18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Türkiye'de aile her şeyin temelidir

Hayrullah Demiray

05 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Zaman zaman ailenin temellerini, insanlar aldıkları kararlarla sarsabiliyor. Kimi zaman hiç hoş olmayan görüntüleri sürekli olarak içimiz yanarak ve sızlayarak izliyoruz. Bu durumun ortadan kaldırılması için kimi zaman bazı adımlar atılıyor, devlet ve hükümetler tarafından ama yeterli olmuyor.

Konuyla ilgili ben bazılarından farklı olarak ya da bazılarıyla aynı düşünüyorum. Nedir diyecek olursanız; Bazen hayatlar kurulurken sağlam temeller yerine ya maddiyat üzerine ya da menfaatler üzerine kuruluyor ya da her şeyden önemlisi, insanların tek düşünceleri maddiyat olunca sıkıntılar baş gösteriyor.

Bugünlerde çok fazla konuşulur oldu. Aileden sorumlu Bakanımız Fatma Şahin bu konuda yeni yasalar çıkarmak için harekete geçti. Çok güzel ama bence toplumumuzu oluşturan aileyi temelden sarsacak bir konuma da olayı taşımamak gerekir. Nedeni ise öncelikle bu işin özüne inmek için olayın psikolojik yönüne bakmak gerekmez mi?

Evet, tamda diyeceksiniz Bakanlığın çalışması bu yönde değil. Efendim, neden derseniz yine olay tek taraflı ele alınıyor. Çünkü bir insan durup dururken cinnet geçirmez bunun evveliyatı da var sonrası da. İnsanlara ceza vermekle ya da bazı kuralları koymakla insanları, toplumu koruyamazsınız. Ancak insanları bu konuda, tabi ki her iki tarafı da, ailenin nasıl olması konusunda bilinçlendirerek bu iş çözülebilir.

Yoksa ailenin ne temeli kalır ne de başka bir şeyi. Zaten ekonomik özgürlük sendedir, bendedir kavgaları yaşanır. Kimse kimseye uymazsa orada ne huzur olur ne de bir şey.

Eskiden aile reisi vardı, şimdi aile reisinin kim olduğu belli değil. Yönetim önce ailede başlar. Mahalleyle devam eder. Sonra beldeler, ilçeler, şehirler ve ülke yönetimi gelir.

Aileyi sağlam temeller üzerine kurmaz ve yönetmezsek ülkede huzur kalmaz. Aile bireyleri mutlu olmazsa farklı arayışlar içerisine girer ve topluma zararlı bireyler ortaya çıkmış olur.

Buradan terör de çıkar başka unsurlar da. Baktığınızda her şeyin temelinde aile olduğunu hep görürsünüz. Bizler babamızın karşısında konuşamazdık bile. Ama şimdiki çocuklar daha beş yaşındayken başlıyor karşı koymaya. Eğer çocuklarımıza eğitimle beraber öğretebilirsek o zaman topluma daha yararlı bireyler yetiştirmiş oluruz. Anne ve babalar çocuklar için sadece, okula gitsin de ne olursa olsun derse, çocuklarımızı takip etmezsek, işte o zaman esas sıkıntı başlar.

Tabi ki kadın ya da erkek, her iki unsurun da ele alınmasıyla bu iş çözümlenir. Kadın erkeğe psikolojik baskı uygularsa, erkek de kadına şiddet uygulama yolunu seçiyor. Bu da sonuçları çok kötü bir duruma sürüklüyor.  

Bu konuda herkes bir şeyler düşünüyor, bir şeyler yapmaya gayret ediyor ama her şeyin başı saygı ve sevgiden geçiyor. Saygıyı ve sevgiyi egemen edemezseniz o ailelere yapacağınız hiç bir şey kar etmez, parçalanmaktan kurtaramazsınız.

Umulur ki toplumu oluşturan bireyler kadın ve erkekten oluşuyorsa, ki öyle. Bunun temelden çözümlenmesi, insanları maddi ve manevi kalkındırmaktan geçiyor.Bu durumda bir mahallenin muhtarı var, bir ilçenin belediye başkanı var, bir ülkenin başbakanı ve cumhurbaşkanı var siz söyleyin Evin Reisi kim? Sorunun cevabını verdiğinizde o zaman kanun değil, siz ailenizin temellerini sağlamlaştırmışsınızdır.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem