24 Nisan 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Vatandaşa kolaylık

Hayrullah Demiray

15 Şubat 2012 tarihli yazısı

Ülkemizde yeni gelişmeler ve değişmeler yaşanıyor. Teknolojik olarak birçok şey yenileniyor. Dolayısıyla buda insanlarımıza olumlu şekilde geri dönüyor.

İşte hayatımızda Kimlik Numarasının bulunmadığı tarihleri hatırlarsak birçok akrabaların isimleri soy isimleri aynı idi. Bazen doğum tarihleri bile aynı olan kişiler vardı. Birçok olumsuzluğun yaşandığı dönemleri anımsarsak şimdi baktığımızda hayatımıza T.C Kimlik numarası girdiğinden buyana ve birçok şeyin dijital ortamda olmasından sonra insanların hayatları biraz daha kolaylaştı. Yeni gelişmeler ve değişmeler de elbette olacak. Bunlar güzel gelişmeler.

Hani hatırlar mısınız? bilmem. Rahmetli Kemal sunalın bir filmi vardı. “Bekçiler Kralı” muhtarlık önünde kuyrukta bekleyen insanlar. Artık o dönemlerde son buldu. Birçok ilçede olduğu gibi Başiskele’de modern şekilde yapılmış birçok muhtarlık binası var. Bunun yanında da yine birçok işlem artık Nüfus Müdürlüklerinden yapılabiliyor. Bunu bilmeyen birçok vatandaşımız vardır illa.

Bu konuda İlçe Nüfus Müdiresi Jülide Kardeşler’le kısa bir sohbetimiz oldu. Bende birçok konunun nüfus müdürlüğü bünyesinde olmasından dolayı vatandaş adına sevindim. Çünkü insanlarımız mesai saatleri içerisinde her türlü belgeyi oradan alabiliyorlar.

Tabi ki Devletin görevi vatandaşa hizmet sunmak. Ama bunu yapan ve insanlara ulaştıran insanlarda bence çok önemli. Çünkü hangi makam ve mevkide olursanız olun, insanlar hizmet verirken o insanların kim oldukları ve siyasi görüşlerinin önemi olmadan hizmet vermeniz gerekiyor. Bunu başarabiliyorsanız ne mutlu sizlere. İşte Müdüre hanımda verdikleri hizmetin doğru bir biçimde halka hızlı bir şekilde ulaştırılması için gayret sarf ediyor.

Burada insanların bir konuda da dikkatini çekmek istiyorum. İnsanlar adreslerini değiştirdiklerinde mutlaka Nüfus Müdürlüğüne bilgi vermeleri gerekmektedir. Yoksa bu konuda cezaya maruz kala bilirsiniz. Buradan da anlıyoruz ki artık her hangi bir evrak geldiğinde elime ulaşmadı ya da haberim yoktu devri sona ermiştir. Ya da her hangi bir işim vardı da muhtarı yerinde bulamadım şikâyetleri de son bulmuş oluyor. Aslında bura da muhtarlarımızın da üzerindeki yük hafiflemiş oluyor.

Bu bağlamda muhtarlarımız da mahallelerindeki sorunlarla daha fazla ilgilenme imkanı bulmuş olacaklar. En son yapılan yenilikse, bunu çok önemsediği mi belirtmek isterim. O da daha önce haberlerimizde vermiştik. Tek cipli kimlik kart uygulaması ki buda hayata geçtiğinde insanlarımız birçok kurumda beklemek ya da zaman kaybetmek durumunda kalmayacak. Bürokrasiye takılan birçok konu da ortadan kalkmış olacak. O zaman vatandaşımız daha hızlı ve daha kolay işlemlerini halletme imkânına sahip olacak.

Benim her zaman savunduğum bir şey var. İnsanların yaşantısını kolaylaştıracak, insanların faydasına olacak her ne varsa bunu kim yaparsa yapsın, yapılan insan içinse o kişilere teşekkür ediyorum. Müdüre Hanım her zaman vatandaşlarımızın Nüfusla ilgili konularda bir sorunla karşılaştıklarında ya da kafalarına takılan her hangi bir konuda mutlaka kendilerine ulaşıp bilgi almaları tavsiyesinde bulundu.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi