19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni dönemde yeni CHP olmalı

Hayrullah Demiray

26 Ocak 2012 tarihli yazısı

 

Ülkemizdeki siyasi dengeler sürekli olarak değişir. Sürekli olarak yenilenir. Ama yılların değiştiremediği bana göre tek siyasi parti var o da Cumhuriyet Halk Partisi. Neden diyecek olursanız, sürekli olarak CHP de bakarsınız bir hareketlenme olur. Bu sefer iktidar alternatifi olacak diye bekleyenlerin hep hayali ben bildim bileli suya düşer.

Kimilerine göre gandi lakaplı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bu partinin başına geldiği zaman beklentileri oldukça fazla olmuştu. Muhtemelen iktidar ortağı olacağı ve hatta bazıları iktidara bile gelebileceğini yüksek sesle söylemeye başlamıştı. Benimde o dönemlerde farklı bir tespitim olmuştu. Bugün baktığımızda aslında CHP’de belli bir yapının hala kırılmadığını göreceğiz. Çünkü en son tüzük kurultay için imza toplanması aslında bunun bir delilidir.

Siyasetin içinde değilim belki ama yıllardır hep siyaseti takip eden birisi olarak gözlemlediğimiz bir çok unsur var. Eski CHP yani Deniz Baykal döneminde parti içine kapanık, halka inemiyor diye farklı sesler yükselirdi. Deniz Baykal’ı birileri bir şekilde partinin başından uzaklaştırdılar. Velâkin onu yapanlar ya da bunu çok isteyenler bile bugün pişman oldular. Neden diyecek olursanız, CHP bir yandan halka inmeye çalışırken, bir yandan da parti içi dengeleri sağlamaya çalışıyor. Bir yandan da CHP’nin üstlendiği misyonu korumaya çalışılması parti içerisinde ki dengeleri alt üst ediyor. Bu da partiler de aslında liderin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

CHP Deniz Baykal döneminde küçük olsun benim olsun mantığında idare ediliyordu. Kemal Kılıçdaroğlu gelince aslında birçok kişi büyük olsun parti hepimizin olsun. Aslında ismi ve tüzüğünde hakçı parti olan ama aslında özünde devletçiliği savunan bir parti görüntüsü sergileyen parti olmaktan öteye geçememesinden herkes şikâyetçi. Parti içerisindekilerin yeni lider arayışı ondan kaynaklanıyordu. Bununda böyle olmadığı son zamanlarda artık yüksek sesle seslendiriliyor.

Türkiye de artık siyasette sağ sol kavramının pek olduğunun düşünmeyenlerden biriyim. Neden diyecek olursanız artık herkes sağa sola bakmadan yoldan karşı karşıya geçer gibi partiden partiye geçebiliyor. Buda aslında bütün siyasi partilerde olabiliyor.

CHP aslında bir dönem belli açılımları gündeme getirdi. Partiye çarşaflı üye de alındı, müftü üyede yapıldı. Ama parti içerisindeki bir gurup buna tezat işler yaptığı ve karşı çıktığı için bu inandırıcı olmadı. İşte bu noktada bugün kongre sürecini başlatan CHP de neler değişeceğini önümüzdeki günlerde yaşayıp göreceğiz. Ama bence önce tüzük yerine partide kalıplaşmış görüşlerin değişmesi ve uygulanması.

Çünkü artık dünya değişiyor. Dünyanın bu kadar değişmesine ülkemizdeki siyasi partilerinin de ayak uydurması gerekir. Hele hele ülkemiz tarihinde en eski partilerinden biri olan CHP’nin bu durum içerisinde olması üzücü değimli?

Hala belli konulara kavramlara takılmadan ülkemizde siyaset yapıla bilmesi bu ülke insanının hakkı diye düşünüyorum. Ülkemizde hala belli kavramlar üzerinden siyaset yapılması aslında bizim ne kadar çağdaş olamadığımızı gösterir.

CHP bu kongre sürecinde yeni baştan kendini yenilemeli. Halka biraz daha kendini anlata bilmeli ve anlattıklarını da uygulamalıdır.

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem