17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İkinci Erbakan siyasete heyecan katabilir mi?

Hayrullah Demiray

08 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Türk Siyasi tarihinde çok kişi geldi geçti. Fakat bunlardan siyasi tarihte kalıcı izler bırakan ve hayatı boyunca anlaşılmayan ama ölümünden sonra herkesin üzerinde uzlaşmaya vardığı ve Türk siyasi hayatına aslında çok şey kattığı konusunda uzlaşmaya varılan ender liderlerden biridir Necmettin Erbakan ve belkide siyasi tarihimizde aslında hayatı bir dönüm noktası oluşturmuştur. Türk Siyasi tarihine bir çok siyaset ve devlet adamının kazandırılmasında önemli faktörleri olmuştur, bu herkesin malumudur.

Baktığımızda son dönemlerde Saadet Partisi aslında lider seçimi konusunda çok fazla kişiler aradı. Benim gördüğüm o ki herkes emanetçi. Neden diyecek olursanız. Son dönemlerde ülkemizde ve ilimizde yapılan Saadet Partisi kongrelerini takip edenler bunun böyle olduğunu görecekler. Çünkü Saadet Partisi’nde Fatih Erbakan’ın veliaht olarak yetiştirildiğini daha öncede öngörmüştüm. Şimdi aynı şeyi tekrar ediyorum. Belkide çok yakın bir zaman da Fatih Erbakan Saadet Partisinin başına geçecektir. Çünkü Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un partiden ayrılmasından sonra bunun daha kuvvetlendiği herkesin malumudur.

Türk Siyasi hayatının çok fazla değişim göstermediği herkesin ortak görüşü ve Saadet Partisinin Milli Görüş geleneği bazılarına göre devam ediyor. Bazılarına göre belli değişimlere uğramış. Şuanda Milli Görüş saflarında siyaset yapanlar her ne kadar eskilerinde siyaset yapması gerektiğine inansalar da partinin taze bir kana ve heyecana gerek olduğunu düşünenlerde azınlıkta değil.

Ama yalnız görünmeyen bir gerçek var. Fatih Erbakan belki de gelecekte iyi bir lider olabilir. Ama Saadet Partisi bu haliyle ne oyunu yükseltir, ne de düşürür. Aynı yerinde sayar. Fatih Erbakan’ın partinin başına geçmesini düşünenler bir sempati duyula bileceği konusunda hem fikirler. Ama bunun ne kadar doğru karar olacağı tartışılır.

Saadet Partisi’nin en büyük yanlışı Numan Kurtulmuş’un partinin başından gitmesiydi. Bu hem Saadet Partisi açısından hem de yeni kurulan Has Parti açısından bir kayıp olmuştu. Belkide gelecekte iktidar alternatifi bir parti oluşabilecekken bunun önüne geçilmiştir.

Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz derseniz onunda cevabı hazır. Çünkü Numan Kurtulmuş’un Saadet Partisinin başında olduğu dönemlerde sohbet ettiğim birçok insan bu görüşte birleşiyordu. Değişim her zaman olmasa bile bir çok zaman etki getirmiştir.

Bugün bunu bir kenara not edin. İlk kongrede Fatih Erbakan babasının koltuğuna oturma hamlesi yapacak ve Saadet Partisi içerisindekilerde vefalarını gösterecek ve ikinci Erbakan Dönemi başlamış olacak.

Bu Saadet Partisi için ne anlama gelir bilemem ama yeni ve genç bir heyecan getire bilir. Ama bu oylara yansır mı bilinmez.

Tabi ki ülke siyasetine bir dönem damgasını vurmuş bir liderin oğlu olmak artı kazandırabilir. Ama bunun yönetim biçimine yansıması ne olur onu bilemem.

Türkiye siyasetinde yarınlarda ne olacak hep beraber yaşayıp göreceğiz. Ama benim ön görüm bütün siyasi partiler gibi Saadet Partisi de Başbakanın Ak Partinin başından köşke çıkacağı güne göre hesap yapıyor.

Kalın Sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem