21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yarım doktor candan, yarım hoca dinden eder

Hayrullah Demiray

11 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Türkiye de bazı şeyler yersiz ve zamansız bir şekil de tartışıla dursun, bir yandan bu tartışmalar yaşanırken ülke insanının içinde bulunduğu durum da ortada. Ahlak-i değerlerin gün geçtikçe kaybolduğu, büyüklerimize karşı saygının yok olduğu ve terör olaylarına karışan insanların yaşının daha aza inmesi, sigara içki ve esrar eroin kullanım yaşanın çok aşağı seviyelere inmesi bunun bir kanıtı değil mi? Toplumdaki şiddet ve psikolojik bozukluk bunun en bariz göstergesi değil mi?

Gün geçtikçe bütün değerlerin yok olmaya yüz tuttuğu, komşuluk ilişkilerinin nerdeyse yok olduğu, kimse kimsenin derdiyle adeta ilgilenmez bir hale geldiği bir zamanda bence tartışılan şeylerin yersiz ve zamansız olduğu herkesin malumudur.

Bizler geleceğimiz olan çocuklarımızı nasıl yetiştireceğimizi planlayacağımız yerde, yersiz tartışmalar her zaman bu ülke insanına zarar vermiştir.

Eğer ki bilgili, dürüst, ahlaklı, büyüklerine saygılı, ülkesine ve milletine vatanına bağlı, dinini diyanetini bilen insanlar yetiştirirsek önce o insanların kendine faydası olur. Sonrada topluma fayda sağlar.

Şöyle bir düşünelim. Bir insan Allah’tan korkmaz, kuldan da utanmazsa o insanın halini düşe biliyor musunuz? Neler yapmaz neler. O zaman insanları yetiştirirken ona alması gereken bütün bilgileri mutlaka eksiksiz ve doğru bir biçimde vermemiz gerekmez mi?

İnsanın nasıl yetiştirirseniz yetiştirin ama insanın mutlaka doğasında bir şeye inanmak vardır. Bugün aslında yapılan en büyük yanlışlarımızdan biridir insanlara yarım yamalak bilgiler vermek. Çünkü boşuna dememiştir atalarımız. ‘’Yarım doktor candan, yarım hoca dinden eder’’adamı.

İşte şimdi olaya bu çerçeveden baktığınızda bir insanın ilim öğrenmesini aslında din emrediyor. İlk emri kuranda oku emridir. Bununda ilme ve ilim öğrenmenin ne kadar değerli olduğunu aslında görmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Toplumları ayakta tutanında inançları olduğu herkesin malumudur. Tabi ki siyasiler ve siyasetçiler bu işin dışında kalamaz çünkü sonuçta onlarda toplumun birer bireyleridir.

Yalnız onların da bu tür konularda öncülük etmeleri gerekir. Yoksa toplumda yeterince kötü örnek oluşturacak o kadar çok şey var ki bazen kendi kendime sinirlendiğim zaman çok oluyor.

Zaman zaman ben bu konuları gündeme getirmeye çalışıyorum sırf sansasyon yaratacağız diye yaptığımız haberlerde yazılarda araştırmadan o konuda bilgi sahibi olmadan kopyala yapıştır mantığıyla olmayacağını vurgulamak istiyorum.

İnsanlar toplumda hayatlarını da hep birilerinin hayatlarından kopyalamaya kalkıyor sonrada işte bu tür sonuçlar ortaya çıkıyor.

İşte bu noktada öğrenmenin ve eğitim almanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Yalnız insanları eğitim öğretim yaparken de onları doğru bilgi ile donatmak kadar güzel bir şey yoktur.

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem