23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

ADALET REFORMU

Hayrullah Demiray

21 Ocak 2012 tarihli yazısı

 

Yeni yargı reformu konusunda yapılan çalışmalarla ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin önceki gün basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna bilgilendirdi. Bu toplantıyı canlı olarak televizyondan birçoğunuz izlemiştir. Ama benimde dikkatimi çeken birkaç konu var. Gerçekten bu yeni düzenleme içerisinde eskiden olduğu gibi mantığa uymayan belli konuların kaldırıldığını görüyoruz.

Bu anlamda yeni getirilen düzenlemelere bakıldığında güzel ve mantıklı düzenlemeler. Umarım uygulama da bunlar denetlene bilir ve uygulama da aksaklıklar meydana gelmez. İnsanların yaşamış olduğu haksızlıklar bir yerde son bulur.

Bu ve benzeri gelişmeler toplumdaki güven ortamını arttırır. İnsanların yaşayışında meydana getirmiş olduğu fırsatlar da doğru bir biçimde kullanıldığında toplum daha huzurlu bir toplum olur.

Yok, eğer bunun tam aksi olursa yapılan kanun ve yönetmenliklerin hiçbir etkisi olmaz. İşte buradan hareketle yapılan yeni kanunları uygulayacak olan insanların da kendilerini değiştirmesi gerekir.

Yeni yapılan düzenlemeler eğer ki, yeni Anayasa ile taçlandırıla bilirse ve halkın ortak kararıyla olacak yeni bir Anayasa ülke insanımızın arzu ettiği Barış Huzur ve Refah düzeyi yüksek bir ülke olmak için elimizde her türlü fırsat var. Bu fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekir.

Aksi takdirde siyasilerin kendi aralarındaki çekişmeler sonucu olarak halka yansımaktadır. Olumlu ve olumsuz her türlü gelişmenin insanlar üzerinde farklı etkiler bıraktığı unutulmamalıdır.

Dünyanın yeni gelişmeler gösterdiği bir dönemde bizlerin hala belli başlı aksaklıklarla uğraşmamız, açıkçası ülkemiz adına bir utançtır.

Ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasını istemeyen iç ve dış güçler hep ülkemiz üzerinde farklı oyunları sahnelerken bizleri üzmektedir.

Ülkemizde yapılan bu tür reformlar halkın aslında rahatlatılması demektir. Reform içerisinde aslında benim önemsediğim maddelerden bir tanesi de, evdeki eşyaların haczini önleyen madde. Bu konuda atılan adım toplumun kanayan yarası olan önemli bir olaydı. Birçok aile sırf bu yüzden dağılıp parçalanıyordu. Bu adımın atılması bence önemli bir adım.

Ve Bu paketin içerisinde yüze yakın madde olduğu ve bu maddelerin içeriklerinin belli konuların aksamaması için yayınlandıktan sonra açıklanacağı belirtildi. Ümidim odur ki demokratikleşmeye katkı sunacak ve ülkemiz insanını Avrupa standartlarına taşıyacak yenilikler olması.

Açıkçası ben halkın faydasına olabilecek her tür şeyin takdir edilmesini, aksine birilerini belli bir kesimi memnun edecek işlerinde yapılmasını yermekten yanayım.

Saygılarımla…

 

  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem