17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ülke Gerçek Diziler Senaryo

Hayrullah Demiray

14 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Son zamanlara da Türkiye’de yaşananlar a baktığımızda demokratikleşeceğiz diyerek dev ülkenin geleceğini bu kadar sıkıntıya sokmanın bir manası yok.

Geçtiğimiz günlerde yine bu köşede özellikle sosyal medyanın yapmış olduğu haberler üzerinde durmuştum ve bu habercilik anlayışının tehlikelerine dikkat çekmiştim. Özellikle baktığımızda MİT ile ilgili bazı senaryolar ortada dolaşıyor.

Ülkenin geleceğinin bu kadar bence sıkıntıya sokacak ve her şeyin bu kadar havada uçuşması doğru değil zaten ülkemizde bir dizi furyası var. Zaman zaman bu diziler sayesinde insanların kafası yeterince karışıyor. Hayatımız da Kurtlar Vadisi gerçeği, Arka sokaklar muamması ve sayamayacağım kadar fazla dizi Fatmagül’ün suçu ne mesela gibi gerçekten yalnız son aylarda bir şey dikkatimi çekiyor.

Kurtlar Vadisi dizisini son birkaç aydır takip ediyorum. Belki seyredenler var orada birkaç bir şey dikkatimi çekiyor ve ertesi hafta içi Türkiye’de benzer hareketlilik yaşanıyor. Bu haftada benzer durum yaşanması benim kafamı kurcaladı bu kadar tesadüf olabilir mi?

Ben bu yaşananların gerçekten talihsizlik olduğunu düşünenlerdenim. Bir ülkenin içte ve dışta bilgi toplaması gerektiği bir noktada bulunan ve her türlü bilgi ve belgenin toplaması gereken ve o ülke üzerinde oynanabilecek oyunları önceden bilgilerini ele geçirmesi gereken bir kurumdan söz ediyoruz.

Bu kurum bence Türkiye’ deki bütün kurumlar dan önce gelmesi gerekir çünkü bütün kurum ve kuruluşlara bilgi toplayan ve olabilecekleri önceden sezinleyen ve bir çok olayında olmasını engelleyen bir kurum. Polise, Askere ve yargıya gerekli olan bilgilerin ifşa edilmesi yada ortalıkta dolaşması kime ne fayda sağlar?

Ülkemiz üzerinde oynanan onca oyuna rağmen ayakta duran bu ülke elbette bunları da aşacak, elbette kimin ne suçu varsa cezasını mutlaka çekecek çekmesin demiyorum. Ama bunun bir de sonuçlarını düşünmek gerekmez mi? Adaletin ya da bu tür konuların siyasete alet edilmesi kime ne fayda getirir bunun muhasebesini yapmak gerekmez mi?

Yoksa bir diziden farkımız kalmaz birileri bir senaryo yazar bizlerde o senaryoyu oynamak zorunda kalan birer figüran haline geliriz. Sakıncalı çünkü adeta ülkemizde dizilerde yaşananlar gerçek hayatta insanlara hep örnek teşkil ediyor bunun yararları da var belki ama zararları oldukça fazla.

İşte bu noktadan hareketle ülkemizin çıkarları kendi çıkarlarımızdan önce gelmeli. Ama bu ülkede canı sıkılan siyasetçiler ya da partilerini idare edemeyen liderler sarılacak bir şey bulamayınca ülkenin bekası için değerli olan kurum ya da konular üzerinden birbirlerine saldırarak pirim yapma derdine düşüyorlar ki buda tehlikeli bir olay bunu da kimse unutmasın.

Tabi ki demokrasilerde her şey tartışılabilir ama bence Dünya ‘da bir eşi ve benzeri daha yoktur bunu da herkes böyle bilmeli. Çünkü herkesin belli sırları vardır. Devletin sırrı da bence  Kısa adı( MİT) olan Milli İstihbarat Teşkilatıdır.

Alenen bu konuların tartışılması adeta bir diziden farksız.Dizinin senaryosu ve oyuncuları var. Ama ülke gerçek ve geleceği var dizi bir noktada son bulacak. Ülke sonsuza dek devam edecek. Kişiler gelip geçecek ama bu ülke dimdik ayakta duracak herkes hesabını ona göre yapmalı ülke idaresinde olanlar ve ona talip olanlar buna herkesten çok dikkat etmeliler sonra ah vah etmenin bir anlamı olmaz.

Saygılarımla… 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem