18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

MHP DE DÖNÜM NOKTASI KONGREYE DOĞRU

Hayrullah Demiray

30 Ağustos 2012 tarihli yazısı

Siyasi partilerde uzun süreli koltukta oturma alışkanlıkları hep var. Birileri o koltuğa oturdu mu o koltuğu asla bırakmak istemez. Bir yönden bu kimseler tecrübeli siyasiler olarak da görülebilir, fakat bu uzun süreli oturuşlar yeni ve değişik siyasi aktörlerin oluşmasını ve siyasete kazandırılmasını engelleyen en büyük faktörlerin başında geliyor. Bu da Türk siyasi hayatında en büyük tıkanıklıklardan bir tanesinin oluşmasını sağlıyor. Sonra da bu durum ülkemizde bazı ilerleyişlerin ve gelişmelerin yaşanmasını engelliyor.

 

Türk Siyasi hayatının zaman zaman ismi de değişse en uzun soluklu ‘siyasi hareketleri’nden biridir bugünkü Milliyetçi Hareket Partisi. Son 15 yıldır da başında olan Devlet Bahçeli önümüzdeki Kasım ayında yapılacak olağan kongrede yeniden genel başkanlık koltuğuna aday. Daha doğrusu o koltuğa parti mensupları bir kez daha Devlet Bahçeli’yi layık görürse. Orada bir dönem daha genel başkan olarak oturacak. Farklı bir durumun ortaya çıkması halinde de Devlet Bahçeli, muhtemelen aktif siyasete belki de devam etmeyecek.

 

Şuana hali hazırda sadece Koray Aydın, Devlet Bahçeli’nin karşısına çıkacak gibi gözüküyor.

Bu durumda sonuç ne olur, onu kestirmek şimdiden zor gibi gözükse de Kocaeli’de nasıl bir yol izlenecek aslında bu çok önemli. Çünkü bilindiği üzere MHP’nin Kocaeli’deki İl Başkanlığı seçimi öncesinde çok hareketli bir süreç yaşandı ve bu süreç yaşanırken belli başlı ilçe başkanları Aydın Ünlü yerine İsmail Kurt’u il başkanı yapmak için uğraş verdi. Ama sonunda Aydın Ünlü, il başkanlığı koltuğuna oturdu. Dolayısıyla bu durum Cumali Durmuş’un, Lütfü Türkkan’a karşı kazandığı zafer olarak da adlandırıldı. Ve hemen ardından Gölcük ilçe başkanı istifa etti ve diğer ilçeler de de Aydın Ünlü kontrolü elinde bulundurmak için hızlı bir giriş yaptı. Kendisinden habersiz, izinsiz bir şey yapılmaması ve istişare edilmeden herhangi bir adım atılmaması talimatını verdiği ve bunun dışında da davranışlara müsaade etmeyeceği konusunda çok açık mesajlar verdi.

 

Şimdi yaklaşan genel başkanlık seçim sürecinde Türkiye’de nasıl bir tablo var MHP teşkilatlarında onu bilemiyorum. Kocaeli delegelerinin nasıl bir yol izleyeceği herkes tarafından merak ediliyor. Bu konuda da görüşüne başvurduğum İl Başkanı Aydın Ünlü; ‘‘Biz Kocaeli teşkilatı olarak liderimizin arkasındayız ve sonuna kadar destekleyeceğiz. Kendisinin  bu konuda farklı bir yaklaşım içinde olduğunu düşünmüyorum’’ şeklinde konuştuktan sonra, il başkanlığı koltuğuna oturur oturmaz ilçeler bazında olaylara el koyduğunu ve her kafadan bir ses çıkmaması gerektiğini her fırsatta dile getirerek, cesaretle bazı konularında üzerine giden bir isim olduğunu bir kez daha ispatladı. Bu yönüyle kendisini takdir ediyorum.

 

Türk Siyasi hayatına yeni ve aktif insanların da katılabilmesi anlamında elbette değişiklik olmalı. Bizler de farklı bir alışkanlık var: Oda siyasilerimizin bir şekilde oturdukları koltukları kolayca terk etmek istemediği. Bu sadece MHP için geçerli değil. Bütün siyasi partiler için geçerli olan bir şey ya da siyasi partiler de lider yetişmiyor. İşte bundan dolayıdır ki bazen siyasi partiler uzun soluklu olmuyor.

 

Buradan bakıldığında MHP aslında biraz daha farklı söylemleri olan ve etnik milliyetçilikten uzak bir söylem içerisine girer ve farklı bir kulvara doğru adım atarsa Türk siyasetinde daha farklı bir yer edinmiş olur diye düşünüyorum.

 

MHP’nin aslında her dönem de mecliste olması da bence önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Aslında hükümete karşı bir duruş sergilese bile bazı önemli kararlarda MHP’nin ve Devlet Bahçeli’nin göstermiş olduğu tavrında Türkiye’nin önünün bazı konularda açıldığına da doğrusu şahit olmadık değil.

 

İşte bu nedenle kendisini yenilemek ve belli değişim gösterme adına belki de yapılacak bu kongre de genel başkan değişir mi bilinmez ama MHP kendisini biraz daha farklı bir yere koymalı ve kendisini yenilemeli. Aslında Devlet Bahçeli’nin bu konuda gayretleri de olmadı değil ki eski gibi MHP’nin tavrı tarzı değiştiğini de söylemek gerekir.

 

MHP, eğer bu fırsatı iyi değerlendirebilirse ilk yerel seçimlerde daha iyi bir hamle yapabilir.

SAYGILARIMLA…           

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem