23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Demokrasi Siyasetin Neresinde?

Hayrullah Demiray

31 Ocak 2012 tarihli yazısı

 

Bu ülkede bir türlü biz hala demokrasi kavramı konusunda uzlaşabilmiş değiliz. Neden mi? Bütün siyasi partilerde bu konuda henüz bir şeylerin oturmadığını görüyoruz. Herkesin farklı bir tavrı ve tarzı var bu konuda İktidar partisinde de muhalefet partilerinde de durum pek değişmiyor.

Nedendir bilinmez ama bu konuda değişimleri pek sevmiyoruz. Siyasi gündemi uzun bir süre AK Partinin ilçe kongreleri gündemi meşgul etti ve bu süreçte de yeni bir şey öğrendik demokrasinin seçim değil de uzlaşma olduğunu bu benim için yeni bir deyimdi ama alışmamız gerektiğini iyice öğrendik.

Daha sonra MHP’nin içerisinde fırtınalar kopmaya başladı. Partiler içerisinde birileri hep güçlenip birilerini idare etmek istemesi gayet doğal ama tahammül sınırları zorlanıyor. Adeta birileri birilerine tahammül edemiyor. Adamcılık olmak zorunda mı? Hep birileri birilerinin adamı olmadan olmuyor mu? bunu anlamak doğrusu çok zor.

Gelelim CHP içerisinde yaşananlar olağanüstü kurultayla ilgili bugünlerde CHP oldukça sıkıntılı ama orada daha değişik senaryolar yazılıp çiziliyor. Artı orada da yine birileri demokrasi dendiği yerde birisi çıkıyor kendi oğlu delege listesine yazılmamış diye seçimi yaptırmam diye sandığa el koymak istiyor. Çünkü o da genel Başkanın dünürü çünkü ondan müdahale etme hakkını kendisinde göre biliyor.

Diğer siyasi partilere de baktığınızda durum pek farklı olmuyor yani ülkemizde siyaset arenasında yerinizi almak istiyorsanız bunları ve benzeri olayları yaşamayı göze alacaksınız yani demokrasi dediğimiz şey nedir? Diye düşünürdüm. Galiba demokrasinin ne olduğunu artık merak etmiyorum öğrendim gibi ya da bir gün siyasi bir partiye girmek istersem bunların altına imza atıp öyle girmem gerektiğini biliyorum artık.

Yani demokratik teamüllerin falan işlediğini düşünmediğimi beyan ederek işe başlamam gerekir diye düşünenlerdenim artık.

Hayatın her aşamasında hep yaşadıklarımız aslında bunlar niye birileri kızar bağırır çağırır anlamam yapılanlara bakıldığında güçlü her zaman güçlüdür. Güçsüz ise hep güçsüzdür. Ama güçlü gücünü hep güçsüzden alır şimdi belki bazıları diyeceki ne saçmalıyor bu adam yok öyle demeyin delirmedim aklımı da yitirmedim sadece hayatın gerçekleri gidip hepimiz halk olarak oy verip birilerini seçmiyor muyuz? Sonrada asıl olan halk vekilini Belediye Başkanını gördüğünde önünü ilikliyor ya da yanına yaklaşamıyor e şimdi durum böyleyken biz hala hangi demokrasiden bahsediyoruz.

Yani bugüne kadar yaşadıklarımız da bunlarla benzerdi bugün sadece şunu söylemeliyim istisnalar kaideyi bozmaz bunu da unutmayalım.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem