19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İnsan Hakkı En Kutsal Haktır

Hayrullah Demiray

22 Ocak 2012 tarihli yazısı

 

 

Her ay “İnsan Hakları Kurulunun” toplantıları her ilçede olduğu gibi Başiskele’de de Kaymakamımız Ali Partalın Başkanlığında gerçekleşiyor. Toplantımızı dün yine gerçekleştirdik.

İlçe sınırları içerisinde bulunan iki önemli kuruma da ziyarette bulunduk. Bu kurumlardan bir tanesi çocuk yetiştirme yurdu. Bir tanesi de kadın sığınma evi. Bu iki kurumda toplumumuzda cidden ihtiyaç duyulmasını arzu etmediğimiz ama mutlak suretçe işlev olarakta en fazla ihtiyaç duyulan iki kurum.

Gerçek manada bu iki kurumun çalışmaları konusunda kaymakamımızın özel gayretleri var. Gerçekten bunu takdir ediyorum. Bizlerde bugün kurul üyeleriyle beraber gerçekleştirdiğimiz ziyarette o kurumların önemsendiğini de görmek bizleri mutlu etti.

Tabii ki oralarda yaşanan olumsuzlukları da gördüğümüzde buları sizlerle paylaşacağız. İnsan hakları kurulunun işlevi dolayısıyla aslında kurulu tam olarak halka iyi anlatmamız gerektiği kanısındayım. Çünkü her hangi bir dilekçenin dahi gelmemesi oldukça düşündürücü. Neden diyecek olursanız 70 bin nüfuslu bir ilçede hiç mi insan hakkı ihlali olmaz? diye de düşünmeden edemiyor insan. Keşke hiç olmasın ama mutlaka oluyordur. İnsanlar asla bu konuda bir yerlere başvurmaktan çekinmesinler.

Bu bağlamda önümüzdeki günlerde önemli hizmetler sunulacak. İnsanların topluca gittikleri yerlere insan haklarıyla ilgili şikâyet kutuları konacak. Aynı zamanda teknolojide kullanılarak insanlar elektronik posta ortamında şikâyetlerini ulaştıra bilecekler. Bu konuda bireysel olarakta gördüğünüz aksaklıkları eksiklikleri bizlerde ulaştıra bilirsiniz.

Bu konuya herkesin katkı sunmasını arzu ediyorum. Çünkü toplumlar birlikte ki kazanımlarıyla var olup birlik beraberlik içerisinde hareket ettikleri sürece başarı sağlana bilir. Aksi takdirde bireysel mücadeleler bir yere kadar başarı sağlar.

Aslında insanlarımız bir araya geldiklerinde yaşadıklarını kendi aralarında konuşmayı tercih ediyorlar. Olaylara yaklaşımları farklı oluyor. Kimi kime şikâyet edeceğim mantığıyla hareket ediyorlar. Aslında bugün bazı çalışmaların içerisinde sivil toplum kuruluşlarından insanlarında yer alması bu konudaki aksaklıkları gidermeye yardımcı olur. Buda olayların daha hızlı ve çözülmesinde farklı görüşlerin olmasına ve farklı çözüm önerilerinin sunulmasına yön vermiş oluyor.

Bu konuda daha fazla bir şeylerin yapılması için sivil toplum kuruluşlarının desteği ve katılımıyla gerçekleşecektir. Mutlak suretle artık eskisi gibi her şeyi devlet yaptı, oldu değil. İnsanlarında yönetime katılımlarını sağlayacak işler yapması gerekmektedir.

Toplumların mevcudiyetini devam ettirecek birlik beraberliği tesis edecek ve gelecek nesillere iyi bir gelecek bırakmanın temelinde toplumun birlik beraberliğine verilen önem yatmaktadır.

 

İnsana saygı ve insan hakkı her şeyden üstün olmalı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem