23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni Ticaret Kanunu ve ülke analizi

Hayrullah Demiray

17 Ocak 2012 tarihli yazısı

Yeni ticaret Kanunu Temmuz Ayında muhtemelen yürürlüğe girecek ve önemli değişiklikler sunacak olan yeni Ticaret kanunun ülkeye neler kazandırır neler kaybettirir diye şimdiden insanlar tartışmaya başladı.

Her şeyden önce bence yenilenmek güzel ama bu yenilenmeyle beraber insanların altından kalkamayacağı yeni şeyler getirilmesi durumunda ticareti zorluklarla boğuşan işletmeler bir kere kapılarına kilit vurabileceği gibi, bir yandan da Yeni Ticaret kanunu aslında şeffaflığı da beraberinde getirmiş olacak.

En nihayetinde kanun çıkmadan ne olduğunu çok fazla bilmeden yorum yapmak da doğru değil elbette ama en nihayetinde ülkemizdeki ekonomi bugün kredilerle ve çeklerle yürümekte bir şeyleri işletmeler borçlarla yürütmeye çalışıyor.

Birçok işletmenin Devlete mutlak surette borcu var bu açıdan baktığınızda Yeni Ticaret Kanunu içerisinde bence olması gereken şeylerden bir tanesi KDV oranının aşağıya çekilmesi ve sigorta primlerinin aşağıya çekilmesi beklide hem ticaretin tam anlamıyla kayıt altına alına bilmesini ve aynı zamanda sosyal güvenceden yoksun çalışmak zorunda kalan birçok kişi sosyal güvenceye kavuşması demektir.

Bir başka açısı da bu noktada işletmelere fazla yük getirmeyecek şekilde issizliğe de bir anlamda bir nebze olsun çare olacak yok eğer yeni yürürlüğe girecek kanun içerisinde işletmelere yeni yük getirecek olursa bunun ülke ekonomisine hiçbir fayda getirmeyeceği gibi zarar getirir ki buda ülke nin içinde bulunduğu bu durumu çok daha kötüye götürebilir.

Zenginin daha zengin olmasını sağlar fakirin daha fakirleşmesinin önünü açar ki buda ülke huzuruna darbe vurur yapılan her şeyde sadece devlet değil halkında düşünülerek yapılması gerekmektedir. Dünyanın beklide çok az yerinde vardır bizdeki gibi vergiler ve devlete iletilecek özel iletişim vergileri vs.

Bu gün ticaret yapan insanlara baktığınızda iş yerinde ortağı olmayan bile Devleti kendine tek ortak olarak görür neden derseniz çünkü yapılan her işten devlet mutlak suretle pay alır bu nasıl oluyor derseniz örneğin kira ödeyeceksiniz stopaj adı altında pay alınır telefon faturasından hem KDV hem de özel iletişim vergisi SGK ödemesi zaten devlete gidiyor böyle bunları sıralamaya kalkarsak birkaç sayfayı bulur işte bu durumda demek ki Ticarette hiç kimse kendi başına değil bunu bilmeyen yoktur.

Ülke ekonomisine katkı sağlayacak herkes bu konuda elbette kazancının belli bir kısmını devlete iletecek ama mutlak suretle küçük işletmeler bu konuda daha fazla ezildikleri de bir gerçek.

Büyük işletmelerin yıllardır hep devlete verdikleri verginin daha az olduğu tartışılır bunun yanında işçinin memurun kazancındansa ve küçük işletmelerden daha fazla devlete katkı olduğu ve bu konuda da bir türlü kimse nedense buna bir çözüm bulma konusunda gayret göstermiyor.

Bu gün siyasilere baktığınızda kendileri ile ilgili bir şey ya da istedikleri konularda hemen kanunda yapıyor kararnamede ama sıra halka gelince o günler hatta aylar alabiliyor ki işte burada insanların siyasilere olan güvenin sarsılmasına sebebiyet veriyor.

Burada siyaset ayrımı hiç yapmak istemiyorum neden diyecek olursanız çünkü görünen köy kılavuz istemez. Bakın şimdi birçok konuda kanun ve kararnameler çıkartılıyor. Bu eğer bütün siyasi partilerin işine geliyorsa hemen anında çıkarılabiliyor emekli vekil maaşlarıyla ilgili önce kara veriliyor sonrada hesapta birkaç kişi kahramanlık yapıyor.

Bu ülkenin en büyük sorunu darbelerle hesaplaşmak olan halk oylamasında ise aynı özen gösterilmedi neden derseniz çünkü o halkla ilgili bir şeydi yani insanlar gittikçe siyasilere olan güvenin azalması da bundan kaynaklanıyor bu örnekleri oldukça fazla çoğaltabiliriz.

Yine geçtiğimiz günlerde Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili hazırlanan fezlekenin sanki halk bilmiyor. Mecliste bekleyeceğini mecliste bile bunun için yürüyüş yapılıyor ben inanmıyorum bu konuda samimi davranıldığına kahramanlık yapılacaksa bu ülkede halk için kahramanlık yapılsın nasıl mı?

En basitinden kaç aydır SEDAŞ’ın halka yapmış olduğu haksızlık konusunda defalarca gündeme geldi hangi siyasi parti kalktı da olmaz kardeşim halk haksız yere soyuluyor dedi. Kim e o zaman milletvekili dokunulmazlığının olduğu ülkemizde hangi milletvekili olursa olsun sadece fezleke hazırlamaktan öteye gitmeyecek bir şey için bir kaşık suda fırtına koparıyorsunuz.

Ülke siyasetine yön veren insanlar bazen deniyor ya işte Ergenekon bir tiyatrodur diye yok beyler ben aynı şeyi düşünmüyorum çünkü o dönemler yaşandı. Faili meçhullerde oldu askerin bu ülke üzerine vesayet koyduğu dönemlerde yaşandı birileri şuan sahnelenen aslında geçmişle hesaplaştığımız dönemi tiyatro diyorlar ya, aslın da kendileri mecliste tiyatro oynuyorlar.

Kalkıp bugün bir milletvekili kalkıp meclisin kürsüsüne bir mermi bırakıyor aslında bunun altında çok şey yatıyor buna neden çok fazla tepki gösterilmiyor. Bugün bazı çevreler de aslında bunu tersine kullanmaya çalışan kişiler bugün yok mu? Bugünde var ama bugün güç odağı oluşturmaya çalışan ve kurumlarda adeta kümelenmiş kişiler oluşuyor işte ses çıkarmamız gereken konular bunlar.

Sadece Ekonomik alanda değil, Adalet alanın da da yeni atılımların olması ve uygulanması gerekir bu ülkede özgürlük yok diyenler meclis çatısı altında sergiledikleri tavır’a bir baksınlar o zaman bu ülkede özgürler mi anlayabilirler.

Ha birileri de bunu farklı algılamasın bugün biz güçlüyüz her istediğimizi yaparız en büyük güç halktır unutmayalım. Dün yanın her yerinde halkların en büyük güç olduğunu ve dünya artık çok küçüldü her şeyi daha net görme fırsatımız var. Onun için olayları iyi analiz etmemiz gerekir.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem