23 Nisan 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Seneye görüşmek üzere sevdiklerim

Hayrullah Demiray

16 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Dün 14 Şubat’tı normal bir gün ama tek farkı adına yakıştırılmış bir söz den ibaret “SEVGİLİLER GÜNÜ”. Başka bir özelliği var mı derseniz bence yok.

Sevmek güzel şey ama neyi neden ve niçin sevdiğin önemli. Sevmek sadece bir güne mi has? Sevmek sadece bir şeye mi özel, sevmek sadece maddi şeylere mi özel. Sevmek çok geniş bir kavram onun için bir güne sığar mı sevmek?

Şimdi bakınız sevdiğim ve sevmediğim şeyleri sıralamaya kalksam buna satırlar yetmez. Ama sevdiğiniz şeyleri sıralarsanız bunu satırlar alır. Çünkü insanlar yaşadıkça sevdikleri şeyler azaldığı gibi, sevmedikleri şeyler gün geçtikçe çoğala biliyor.

Sevgi nedir? Bence sevgi tek kelimeden ibaret değil, kimilerine göre AŞK. Bence sevmek başka bir şey, gönülden sevmek başka bir şey. Kimisi yaradanı sever. Onunla birlikte Peygamberleri sever. Anne babasını, çocuklarını, eşini dostunu, yakınlarını sever. İşte bende bunların yanında güzellikleri seviyorum. Ama birde sevmediklerimden sizlere bahsedeyim.

Ben dobra dobra insanları severim. İkiyüzlü insanları sevmem. Ben nankör insanları sevmem, bedbaht insanları sevmem, ben kendini beğenmiş insanları da sevmem, başkalarını düşünmeyen insanları sevmem. Hep bana diyen insanlardan nefret ederim. Başkalarının hakkını gasp edenleri görmek dahi istemem.

Ben olduğu gibi görünen insanları çok severim ama olduğu gibi görünmeyen insanlardan çok tiksinirim. Dürüst ve mert insanları oldukça fazla severim ama yalaka insanlardan nefret etmekle kalmam elimden gelse yüzlerine tükürürüm. İnsanların arkalarından başka konuşan, yüzlerine başka davranan insanlar var ki onları kırk sene görmesem göreyim demem.

Her şeyi maddiyat olarak gören kişiler yok mu, asla yan yana bile durmak istemem. Şeytan görsün yüzlerini. Eşlerini sadece para ağacı olarak gören kadınlardan, eşlerini sadece hizmetçi olarak gören erkeklerden haz duymam.

Kardeşin kardeşi düşünmediği, evladın anne babasına sırt çevirdiği, insanların değerleriyle alay eden bir topluluktan, insanları küçümseyerek bakan kendilerini beğenmişlerden hoşlanır mısınız?

Bu örnekleri daha da çoğalta biliriz. Ama bunları yazarken bile insan hayatını bir kez daha film şeridi gibi gözlerinin önüne getiriyor. Acaba bunlardan hangisine giriyorum diyor. Ya da bunların içinde mi yer alıyorum, dışında mı diye düşünüyor.

Dünya bu kadar mı karamsar derseniz hayır değil. Bunlar sadece bir kısmı, derler ya ne türküler bilirim ama sesim yetmiyor diye. Bende daha fazla içinizi karartmak istemiyorum. Ama siz siz olun hayatınızdaki sevgileri 24 saate sığdırmaya kalkmayın. Eğer bunu yaparsanız kendinize en büyük haksızlığı etmiş olursunuz.

Ben bazen kendimi çok seviyorum. Neden diye sorarsanız, yukarıda yazdıklarımın dışında kaldığıma inandığım için ve sevgilerimi bir güne sığdırmaya kalkmadığım için.

DÜN 14 ŞUBAT’TI DEYİP SEVDİKLERİNİZI SEVMEYE ARAMI VERECEKSİNİZ, SENEYE GÖRÜŞMEK ÜZEREMİ DİYECEKSİNİZ…

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi