21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Her zümreye eşit muamele etmek zorundadırlar

Hayrullah Demiray

25 Ocak 2012 tarihli yazısı

 

Eskiden beri alışkanlık edinmişiz, hep birilerini koruma psikolojisi ve birilerini kayırmak genlerimizde mi var nedir? Bilmem ama adamcılık eskiden beri olgu oluşturmuş.

Bu konuda kime ne zaman sorsanız tam tersini iddia eder. Biz gelirsek böyle olmayacak ve bir şeyler değişecek. En çokta insanlar bu noktada güven duymak ister ve güven dolu bir şekilde birilerine oy verir.

Ya başka çare olmadığından ya da daha iyi olacak diye… Fakat gariban insanlar bir ümit der. Ülkemizde maalesef hep ezilenler garibanlar olur.

Her siyasi görüşün, partinin döneminde kendi zenginleri, kendi üst sınıfı mutlaka oluşur. Herkes bunun tam tersi olduğunu söylese de, herkes inansa da ben asla inanmadığımı belirtmek isterim. İnanın birçok insanda benim gibi düşünüyor. Ama bunu yüksek sesle dillendirilemiyor.

Yani her dönemin kendi kalburüstü sınıfı mutlaka oluşur. Oluşması beklide doğal karşılayacaksınız. Devlet sektöründe ve devlet kurumlarında kadrolaşmalarla ilgili de her dönem farklı sesler çıkar.

Aslında ben halkın bunu yaşarken devlet içerisinde kadrolaşmasını sakıncalı görmüyorum. Çünkü çalışan, her çalışan üst kademeye yardımcı olan bir alt kademe olmak zorundadır. Herkes kendi ekibiyle çalışacak ki başarı sağlanabilsin.

Bugün buna avazı çıktığı kadar bağıranlar, dün kendileri daha farklısını yapmadığını kim savuna bilir.

Bugün baktığımızda geçmişte oluşan bir sınıf vardı. Bu sınıfın gücünü ve etkinliğini yıkmak için uğraş verirken, diğer taraftan yeni bir güç gurubu oluşturmamak gerektiği inancını taşıyorum.

Bunun mutlak suretle ileride sıkıntılarını bizim çocuklarımız ya da torunlarımız görecektir. Bunu unutmamak gerekir. Aksi takdirde bugün yaşadığımız sıkıntılar yarınlarda artarak devam eder.

Belki birileri bu görüşüme kıza bilirler ya da birileri saltanatımıza çomak sokmaya ne hakkın var diye bilirler. Geçmişte yapılan adaletsizliğe bugün pirim verenler yarın bunu hesabını hem halkın huzurunda, hem de hakkın huzurunda vereceklerini unutmamalıdırlar.

Bugün buradayız, yarın başka yerde hep aynı saltanat elimizde olmaya bilir, o saltanat hiçbir zaman bizleri kör etmemeli. Esas olan o makamlara sizleri getiren insanları unutmamalısınız. Bu hem insani göreviniz, hem de vicdani görevinizdir.

Bizler toplum olarak her nedense hep kendimizi düşünür olduk. Etrafımızda, çevremizde yaşanan haksızlıkları nerdeyse görmezden geliyor, bir gün o haksızlığın bize de yapıla bileceğini unutuyoruz galiba.

İnsanlığımızdan bazen hayâ eder oluyorum. Çünkü olan bitende hemen bir suçlu aramayı ya da o olan kötü bir şey dahi olsa neredeyse göbek atacağız. Neden böyle bir toplum olduğumuzun aslında bir açıklaması var. Herkes eline fırsat geçirdi mi, diğer zümreyi nasıl olurda intikam alırım der gibi…

Bir gün gelip ansızın ölüm kapımızı çalacak. O zaman her şey geç olabilir. İnancı olan insanlar herkesten daha çok düşünmelidir. Kul hakkını ve yöneticilerin adil olması gerekir.

Herkese ve her zümreye yönetimleri içerisinde bulunan herkese eşit muamele etmek zorundadırlar.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem