi lehine sonuçlanması durumunda Karabalık, bence bunu fırsata dönüştürecek kabiliyette ve sessiz sedasız bir şekilde bir dönem daha başkanlık koltuğuna oturmayı deneyecek.

 

  Elbette Şükrü Karabalık’ın kendi partisinden çokça rakibinin olması orada muhalefetin iştahını kabartmıyor değil. Şunu da göz ardı etmemek lazım, CHP Kartepe’de diğer yerlerin aksine aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Eğer ki AK Parti Kartepe’de kendi içerisinde uğraş verirken rakiplerini de küçümsememeli olası bir durumda Kartepe konusunda bir hayal kırıklığı söz konusu olabilir.

 

 Bu dönemde yerel seçimlerde AK Parti’ye karşı resmi değil ama gayri resmi ittifakların yaşanabileceğini de kimse göz ardı etmemeli.

 

  Hep bizler madalyonunu bir yüzüne bakarız. Diğer yüzünü hiç görmeyiz. Aslında görünmeyen yüzde daha farklı senaryoların olduğunu da göz ardı etmemeli. İnsanların menfaatleri konu olduğunda her şey değişebiliyor. Bu dönemde de AK Parti karşısında bazı oluşumların olabileceği muhtemeldir. Neden diyecek olursanız. Çünkü AK Parti bu seçimde de kim ne derse desin yerel seçimler yine çok güçlü girecek ve seçim tarihi erkene de alınırsa bu yine AK Parti’ye yarayacak ve AK Parti yine bir çok yerde olduğu gibi Kartepe’de de iyi bir adayla ya da muhtemel şimdiki Başkan Şükrü Karabalık hakkındaki davaların sonuçlanmasını durumunda eğer aday gösterilirse, bu durumu çok iyi kullanırsa Kartepe yine AK Parti’li belediye başkanı koltuğunu kaptırmamış olacak.

 

  Amma velakin diğer yerlerde olduğu gibi Kartepe’de de kendi içerisinde bir yarışa girecek olursa AK Parti bu durumda Kartepe’de durum sıkıntılı olabilir.

 

   AK Parti’nin tek sıkıntısı aslında karşısında güçlü bir muhalefet olmadığı için kendi içerisinden insanlar bir araya geldiğinde muhalefet etme gereği duyuyor, bu da dolayısıyla zarar veriyor.

 

Kartepe’de AK Parti içerisinde şuanda hareketlenmeler başlıyor. Eğer ki çok farklı adaylar çıkması durumunda Şükrü Karabalık aradan sıyrılarak yine aday olabileceğini de unutmamak lazım.

 

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem