18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Parti seçime nasıl girecek 1

Hayrullah Demiray

25 Ağustos 2012 tarihli yazısı

 

AK Parti şuanda ve son on yılda Türk siyasi hayatına damgasını vuran önemli bir siyasi parti. Durum böyle olunca da dolayısıyla bütün siyaset AK Parti’nin ekseni etrafında dönüyor, hepimiz biliyoruz ve görüyoruz. Elbette bunun böyle olmasının aslında bir de sebebi var elbet. Bana görebu durumun en büyük sebebi de Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin başında olması ve Başbakanlık koltuğunda oturması. Bu durum da siyasete yön vermekte önemli hatta oldukça büyük bir rol oynuyor.

 

Dolayısıyla geçtiğimiz seçimlerde birileri AK Parti’nin oy kaybedeceğini söylerken, AK Parti kurmayları oyların artarak devam edeceğini söylediler ve tahminlerini de büyük oranda tutturdular.

 

Son dönemlerde ‘lider’ olarak insanların görmek istediği birkaç isim vardı. Bunlardan bir tanesi de Numan Kurtulmuş idi. Kurtulmuş, HAS Parti’nin başındaydı ve önümüzdeki günlerde O da AK Parti’ye katılacağını açıkladı. Türkiye’de siyaseten bir çok kişinin takdir ettiği başlıca isimleri AK Parti saflarına katarak yerel seçimlere oldukça güçlü bir şekilde girecek. Çünkü geçmişte HAS Parti’liler AK Parti’yi her ne kadar çok ağır şekilde eleştirseler de, yine de yapılan bazı uygulamalara destek veriyorlardı. İşte birleşme mevzusu bir çok hesabı alt üst etti. Şimdi buradan oluşan durumlara baktığınızda dün eleştirenler bugün savunmaya geçmiş bile.

 

Aslında şunu söylemek istiyorum: AK Parti yerel seçimlerde oy kaybedecek, belediyeleri kaybedecek. Bence AK Parti muhalefetin muhalefetliğiyle değil, kendi içerisindeki muhalefetle bu dönem uğraşacak gibi görünüyor. Artık bu günlerde artık birileri kulis yapmaya başladı, ee devam ettiriyor. Aslında o kulis aylar öncesinden il başkanlığı seçiminden önce başlamıştı da şimdi devamı geliyor.

 

Birileri AK Parti’de deyim yerindeyse iç karışıklık bekliyordu. Bunu da il seçimiyle yapılabileceğini düşünenlerin sayısı oldukça fazlaydı. İşte bu nedenle il başkanlığı koltuğuna Mahmut Civelek oturduktan sonra ilçelerde ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğu ile ilgili yarış başladı.

 

İşte Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna hali hazırdaki başkan adayı: Düşünceler ‘o kesin’ diyor, yalnız sürekli olarak Nihat Ergün aday olmayacağını açıklıyor. Yalnız kimse şunu düşünmüyor: Ankara dolayısıyla Başbakan bu konuda ne düşünüyor? Çünkü Başbakan en son sözü söyleyecek ve Başbakan dolayısıyla şimdiki Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na Ankara ya gel deyip Nihat Ergün’ü de Büyükşehir Belediye Başkanlık koltuğuna layık gördüğünde buna kim ne diyebilir ki? Çünkü Başbakan il başkanlık koltuğunda ‘Mahmut Civelek olacak’ dedi ve öyle de oldu. Kimse buna itiraz edebildi mi, hayır. Seçim de oldu, yine başkan değişmedi. Onun için Ankara’nın ve Başbakan’ın tavrı bence her şeye son noktayı koyacaktır.

 

HAS Parti’lilerin de bu dönemde beklentileri mutlaka olacaktır. Ama bu beklentiler ne kadar cevap bulacak, ne kadar istekleri karşılanacak onu bilemem. Belki de bazı istekler başka bahara kalacak.

 

AK Parti’de yarış aslında hep vardı. Bir türlü gün yüzüne çıkmıyordu. Çünkü herkes güçten yana. Kimse çıkıpta diyemiyor ki burası da şöyle, şurdan şöyle gitmek gerekir diye. Neden; çünkü güç ve iktidar her zaman tatlıdır da ondan. Aslında kimse bundan vazgeçemiyor. Onun içinde AK Parti yerel seçimlerden güçlenerek çıkacak. Bunu herkes bir kenara yazsın, olağan üstü bir durum olmadığı sürece bu böyle biline.

 

Çünkü geçtiğimiz yıllarda bunu kendi çevremde konuştuğum arkadaşlarımla paylaştığımda gülüyorlardı. Bense görünen köy kılavuz istemez diyordum. Aynen de öyle olmadı mı?

Şimdi ise aynı şeyleri yaşıyoruz işte. Durum yine değişmeyecek, çünkü Türkiye’de muhalefet içerisinde çözüm üretmekten çok uzak birşeyler söyleniyor. Ama sonuç çözüm üretmeye gelince içi boş laflar sarf ediliyor. Onun için de siyaset yine tek eksende kilitleniyor.

 

Dolayısıyla her zaman olduğu gibi bence burada önemli olan güçlü bir muhalefet olmayınca AK Partililer kendi muhalefetlerini oluşturmak zorunda kalıyorlar.

Saygılarımla…

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem