19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Parti seçime nasıl girecek (2 Gölcük)

Hayrullah Demiray

28 Ağustos 2012 tarihli yazısı

 

 

AK Partinin seçimlere nasıl gireceği ve hangi belediye başkanlarıyla yola devam edip hangileriyle yola devam etmeyeceğini şimdiden herkes çok merak ediyor. Farklı senaryolar yazılıp çiziliyor. Geçtiğimiz günlerde seçilmiş il Başkanı Mahmut Civelek aslında basın mensuplarının olduğu yemekte bunun açıklamasını yapmıştı. Amma velakin şöyle de bir durum söz konusu, orada belediye başkanlarının değişmeyeceğini değil, son dakikaya kadar belediye başkanlarımızdan memnunuz derken yani her an her şey olabilir ama çok ta aşırı bir değişiklik olmayacağının aslında sinyallerini vermiş oldu.

 

İşte buradan hareketle bakıldığında bazı belediyelerde zaman zaman sorunlar oluyor, bazılarında ise sürekli sorun yaratanlar olmuyor mu elbette oluyor.

 

Belediyelerde dünde sorunlar olmuştu bugünde oluyor yarında elbette olacak işte kimse bunun garantisini veremiyor amma velakin daha az sorunla bu işi idare etmek var.

Bu yönden de bakıldığında şu andaki mevcut belediye Başkanlarının neler yaptığına aslında ben daha önce de söylemiştim sihirli değnek yok hiçbir başkanın elinde. Zaman zaman bazı sorunlar ve problemler olabiliyor elbette ki. Buda ondan sonra çeşitli dedi kodulara sebep oluyor.

 

Kocaeli de Şuan da Mevcut Belediye Başkanlarının bir çoğunun değişmeyeceği inancındayım. Bu tür bir beklenti içerisinde olanlar şunu belki de görmemezlikten geliyorlar; AK Parti 2023 vizyonunu gerçekleştirmeye doğru giderken bazı aktörlerin yerlerini değiştirebilir, ama bir çok kişiden de vazgeçmeyecek. Çünkü her ne kadar demokratik seçme ve seçilme hakkı var dense de bu bazen iktidarı güçlü tutmak adına tamda uygulanmayabiliyor , ya da bu konuda herkes istekli de olmasa tamam demek zorunda kalıyor.

 

İşte bu bağlamda şu andan itibaren tüm Kocaeli'de kulisler daha da hızlanacak. Amma velakin sonunda şunu da kimse unutmasın Partinin önde gelen ve AK Partiye yön veren belli isimlerin dediğinin dışında da başkaca bir şey olmayacak. Yani değişen çok fazla isim olmayacak.

 

Şimdi bakıldığında Gölcük Belediye Başkanlığı ile ilgili spekülasyonlar yapılıyor. Mehmet Ellibeş bazılarına göre insan olarak çok iyi bir insan. İnsanlarla ilişkilerinde her hangi bir problem yok. Ama belediye başkanlığı koltuğunu artık bırakmalı diyenler de azınlıkta değil. Ancak birde şuradan bakıldığında aslında olayın öyle olmadığı görünmektedir. Çünkü Mehmet Ellibeş belediyecilik konusunda oldukça deneyimli bir isim, lakin Kocaeli'de her yerde olduğu gibi Gölcük'te de bu dönem hemşericilik ön plana çıktığı için tüm bu olanlar aslında bunun sonucu diye düşünüyorum.

 

Belediye Başkanlığı konusunda Mehmet ELLİBEŞ in karşısına çok güçlü bir aday çıkmadığı takdirde değişeceğini doğrusu düşünmüyorum. Çünkü bu konu da Ak Parti kurmayları geçtiğimiz dönemlerde de hemen hemen benzer kararlar verdiler. Bu dönemde de onun için her an bu konuda sürpriz yapa bilirler.

 

Lakin sürpriz değişimden yana da olabilir, bir dönem daha Mehmet Ellibeş'le devam da dene bilir.

 

Yalnız hep madalyonun görünen yüzü var, birde görünmeyen yüzü var. İşte onuda önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağım. Çünkü herkes bazı isimler ortaya atıyor. Ama bir çok kişinin düşünmediği bir isimde bu konu da sürpriz bir şekilde belediye başkanlığına aday gösterilebilir.

Gösterilebilir diyorum çünkü kendisi bunu istemese de herkesin üzerinde uzlaşacağı ve hemşericilik olayının da diskalifiye edecek bir isim olması bakımından önemli bence. 

Çünkü bu dönem Ak Parti de birilerinin çıkıp "ben adayım" demesinden daha ziyade birilerinin ya da Parti büyüklerinin üzerinde anlaştıkları veya kamuoyunda üzerinde uzlaşa bileceği bir isim olmalı diye düşünüyorum.

 

Ak Parti her an anketler yaptırıyor. Bunların da bence bu dönem çok etkisi olacak. Çünkü artık yerel seçimler genel seçim gibi çantada keklik olarak görünmemeli, yerelde insanlar partiye de oy veriyor seçilecek kişinin de bence önemli olduğu gözlerden kaçmamalı burada da Ak parti bu yolu takip edecek ve her kesimden bir adayı o koltuğa layık görecek bu Mehmet Ellibeş'te olabilir bir başkası da. Ama Ak Parti Gölcük'ü bana göre bu seçimde de alır.

 

 Bence siyasette en büyük handikabımız son birkaç yıldır Kocaeli’de oluşan hemşericilik. Bu dönem Kocaeli'de ki seçimlere damgasını vuracak, herkes bunu böyle bilsin. Birde bu dönem Yerel seçimlerde bir şey daha etken olacak. Ak Partinin Başında kimin olacağı. İşte bu soru yanıtını bulmadığı takdir de Başbakana oy veren bir çok kişi de başka partilere yönelebilir, yada kararsızlar çoğalabilir.

 

Bence Hemşericilikten ziyade hizmet edecek insanlar önemli olmalı.   

 

Saygılarımla…               

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem