21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Din siyasi emellere alet edilmemeli

Hayrullah Demiray

10 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Ülkemizde son dönemlerde oldukça yersiz tartışmalar yaşandı. İnsanların bilgili olarak yetiştirilmesi ve onların yarınlarda kendi yönlerini çizebilmeleri gerekir.

Bugün televizyonlara baktığınızda bir dünya saçma sapan diziler varken, aslında siyasetçiler bir anlamda boşuna tartışıyorlar. Çünkü artık yeni nesillerin yetişmesinde aile ve okuldan daha fazla televizyon ve sosyal medya etkili oluyor. Yani internetin daha fazla etkin rol oynadığı bir dönemde yaşıyoruz.

Bu durumda gelecek nesilleri nasıl yetiştireceğiz diye tartışmaktan ziyade, toplumun sürüklendiği buhrandan nasıl kurtarırız diye düşünmek gerekir. Her şeyi siyasi çıkar ve menfaat ya da oy olarak düşünürsek bunun kimseye faydası olmaz.

Toplumu oluşturan bireyler eğer ki, dürüst ve değerlerine bağlı olarak yetişemiyorsa birbirinden kopuk toplumların hali ortadayken bu tür tartışmalar yersiz. Siyasilerin birbirlerine ağır hakaretlerde bulunup kötü örnek teşkil edeceklerine topluma örnek davranış sergileseler daha güzel olacak.

Artık gün geçtikçe insanların siyasetten beklentileri de tamamen ekonomik ve bireysel menfaatlere dönüşmeye başladı. Buda tehlikeli bir süreç anlamına gelir. Bundan herkesin kaçınması gerekir.

Çünkü bu millet bu güne kadar bu şekilde davranışlar sergileyen siyasilerden çok zarar gördü. Bundan sonrada fayda görecek değiller.

Tabiî ki televizyonlara sansür uygulansın demiyorum. Fakat bazen yapılan ve yayınlananlar o kadar saçma oluyor ki… Bunlarında bir düzeni olması gerekmez mi? Eğer yarınlarda geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız ve gençlerimizin daha güzel yetişmesini istiyor ve arzuluyorsak bundan herkes zarar ya da kar görecektir.

Çünkü toplumda bütün bireyler yan yana iç içe yaşıyor, aynı sırayı paylaşıyor, aynı havayı teneffüs ediyor ve çarşıda pazarda birlikte alışveriş yapıyor. Bence esas yanlış bu insanların belli kalıplara sokulmak istemesi. Yanlış insanları önce vatanına milletine bağlı bireyler olarak yetiştirirsek bugünkü yaşadığımız acıları yaşamayız.

Tabi ki toplumların yaşantılarında geçmişleri de, din olgusu da olacak. Ama bunun siyasi arenada bu şekliyle tartışılmasını doğru bulmuyorum.

Bir taraftan dindar olan kesimin sanki geri kalmış gibi bir olgunun oluşmasını ya da zamanında çağdaş yetişmiş bir gencinde dinsiz olduğunu söylemek yanlışların en büyüğüdür.

Bugün Avrupa’ya baktığınızda medeniyet beşiği olarak görülen Avrupa’nın hala din adamlarının dediğinden çıkılmadığını göreceksiniz. Ama maalesef bizim ülkemizde yıllardır bu yanlış algılanıyor ve yanlış uygulanıyor. Neden gerçek din adamlarının anlattıkları ya da söyledikleri yanlış algılanıyor veya yanlış aksettiriliyor anlamakta zorluk çekiyorum.

Saygılarımla…

   

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem