17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ncity yangınından sonra ortaya çıkanlar

Hayrullah Demiray

20 Ocak 2012 tarihli yazısı

Kocaeli’nin en büyük alışveriş merkezlerinden bir tanesi olan NCITY alışveriş merkezinin geçtiğimiz günlerde herkesi üzen yangınından sonra, ortaya çıkan çarpıklıklar aslında üstü kapatıla bilecek çarpıklıklar değil. Özel izinle tapusuz ve ruhsatsız olduğu tartışmaları ortalıkta dolaşıyor. Bir yandan oraya o kadar masraf ederek işyeri açan ve oralarda çalışan insanlar var. Belki bir şekilde o insanların mağduriyetleri giderilecek ve her şeyde olduğu gibi bu işte kapanıp gidecek. Sonra bazı firma sahiplerinin iddiaları yangın sensörlerinin çalışmaması iddiası da ayrı bir olay.

Şimdi herkes durmuş düşünüyor. Zararın oldukça yüksek olduğu söyleniyor. Bunu zaman içerisinde kesin zarar tespit çalışmaları bittiğinde öğrene bileceğiz. Fakat şu anda bile telaffuz edilen rakam yinede çok yüksek.

Şimdi hal böyleyken yeniden bu bina yapılacak mı? Yapılacaksa ruhsat ve tapu olayı ne olacak? Kamuoyu bir taraftan bunu merak ediyor. Bu konudaki aksaklıklar da giderilecek mi? Çünkü yangın vahim bir olay ve bu olay olmasa beklide birçoğumuz bu alışveriş merkezinin fuar alanını içerisinde özel izinle yapıldığını öğrenemeyecektir.

Kimler nasıl ve neden böyle bir şeye izin vermiş orası tartışılıyor. Belki o günler geride bıraktık ama birilerinin bu konuda eğer yanlışlığı varsa oda gün yüzüne çıkacaktır. Hiçbir şey sonsuza dek gizli kalmayacaktır.

Bundan sonra daha farklı tartışmalar meydana gelecektir. Çarşı esnafı sürekli olarak büyük alışveriş merkezlerinin olmasından dert yakınırlar. Şimdi koskoca alışveriş merkezinin tapusu ve ruhsatı olmadığını öğrenen esnaf nasıl bir tavır sergileyecek doğrusu merak ediyorum.

Çünkü bu yangının olması herkesi ve bizleri de derinden üzdü. Orada bulunan tüm esnafa ve çalışanlara tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ama şu da bir gerçek. Eğer bir olayda çarpıklık ve eksiklik görülmüşse onunda düzeltilmesi gerekir. Yanlış yeni bir yanlışlığı doğurmamalı.

Sonuçta anlamadığım bir şey var. İş yerlerinde ruhsat almak için belediyeler yapı ruhsatı istemektedir. Burada olan iş yerleri özel izne mi tabi, yoksa bu güne kadar kimse bunu fark edemedi mi?

Hani hep yönetimler alışmıştır. Bir önceki yönetimi suçlar. Bu seferde muhtemelen öyle olacak. Ama şimdi sormak isterim bu güne kadar kimse bu konuda bir kontrol gerçekleştirmedi mi? Daha önceki yönetimlerin eksikliği bu şekilde giderile bilirdi. Neden giderilmedi?

İşte ülkemizde buna benzer trajedilerin yaşanması, akıllara hep ihmalkâr mı davranıyorlar? Ya da bazı felaketler başımıza gelmeden önlem almayı beceremiyor muyuz? soruları geliyor.

Bu konuda birilerinin bir şeyler yapması ve gerekli olan çalışmaların gözden geçirilmesi gerekir. Herkes suçu bir başkası üzerine atacağına herkes görevini hakkıyla yapması gerekmez mi?

Bu ve benzeri olaylardan ders çıkararak yeni ve farklı aksaklıkların meydana gelmesini önleye biliriz.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem