20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cemiyet ve Birliğin İşlevi

Hayrullah Demiray

18 Ocak 2012 tarihli yazısı

 

Dün 16 Ocak Basın Onur Günümüzdü. Tüm arkadaşlarımın bu anlamlı gününü kutluyorum.

Bu günde bir kez daha kendimizi sorgulamamız gerektiğine inanıyorum. Bu konuda atalarımız demiş ya, “kimse ayranım karadır demez hep beyazdır”. Doğru ayran beyazdır ama beyaz saflığı, temizliği ifade eder acaba beyaz kalınabiliyor mu?

Şimdi bir kez daha sormak isterim. Bu konuda herkes bir şeyler yazıyor bir şeyler yapmaya çalışıyor. Mutlaka ama tarafsız objektif gözle bakabilen, yazabilen kaç kişi var Allah aşkına. Kocaeli de basının çok güçlü etkisi de var. Ama nedense yaklaşık 1 yıl oldu gazeteyi çıkartıyoruz. Fakat gazeteci arkadaşlar kusura bakmasınlar daha bazı davetler haricinde kendimize has gecede bir kez bir araya geldik. Ondan hariç bir araya gelinen zamanlarda dikkatlerden kaçmayan bir durum vardı. Bazı gazetelerden kişilerin olmaması olayların objektif olarak bakılmadığının bir göstergesiydi.

Evet; şimdi sormak isterim Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz ve Türk Basın Birliği Başkanı Zafer Çakıroğlu’na sizler Kocaeli de gazetecileri temsil ediyorsunuz, acaba bugüne kadar Kocaeli de yayınlanmaya başlayan gazetelerin hangisini ziyaret ettiniz de arkadaşlar hayırlı olsun dediniz. Evet, Kocaeli de bulunan siyasileri Bürokratları ziyaret etmeyin demiyoruz. Ama gazetecilerin temsilcisi olduğunuza unutmayın. Her iki Başkan da uzun yıllardır tanıdığım insanlar. Kimse kusura bakmasın ben doğrudan yanayım. Aynısını yüzlerine de söylüyorum.

Gelelim diğer yönden gazete yazarları ve muhabirlerine. Yazacakları ve yazdıkları yazılarda kim olursa olsun doğruyu yazma konusunda ne kadar cesaretliler. Ya da kalemlerini ne kadar doğru ve halkın yararına kullana biliyorlar. Bunun kararını okurlarımız verebilecek kadar erdeme sahipler diye düşünüyorum.

Herkesin başka bir tavrı ve tarzı var. Ben kimseyi eleştirmiyorum sadece ve sadece herkes bu konuda halkın faydasına olan haberler konusunda biraz daha duyarlı olsun yeter. Kendi ticaretini elbette düşünecek ama önce halkın haber alma özgürlüğünü düşünecek, daha sonra kendi ticaretini. Gazeteler de belki ticarethane ama önce habercilik olması gerekmez mi?

Kim bunu yapabiliyor kendimize sormamız gerekir. Daha sonra da halkın bu şekilde davrananlara karşı vermiş olduğu pirim ne kadar olur gerçekler er geç öğreniliyor.

Belki ilk etapta halka farklı bir şekilde olayları yansıtarak pirim yapabilirsiniz. Fakat kalıcı olmak için halkın doğru ve tarafsız gözle bakabilmesine katkı sağlamanız gerekmektedir.

Yani atalarımızın dediği gibi iğneyi kendinize, çuvaldızı başkasına batırın.

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi