17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İnsana hak ettiğinden fazla değer verme

Hayrullah Demiray

29 Ağustos 2012 tarihli yazısı

 

İnsanların egoları, ben merkezli ve odaklı davranışlarıyla tavırları, ayrıca insanların sadece kendilerini düşündükleri, hep birilerinin sırtına basmak istemeleri toplumdaki huzursuzlukların başında gelir. Sadece bencilce ‘ben’i düşünen, her şeyin kendileri merkezli olmasını isteyen ve bu tavırlarının toplum içerisinde kendilerini yücelttiğini ve yükselttiğini zanneden insan zarar ziyandadır.

 

Her şeyi kendilerinin bildiğini sanıp başkalarını akılsız ve ahmak zannederek kendisini çok uyanık sanan, başkalarını hep küçümseyen, aslında kendisinin egolarını tatmin etmek için başkalarının bir açığını arayıp kendisinin açıklarını örtmeye çalışan tipler, toplum içerisindeki patlamaya hazır dinamitten pek de farkı olmayan kimselerdir. Ve bu kimseler zaman içerisinde toplumda ki huzursuzlukların sebeplerinin aslında büyük birçoğunu oluşturur.

 

Sürekli olarak başkalarının korkularından beslenmeyi alışkanlık edinmiş ve bundan bir çıkar elde edeceklerini umanlar, aslında bilmezler ki kendi korkuları başkalarının korkularından daha fazladır.

 

Toplum dinamiklerinin içerisinde sürekli olarak oradan oraya dolaşıp laf üreten ve tek görevleri aslında kendilerini kandırmak olan bu tipler, toplum içerisinde kendilerini rağbet olacak duruma getirebilmek için her türlü şeyi mübah sayarlar. Kendi ayıplarını kusurlarını örtmek için hep başkalarının ayıpları olduğunu söylerler.

 

Baktığınızda bunu yüzlerinden anlamazsınız. Çünkü onların içi başka dışı başka olanlardır. Onun için anlamanıza imkan da yoktur. Çok iyi gülümsemeyi ve insanlara şirin görünmeyi becerirler ki onlardan şüphe etmezsiniz. Kendinizden şüphe ettiğiniz noktalarda onlardan emin olduğunuzu düşünürsünüz. Toplumun değer yargılarına saygı duymadıkları gibi toplumun huzursuz olması onların işine gelir. Onların tek sermayesi insanların mutsuzluğudur. Onların kazançları, insanların arasının açılmasıdır.

 

Düşmanımın düşmanı yılanda olsa benim dostumdur ve sarılır ona dört elle. Bilmez ki yılandan dost olmaz. Elbet bir gün zehrini ona mutlaka akıtacaktır.Daha neler saymak gerekir bilmem. Ama zaman her şeyin en güzel ilacıdır. Zaman gösterir bizlere doğruyu, iyiyi ve güzeli. İşte bakarsınız birde ömür her şeyi kazandığını zannedenlerin kaybettiği yer haline gelir dünya. Birileri buranın ebedi olduğunu düşünür ve herkesi, her şeyi alt etmek ister, ama dünyanın onu alt edeceği hiç aklına getirmez.

    

Bakıldığında üstlerinde elbise vardır. İnsana benzerler. Çünkü yaradan insanı en güzel bir şekilde yaratmış ama insanoğlu kendini zaman içerisinde soyutlamış ve şeytanın adeta oyuncağı haline getirmiştir. Hep ‘sensin’ dedirtmiş insana nefsi vasıtasıyla ve insanın ruhunu esir almış, ondan sonra insan kendisini kontrol edememiş ve ben merkezli olmaya başlamıştır.

 

O gün bu gündür ilk insan Adem (a.s) ve Havva anamızdan beridir ki şeytanda var, insan da. Onun için zaman zaman durup düşünüyorum ve karar veriyorum insan yaratılan varlıkların en yücesidir ama yüce halden kendisini en aşağılara da indirende yine kendisidir.

 

Şimdi belki dersiniz bu yazı nerden çıktı diye. Belki bir şey için değil ve sadece hayata bakışım değişti. Ama bunun sebebi de yine insanlardır. Nasıl yani diyeceksiniz hayata bakışım değişti? İnsanlar hak ettiği değerden fazla değer vermeyeceksin ki günü geldiğinde o değer primini kullanmasın.

 

Saygılarımla… 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem