23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sahte Yüzler

Hayrullah Demiray

24 Ocak 2012 tarihli yazısı

 

Bizler, bir araya geldiğimizde, yaptığımız toplantılarda; doğruları konuşmayı, hoşumuza giden sözleri tercih eder; genellikle de objektif olmayı, açık fikirli olduğumuzu telkin etmeye çalışırız.

Ancak, bu bizim dışa vuran sahte yüzümüzdür. Dışa karşı vurgulamaya çalıştığımız iyilik, güzellik, doğruluk ve hak arayışındaki titizliğimiz zaman zaman bunların zıddı kavramlarla yer değiştirir. Bu da bazılarımızın davranışlarında çok da samimi olmadığını gösteren belirtilerdir. İnsanoğlu bu tutarsız tutumuyla ikiyüzlüdür. Asıl niyeti kendinde saklıdır.

Hep birilerinin sırtından geçinmeyi kendilerine vazife edinmişler kendilerine sırt veren omuz veren herkesi sırtından vurmaya çalışmışlardır.

Hep birilerine ağam paşam diyen bir sınıf vardır ve bu sınıfın var oluşundan menfaat sağlayan bir dünya namert türemiştir. Sonra da dünyanın çivisi çıkmış diyerek avazı çıktığı kadar bağırır ve oldukça kalabalık ses çıkarırlar.

Bir gurup insanların maddi bir sınıfı da manevi samimiyetini kullanmaktan çekinmez. Bir gurup kendilerini bu ülkenin tek sahibi olarak görür ve eline geçirdikleri her fırsatı kötüye kullanmaktan çekinmezler.

Hayatın tüm olumsuzluklarına karşın yapıla bilecek bir şeyler olduğunu düşünen birileri de elbet vardır. E diyeceksiniz ki kim kaldı geriye bir avuç yürekli vatanını ve milletini seven ve her şeyden önemlidir onlar için şerefleri haysiyet ve onurları onlardır işte bu memleketi ayakta tutanlar.

Cesaretli olmak ve her şeye rağmen hayata sımsıkı sarılmak birilerine bir şeylere rağmen hayata ve hayatta yaşananlara sımsıkı sarılmak Birilerinin özgürlüğü birilerinin hakkını hukukunu gasp etmemesi gerekir. Sizin özgürlüğünüz başkalarının hakkının başladığı yerde bitmesi gerekmektedir.

Bu tutumun gerçek sebebi, kendisini kanıtlamak, menfaatlenmek, üstünlük ve hâkimiyet kurmak olarak özetlenebilir. Genellikle bu hareketler şahitsiz bir ortamda, ya da kapalı kapılar ardında yapılır.

İşte bu gibi davranış özelliği gösteren ve bunu alışkanlık haline getirenlerin gerçek yüzü budur. Bu yüz, toplum için zararlı bir yüzdür. Çünkü genelleyecek olursak bu davranışların tümü insan hakları ihlalidir.

İnsan haklarının ihlalinin toplum için büyük yaralar açtığını, toplumun huzurunu, barışını zedelediğini en güzel, en veciz bir şekilde Hacı Bektaş-ı Veli Hazretleri ifade etmiştir. Ne demiştir bu zat: “ Eline, beline, diline sahip ol.”

Bu üç kelime üzerine nice ulema, nice edip, nice yazar ciltlerle kitap yazmışlardır. Bu kitaplar yazıldıkları andan günümüze kadar da milyonlarca insan tarafından okunmuştur.

 21. Asırda hala kan gövdeyi götürüyorsa, insan hakları ihlalleri gündemde ise; hala demokrasiyi ve özgürlüğü tartışarak ortak bir noktada anlaşamıyorsak, bunun tek sebebi bu kavramları algılamadaki farklılığımız ve çıkarcı yönümüzdür.

Kendimize layık gördüğümüz hakları dışımızdakilere layık görmek istemeyişimizdir. Benlik yönümüzün irademizin önüne geçmesi, onun egemenliğine girdiğimizin göstergesidir.

Her zaman ifade etmeye çalıştığım şu düşüncemi bir defa daha sizlerle paylaşmak umarım bir hatırlatma olarak algılanır: Lütfen birbirimizi sevelim, her konuda birbirimize saygılı olalım.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem